Karadeniz

PKK’nın Karadeniz yapılanmasındaki lider ismi etkisiz hale getirildi

PKK’nın sözde Karadeniz lideri 'Cudi Zaza' kod adlı Mehmet Yakışır ile 'Rodi' kod adlı Levent Dayan dün gece Gümüşhane-Giresun hattı yaylalar bölgesinde süren operasyonlar esnasında güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi

PKK’nın Karadeniz yapılanmasındaki lider ismi etkisiz hale getirildi

16 Temmuz 2018 13:04
-A

+A

Alınan bilgiye göre, dün gece Gümüşhane-Giresun hattı yaylalar bölgesinde Giresun ve Gümüşhane İl Jandarma komutanlıklarınca süren operasyonlar esnasında güvenlik güçleri PKK’lı bir grup teröristler ile sıcak temas sağladı. Üçtaş Köyüne bağlı Sarıtaş yaylası kırsalında sağlanan temas sonrası ‘Kobra’ diye tabir edilen zırhlı araç ile açılan ilk ateş sonucu iki PKK’lı etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen PKK'ların sözde Karadeniz lideri Zeynel kodlu telsizi kullanan 'Cudi Zaza' kod adlı Mehmet Yakışır ile 'Rodi' kod adlı Levent Dayan olduğu belirlendi. Terörist grubun geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Trabzon'un Maçka ilçesinde Astsubay Ferhat Gedik ile Eren Bülbül'ü şehit edilmesi olayının ve geçtiğimiz günlerde son olarak Giresun’un Güce ilçesi Ağaçbaşı Yaylası Kavaklıbel mevkiinde Uzman Çavuş Ali Cevizci’yi şehit eden grup olduğu öğrenildi. 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise etkisiz hale getiren PKK’lılar ile ilgili haberi twitter hasadından duyurdu. Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı: 
“Eren Bülbül; Şimdi rahat rahat ismini anabiliriz. O kalleşler cehennemde sen cennettesin. Kahraman jandarmamızı kutluyorum" 
SON 10 YILDAKi EYLEMLERDE HEP ONUN PARMAĞI VARDI 
Etkisiz hale getirilen PKK’lılardan birinin bölge sorumlusu ve İçişleri Bakanlığında aranan teröristler listesinde 1 milyon liralık ödül ile ‘Kırmızı’ listede aranan ‘Zeynel’ kodlu telsizi kullanan ‘Cudi Zaza’ kod adlı Mehmet Yakışır olduğu tespit edildi. 
Bölgede geçen 10 yılda bölgede yaşanan tüm eylemlerin emrini veren terörist olarak bilinen Yakışır, son olarak Giresun’un Güce ilçesi Ağaçbaşı Yaylası Kavaklıbel mevkiinde Uzman Çavuş Ali Cevizci’yi şehit etmişti. 
TELSiZDE YALVARMIŞTI; BiRAN EVVEL ÇIKARTIN
Uzman Çavuş Ali Cevizci’nin şehit edilmesinin ardından bölgede sıklaştırılan operasyonlarda telsiz kestirmesi alınan PKK’lılar üstleri ile girdikleri muharebede, "Bizi buradan biran evvel çıkartın" diyerek yalvarmıştı. Giresun, sınırından Gümüşhane sınırına geçerek Tunceli’ye geçmek isteyen grup Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş Köyü Sarıtaş yaylası kırsalında ilk önce fotokapanlara yakalandı. Alınan görüntünün ardından bölgede başlatılan operasyonlar sonucu askerin titiz takibi ile gece saatlerinde sıcak temas sağlandı. PKK’lılara karşı açılan ilk ateşte iki terörist etkisiz hale getirildi. Bölgede bulunması muhtemel diğer örgüt üyelerine yönelik operasyonlar ise Gümüşhane-Giresun kırsalında genişletilerek devam ederken, bölgede yeni kan izlerine rastlandığı öğrenildi. 
2009’DA 9 ASKERi ŞEHiT ETMiŞTi
PKK’nın sözde Botan Eyalet Sorumlusu 'Cudi Zaza' kod isimli Mehmet Yakışır. PKK’nın 12 kişilik Karadeniz Açılım Grubu’nda bulunuyordu. Eylem dosyası kabarık olan PKK’lı Yakışır, Diyarbakır-Bingöl yolunda yapılan eylemleri organize eden isim olarak istihbarat raporlarına yansıdı. Cudi, Cesur ve ya Zaza kod isimlerini kullanan Bingöl Nüfusuna kayıtlı olan Mehmet Yakışır ayrıca 2009 yılında Diyarbakır’ın Lice İlçesi Abalı Köyü yakınlarında zırhlı askeri araca yönelik 100 kilo patlayıcı ile saldırı düzenleyip 9 askeri şehit eden PKK’lı teröristlerin başında olduğu istihbarat raporlarına girmişti.
VURULDUKLARI YERDE ÖLDÜLER, iŞTE O TERÖRiSTLER 
Geçtiğimiz yıl Trabzon’un Maçka ilçesinde 15 yaşındaki Eren Bülbül ile Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik’i ve Giresun'un Güce ilçesine bağlı Körükbelen yaylasında 6 gün önce Uzman Çavuş Ali Cevizci'nin şehit eden teröristler ile asker arasında Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi sınırlarında bulunan Sarıtaş yaylasında sıcak temas sağlandı. Gece saat 02.00 sıralarında gerçekleşen temas sonucunda örgütün sözde Karadeniz sorumlusu Mehmet Yakışır ile yakın koruması Levent Dayan etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerin çatışmanın yaşandığı alanda bulunan cesetlerinin fotoğrafları ortaya çıktı. 
Etkisiz hale getirilen PKK’lıların fotoğraflarında kamuflajları ve çantalarının yeni olduğu gözükürken silahları ise dikkat çekti.  
GÜMÜŞHANE VALiSi MEMiŞ’TEN TERÖR OPERASYONU AÇIKLAMASI 
PKK’nın sözde Karadeniz lideri 'Cudi Zaza' kod adlı ‘Zeynel’ telsiz kodunu kullanan Mehmet Yakışır ile 'Rodi' kod adlı Levent Dayan’ın dün gece Kürtün ilçesi Üçtaş köyüne bağlı Sarıtaş yaylasında süren operasyonlar sırasında etkisiz hale getirilmesinin ardından sabah saatlerinde ilçeye giden Vali Memiş, geniş katılımlı güvenlik ve durum değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. 
Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Vali Memiş, “Gece saat yarım civarında Kürtün ilçemiz Üçtaş köyünün Sarıtaş yaylası sırtlarında PKK terör örgütü mensuplarıyla Jandarma Özel Harekat mensuplarımız arasında sıcak temas sağlandı. Biz sayıları çok az olan Karadeniz bölgesindeki terör unsurlarını sürekli takip halindeydik. Yapılan istihbarat çalışması, eldeki bilgileri değerlendirdik. En son Giresun’da bir çatışma olmuş ve 2 terörist ölü ele geçirilmişti. Biz de kendi ilimizdeki değerlendirmeleri yaptık. Giresun Jandarma Bölge Komutanımız Hakan Saraç Paşa komutasında özellikle Gümüşhane İl Jandarma Komutanımız Cezayir Danışan ve ekibi ve Emniyet Özel Harekat ekiplerimizle birlikte dışardan gelen takviye kuvvetlerle birlikte çok önemli bir operasyon icra edildi. Ve neticede 2 terörist etkisiz hale getirildi” dedi. 
Etkisiz hale getirilen teröristlerin birisinin ‘Cudi Zaza’ kod adlı ‘Zeynel’ telsiz kodu kullanan Mehmet Yakışır olduğunu hatırlatan Vali Memiş, “Uzun yıllar bu bölgede olan sözde Karadeniz sorumlusu olan terörist idi. Maalesef birçok eylem yaptılar ve bizim 13 güvenlik görevlimizin şehit olmasına yol açmıştı bu teröristin sorumlusu olduğu eylemler. Buna en son Eren Bülbül kardeşimizin eylemi de dahil” diye konuştu. 
Çok önemli ve değerli bir operasyon gerçekleştirildiğini ve operasyonun 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününe denk gelmesinin ayrıca bir değer kattığını kaydeden Vali Memiş, “Ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bizler 24 saat vatandaşımızın emrindeyiz. Vatandaşımızın can ve mal güvenliğini temin etmek için devlet olarak 24 saat ayaktayız. Bu dağlar, bu yaylalar bizlerin. Dolayısıyla operasyonda emeği geçen bütün jandarma birliklerini kutluyor ve hepsine teşekkür ediyorum. Vatandaşımızın can ve mal emniyetini tesis etmek üzere yürüteceğimiz operasyonlar devam edecek” ifadelerini kullandı. 
Vali Memiş bir soru üzerine bölgede operasyonun devam ettiğini, 2 teröristin etkisiz hale getirilmesiyle işin bitmediğinin altını çizerek, “Alan hakimiyetini sağlıyoruz. Daha sonra meydana gelebilecek muhtemel olayları da önlemeye çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak : İHA

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...