Samsun

Ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır

Son günlerde Samsun’un gündeminde bulunan, kamuoyunda büyük yankı bulan Biyokütle Enerji Santrali kurulması konusunda tepkiler günden güne yoğunlaşırken, Çarşamba Ziraat Odası da tepki gösterdi. Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ile bu konuda röportaj yaptık. Aydemir, önemli açıklamalar yaptı

Ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır

14 Ekim 2019 06:53
-A

+A

Son günlerde Samsun’un gündeminde bulunan ve yoğun tepkiler gösterilen, Samsun’a Biyokütle Enerji Santrali kurulması konusunda Çarşamba Ziraat Odası’nın tavrı nedir? Bu konuda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Çarşamba Ziraat Odası olarak öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bizim tavrımız bellidir. Biz yatırıma karşı değiliz ancak bu yatırım çevreye zarar verecekse, tarıma zarar verecekse elbette karşı çıkarız. Çarşambamızın Eğercili Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji A.Ş. tarafından, Biyokütle Enerji Santralinin kurulması için inşaat çalışmaları başladı. Bu inşaatın başladığını bende 20 Eylül tarihinde öğrendim. 25 Eylül tarihinde Samsun Tarım fuarı olduğu için çevre ilçelerdeki ilçe ziraat odası başkanı arkadaşlarımızla görüştük ve kendilerine Samsun’da gerçekleştirilen Tarım Fuarı’nı beklemeyi, 2 Ekim’de Çarşamba Ziraat Odası’nın gerçekleştireceği meclis toplantısını ve ardından ortak basın açıklaması yapmayı önerdim. Kendileri konu ile alakalı basın açıklaması yaptılar, arkadaşlarımın kişisel görüşlerine de saygı duyuyorum.
Ben Çarşamba’nın en büyük sivil toplum kuruluşunun başkanıyım ve Çarşambalı üreticileri temsil ediyorum. Ben şu anda Biyokütle Enerji Santralinin tarıma ve çevreye yararlı mı yoksa zararlı mı? olduğunu araştırıyorum. Eğer bu santral ovaya zarar verecekse sonuna kadar karşıyım. Çarşamba’yı Çarşambalılar olarak en iyi şekilde biz savunuruz. 30 bin üyemiz var ve bu santral zararlı ise 30 bin üyemizle o inşaatın gerekirse önünde yatarız ve yapılmasına izin vermeyiz. Sadece Çarşamba değil tüm Türkiye’ye zarar verecek bir şey olursa karşısında dururuz. Yaptığımız meclis toplantısı sonucunda bu konuyu araştırmaya karar verdik ve bölgesinde ‘Biyokütle Enerji Santrali’ olan oda başkanı arkadaşlarımızla görüştük ve bunun dışında da kendi araştırmalarımız sürüyor. Çarşamba Ziraat Odası neden buna karşı çıkmıyor diye bir algı oluşturulmak istendi ancak biz, hakkında bir şey bilmediğimiz bir şey konusunda bilmeden açıklama yapmak istemedik. Çünkü bilmediğimiz bir konuda bir anda açıklama yapmamız doğru olmazdı. Sayın Valimiz de bu konuda bir açıklama yaptı ‘Zararlı ise ben kapatırım’ dedi.  Biz de Çarşamba’ya zarar verecek hiçbir yatırımın, hiçbir faktörün yanında olmayız. Söz konusu bu santral ile alakalı olarak en kısa zamanda araştırmalarımız neticelenecek ve bizde buna göre hareket edeceğiz.
-Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak çeşitli yorumlar, açıklamalar yapıldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda önerileriniz var mı?
Çarşamba;  Çarşamba ovasına ‘Biokütle Enerji Santrali’ kurulması ile gündeme gelmemeliydi. Bizim ovamız bereketlidir. Gönül isterdi ki, Çarşambamız böyle olumsuzluklarla gündem olmamalı, üretilen ürünleriyle, Türkiye’ye tarım alanında katkılarıyla, yapılacak yatırımlarla, fabrikalarıyla, hayvancılığının geliştirilmiş olması ile gündeme gelsin…  Türkiye'nin önemli ovalarından biri olan Çarşamba ovasının, tamamen tarım ve hayvancılık yapılan bölge olduğu herkesçe biliniyor.
Eğercili Mahallesinde (eskiden kömür deposu olarak kullanılan alanda) yapılması planlanan ‘Biyokütle Enerji Santrali’ Samsun'umuzun, Çarşamba’mızın gündemini yoğun bir şekilde meşgul ediyor. Bu santral konusunda; Yöre halkı, Samsun ve Çarşamba kamuoyu bilgilendirilmeden, istişare edilmeden, sessiz sedasız alt yapısı hazırlanmış ve çalışmalar başlatılmış olması, bölgede yaşayanları endişelendirdi.
Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili çalışmalar ve santralin zararsız olduğu konusunda yapılan açıklamalar kamu vicdanında olumlu karşılanmadı diye düşünüyoruz.
Temiz, yaşanılabilir bir Samsun ve Çarşamba için tüm yetkililerin kamuoyunun tepkilerini dikkate almalarını, Biyokütle Enerji Santralinin kurulması kararının yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz.
-Çarşamba’da tarımsal çalışmalar ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?
Çarşamba’da tarımsal sorunlar çok. Emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz sorunlarını dile getiriyorlar. Bölgemizde en başta fındık, sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Ancak fındıkta yaşanan fiyat ve alım sorunu, üreticiye olumsuz yansıyor. Sebze ve meyve üretiminde de kısmen pazar sorunu olunca, onun olumsuzluğu da çiftçiyi mağdur ediyor. Topraklarımız verimli. Tarım, bölgenin geçim kaynağı… Buna bağlı olarak tarımsal sanayi yok… Tarımsal sanayinin kurulması ve geliştirilmesi hususu dillendiriliyor ama nedense tarımsal sanayi bir türlü hayata geçirilemiyor.
 Fındık meselesi çok önemli. Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı, Türkiye ekonomisine büyük katma değer sağlayan fındıkta fiyat garantisi verilmeli ve fındık fiyatları, aynen bu yıl olduğu gibi sezon açılmadan önce açıklanmalı. Fındıkta verimliliği artıracak tedbirler alınmalı. Kontrolsüz fındık dikimine müsaade edilmemeli. Karadeniz Bölgesi'nde fındıkla ilgili yatırımlar teşvik edilmeli. Gündemden düşmeyen fındıkta çözüm için yapıcı adımlar atılmalıdır.
Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor ama öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım. Çözüm için çok iyi bir konsensüs sağlanarak, geniş bir kesimle oluşturulacak bir platformda bu sorunlar enine boyuna tartışılmalı, ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır.
İstihdama yönelik çalışmalar yaparak, yatırımlar teşvik edilmelidir. Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalıdır. Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmaları yeterli değil, siyasilerimiz bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğaltılmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler. Fakat böyle çalışmalar, böyle adımlar göremiyoruz.  Yapılan çalışmaları yeterli bulmuyoruz.
Çözüm odaklı çalışmalar yapılmalı. Öyle sorunlar var ki, vatandaşların yoğun tepkisine yol açıyor. Büyükşehir yasasıyla birlikte köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde, yani ilçelerin kenar mahallelerinde çok sorun var.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
En başta istihdamı sağlayacak, ekonomiye katkı verecek yatırımlara ihtiyaç var. Samsun'un geleceğe taşınması, projelerin gerçekleştirilmesi, yatırımların hayat bulması gerekiyor. Bunun içinde öncelikle siyasette destek bulmalıdır. 
Yaşanabilir çevre, yaşanabilir bir ortam sağlanmalı… Bunu da siyasilerimiz yapmalıdırlar. 
Tarıma hassasiyetle destek verilmeli, çiftçilerimiz eğitilmelidir. Çiftçi birşeyler üretmeye çalışıyor ama Çarşamba’da yetişen ürünü işleyecek bir tane tesis yok. Bir salça fabrikamız, bir konserve fabrikamız yok. Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır.
Tarım ve hayvancılık konusu çok önemli bir konu… Ülkemizde ve de bölgemizde; Tarıma gereken önem verilmelidir. Yüksek tarımsal potansiyelimizi çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu sorunların çözümü için siyasilerin yapacağı çalışmaları önemsiyoruz. Siyasilerimizin, sorunların çözümü için projelerini hayata geçirmeleri lazım.
Bafra ve Çarşamba gibi geniş ovalarıyla tarımsal potansiyeli çok yüksek bir kent olan Samsun’da, tarım potansiyeli yüksek olmasına rağmen tarımsal sanayi yok. Tarımsal sanayi sürekli gündemde ama hayata geçirilemiyor. 
Tarım alanında hedefler olmalı…
Tarımda verimliliğin artırılması gerekli.  Küresel ısınma ve çeşitli etkenlerden dolayı sürekli kaybedilmeye yüz tutan verimli topraklarımızın değerlendirilmeye alınması lazım. 
Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır.
Ve öncelikler ele alınarak sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.                  Röportaj: Serdar OKTAV
 
 
 
                       
       
 
   
 
                                                             
                                                        
                           
 
                      
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU