Samsun

Ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır

Çarşamba’da yaptığımız röportajlar da vatandaşlar; Tarımdan, spora, sosyal aktivitelerden, ekonomiye, eğitimden, sağlığa, çalışma şartlarına kadar her şeyi masaya yatırdılar. Vatandaşlar, sorunların mutlaka çözümlenmesi gerektiğine işaret ettiler. Çözümsüz kalan sorunlar, daha büyük sorunları da beraberinde getiriyor diyen vatandaşlar, “Yetkililerimizi sorunların çözümü için duyarlılığa davet ediyoruz” şeklinde konuştular

Ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır

4 Kasım 2019 06:34
-A

+A

-Sorunları ve sorunlarla ilgili çalışmalar hususunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Öncelikli sorunlar; Yol, trafik, kaldırım, otopark, kanalizasyon… Bunlarla birlikte işsizlik ve yatırım sorunları da had safhaya ulaştı. Bölgemizde işsizlik var, yatırım yok… İstihdam yok… İstihdama yönelik çalışmalar yapılarak, yatırımlar teşvik edilmelidir. Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalıdır. Bölgemizde istihdam sorunlarına bağlı olarak, ekonomik ihtiyaç dolayısıyla çok yoğun göç var. Yatırım projeleriyle, kalkınma projeleriyle hayata geçirilecek hizmetlerle göç durdurulmalıdır. Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmaları elbette yeterli değil, hatta yok diyebiliriz. Bu çalışmalar yetenek ve akıl işidir. Cesaret işidir. Çalışkan olmak, her ne iş olursa olsun o işin hakkını vermek demektir. İçten gelen bir istekle, öz disiplinle çalışmak, üretmek demektir. Çocuklarımızla iyi bir hayat yaşamak istiyorsak onlara her şeyden önce çalışmanın yerini hiçbir şeyin tutmayacağını öğretmeliyiz. Bu açılardan değerlendirdiğimizde, siyasilerimizin çok çalışkan olmaları gerekir. Bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğalmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler. Kalıcı çözümler üretilmelidir.
Çözümsüz kalan sorunlar daha büyük sorunları beraberinde getiriyor. Bölgemizin en önemli sorunu trafik sorunu ve kaldırım sorunu. Bu sıkıntı her röportajda sürekli dile getiriliyor. Fakat çözüm adına adımlar atılamıyor.
 
“Çözüm adına adımlar atılamıyor”
-Öncelikler ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?
Sorunlar öncelikli olarak ele alınmalıdır. Çok sayıda mahalleler de yolların çamurlu olması sorunu var. Önümüz kış… Bu sorunlar çözümlenemezse daha başka sorunlar ortaya çıkabilir. Yine bunlarla birlikte; Çarşamba’da tarımsal sorunlar var.  Emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz sorunlarını dile getiriyorlar. Bölgemizde en başta fındık, sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Ancak fındıkta yaşanan fiyat ve alım sorunu, üreticiye olumsuz yansıyor. Sebze ve meyve üretiminde de kısmen pazar sorunu olunca, onun olumsuzluğu da çiftçiyi mağdur ediyor. Topraklarımız verimli. Tarım, bölgenin geçim kaynağı… Buna bağlı olarak tarımsal sanayi yok… Tarımsal sanayinin kurulması ve geliştirilmesi hususu dillendiriliyor. Tarımsal sanayi bir türlü hayata geçirilemiyor.
Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor ama öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım. Çözüm için; çok iyi bir konsensüs sağlanarak, geniş bir kesimle oluşturulacak bir platformda bu sorun enine boyuna tartışılmalı… Ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır.
İstihdama yönelik çalışmalar yaparak, yatırımlar teşvik edilmelidir. Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalıdır. Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmaları yeterli değil, siyasilerimiz bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğalmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler. Fakat böyle çalışmalar, böyle adımlar göremiyoruz.  Yapılan çalışmaları yeterli bulmuyoruz. Ancak belediyelerimizin yaptıkları olumlu çalışmaları iyi buluyoruz, projelerini hayata geçirmeye çalışıyorlar fakat sorunlar var ve çözüm odaklı çalışmalar yapılmalı. Sıkça bahsediyoruz, Çarşamba Belediyesi’nin birtakım projeleri hayata geçirilmeye çalışılıyor. Bunlar çok güzel önemli projeler…
 Öyle sorunlar var ki, vatandaşların yoğun tepkisine yol açıyor. Büyükşehir yasasıyla birlikte ilçelerde köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde, yani ilçelerin kenar mahallelerinde çok sorun var. Bu sorunların başında grup yolu, kanalizasyon, kaldırım ve çöp sorunu geliyor. Yolların bozuk ve çamurlu olması da cabası. O mahallelerde yaşayan vatandaşlar,  tepkilerini dile getiriyorlar.
“Tarımsal sanayi hayata geçirilmelidir”
-Büyükşehir Belediyesi’nin Çarşamba’da yaptığı çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çarşamba, tarihi-kültürel potansiyeli olan tarım potansiyeli yüksek olan, barınma, ulaşım sorunu olmayan bir ilçe. Çarşamba Belediyesi’nin bu yönde katkıları çok büyük… Samsun Büyükşehir Belediyesi de bölgede birtakım çalışmalar yapıyor, hizmetler, projeler gerçekleştiriyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin turizme yönelik çalışmaları vardı ancak bu dönemde bu çalışmaları pek göremiyoruz.. Çarşamba Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları da dikkatle izliyoruz. Yapılan açıklamalara baktığımızda, Çarşamba Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleri dile getiriliyor ama çalışmalar pek dikkatleri çekmiyor. Açıklanan ve gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaları elbette çok önemsiyoruz. Çarşamba ve dolayısıyla Samsun bu yönde şansını kullanmalıdır. Ancak bu çalışmalar gecikince ve projeler hayata geçirilemeyince sorunlar başlıyor. Eğitim alanında, sosyal alanda yapılan atılımlar, gerçekten bölgemiz adına gurur verici…
Bu başarıların desteklenmesi, değerlendirilmesi lazım.
-Son olarak, buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
En başta istihdamı sağlayacak, ekonomiye katkı verecek yatırımlara ihtiyaç var. Samsun'un geleceğe taşınması, projelerin gerçekleştirilmesi, yatırımların hayat bulması, siyasette destek bulmalıdır.
Yaşanabilir çevre, yaşanabilir bir ortam sağlanmalı… Bunu da siyasilerimiz yapmalıdırlar. 
Tarıma hassasiyetle destek verilmeli, çiftçilerimiz eğitilmelidir.
Çiftçi birşeyler üretmeye çalışıyor ama Çarşamba’da yetişen ürünü işleyecek bir tane tesis yok. Bir salça fabrikamız, bir konserve fabrikamız yok. Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır. Tarım ve hayvancılık konusu çok önemli bir konu…
Ülkemizde ve de bölgemizde; Tarıma gereken önem verilmelidir. Yüksek tarımsal potansiyelimizi çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu sorunların çözümü için siyasilerin yapacağı çalışmaları önemsiyoruz. Siyasilerimizin, sorunların çözümü için projelerini hayata geçirmeleri lazım.
Bafra ve Çarşamba gibi geniş ovalarıyla tarımsal potansiyeli çok yüksek bir kent olan Samsun’da, tarım potansiyeli yüksek olmasına rağmen tarımsal sanayi yok. Tarımsal sanayi sürekli gündemde ama hayata geçirilemiyor. Tarım alanında hedefler olmalı…
Çarşamba, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip. Bu zenginliklerin çok iyi değerlendirilerek, yaşamımıza kazandırılması lazım. Tarihi ve kültürel potansiyelimizin turizme kazandırılması lazım. Tarımda verimliliğin artırılması gerekli.  Küresel ısınma ve çeşitli etkenlerden dolayı sürekli kaybedilmeye yüz tutan verimli  topraklarımızın değerlendirilmeye alınması lazım.  Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır.
Tarım konusu çok önemli…
Ve öncelikler ele alınarak sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.                   Röportaj: Serdar OKTAV
 
 
 
                       
       
 
   
 
                                                             
                                                       
                            
 
                       
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU