Allah, devletimize zeval vermesin

Röportaj2 Mart 2020 06:26
Allah, devletimize zeval vermesin
A
a

Sokak röportajlarımız devam ediyor. Sorunlar dile getiriliyor, çözüm yolları aranıyor. Çarşamba’da yaptığımız röportaj da vatandaşlar; Tarımdan, spora, sosyal aktivitelerden, ekonomiye, eğitimden, sağlığa, çalışma şartlarına kadar her konuda sorunlarını dile getirdiler

-Bölgemizde yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle; Suriye’de İdlib’te şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan (C.C.) rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Başımız sağolsun. Yaralı askerlerimize de Allah’tan (C.C.) acil şifalar diliyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz. Terör belasının  son bulmasını diliyoruz.
Allah (C.C), devletimize zeval vermesin…
Bölgemizde yapılan çalışmalara baktığımızda; Bölgemizde  işsizlik had safhada, yatırım yok…İstihdam yok…
Bu konuda siyasilerimizden görev bekliyoruz. İstihdama yönelik çalışmalar yapılarak, yatırımlar teşvik edilmelidir. Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalıdır. Bunu he zaman dile getiriyoruz.  Bölgemizde istihdam sorunlarına bağlı olarak, ekonomik ihtiyaç dolayısıyla çok yoğun göç var. Yatırım projeleriyle, kalkınma projeleriyle hayata geçirilecek hizmetlerle göç durdurulmalıdır. Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmaları elbette yeterli değil, hatta yok diyebiliriz. Bu çalışmalar yetenek ve akıl işidir. Cesaret işidir. Çalışkan olmak, her ne iş olursa olsun o işin hakkını vermek demektir. İçten gelen bir istekle, öz disiplinle çalışmak, üretmek demektir. Çalışkanlık hiç durmadan çalışmak değildir, çocuklarımızla iyi bir hayat yaşamak istiyorsak onlara her şeyden önce çalışmanın yerini hiçbir şeyin tutmayacağını öğretmeliyiz. Bu açılardan değerlendirdiğimizde, siyasilerimizin çok çalışkan olmaları gerekir. Bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğalmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler. Kalıcı çözümler üretilmelidir.
 Çözümsüz kalan sorunlar daha büyük sorunlar üretiyor. Bölgemizin en önemli sorunu trafik sorunu ve kaldırım sorunu.  Bu sıkıntı her röportajda sürekli dile getiriliyor. Fakat çözüm adına adımlar atılamıyor. Sağlık olarak bölgemizde önemli bir sorun yok ancak çözümlenemeyen sorunlar daha başka sorunları beraberinde getiriyor.
Sorunlar büyüyor. Bu sorunlar çözümlenemezse, sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabilir. 
‘İyi bir eğitim, gelişmenin, gelişmiş ülke olmanın, medeniyet kurmanın anahtarıdır’
-Öncelikli sorunlar sizlere göre nelerdir?
Sorunları öncelikli olarak ele aldığımızda, trafik, yol, su, kanalizasyon ve kaldırım sorunları olarak değerlendirebiliriz. .Ancak çok sayıda mahalleler de yollar da çamurlu durumda. Bu sorunların çözümlenmesi gerekmektedir.
Eğitim alanında Çarşamba’da önemli bir sıkıntı yok. Samsun eğitim alanında çok önemli mesafeler kat etti. Hükümetin eğitim politikaları doğrultusunda eğitimde yapılan çalışmalar, olumlu yansıyor.   İyi bir eğitim, gelişmenin, gelişmiş ülke olmanın, medeniyet kurmanın anahtarıdır.
Bunun farkında olan ülkelerin önceliği eğitim…
Çarşamba’da tarımsal sorunlar var. Emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz sorunlarını dile getiriyorlar. Bölgemizde en başta fındık, sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Ancak fındıkta yaşanan fiyat ve alım sorunu, üreticiye olumsuz yansıyor. Sebze ve meyve üretiminde de kısmen pazar sorunu olunca, onun olumsuzluğu da çiftçiyi mağdur ediyor. Topraklarımız verimli. Tarım, bölgenin geçim kaynağı… Buna bağlı olarak tarımsal sanayi yok…
Tarımsal sanayinin kurulması ve geliştirilmesi hususu dillendiriliyor. Tarımsal sanayi bir türlü hayata geçirilemiyor.
 Fındık meselesi çok önemli. Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı, Türkiye ekonomisine büyük katma değer sağlayan fındıkta fiyat garantisi verilmeli, fındıkta verimliliği artıracak tedbirler alınmalı. Kontrolsüz fındık dikimine müsaade edilmemeli. Karadeniz Bölgesi'nde fındıkla ilgili yatırımlar teşvik edilmeli. Gündemden düşmeyen fındıkta çözüm için yapıcı adımlar atılmalıdır.
‘Çözüm için, konsensüs sağlanmalı’
-Sorunların çözümü konusunda önerileriniz var mı?
Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor ama öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım. Çözüm için; çok iyi bir konsensüs sağlanarak, geniş bir kesimle oluşturulacak bir platformda bu sorun enine boyuna tartışılmalı… Ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır. İstihdama yönelik çalışmalar yaparak, yatırımlar teşvik edilmelidir. Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalıdır. Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmaları yeterli değil, siyasilerimiz bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğalmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler. Fakat böyle çalışmalar, böyle adımlar göremiyoruz. Yapılan çalışmaları yeterli bulmuyoruz. Ancak belediyelerimizin yaptıkları olumlu çalışmaları iyi buluyoruz, projelerini hayata geçirmeye çalışıyorlar fakat sorunlar var ve çözüm odaklı çalışmalar yapılmalı. Sıkça bahsediyoruz, Çarşamba Belediyesi’nin birtakım projeleri hayata geçirilmeye çalışılıyor. Bunlar çok güzel önemli projeler…
Öyle sorunlar var ki, vatandaşların yoğun tepkisine yol açıyor. Büyükşehir yasasıyla birlikte ilçelerde köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde, yani ilçelerin kenar mahallelerinde çok sorun var. Bu sorunların başında grup yolu, kanalizasyon, kaldırım ve çöp sorunu geliyor. O mahallelerde yaşayan vatandaşlar,  tepkilerini dile getiriyorlar.
Çarşamba, tarihi-kültürel potansiyeli olan tarım potansiyeli yüksek olan, barınma, ulaşım sorunu olmayan bir ilçe. Çarşamba Belediyesi’nin bu yönde katkıları çok büyük… Samsun Büyükşehir Belediyesi’de bölgede birtakım çalışmalar yapıyor, hizmetler, projeler gerçekleştiriyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin turizme yönelik çalışmaları var. Çarşamba Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları da dikkatle izliyoruz. Son günlerde yapılan çalışmalar, hayata geçirilen projeler Çarşamba için çok değerli…
Yapılan açıklamalara baktığımızda, Çarşamba Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleri arasında; Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Yeşilırmak üzerine yeni köprüler, Meslek Yüksek Okulu ve Fakülte projeleri, yükseköğretim faaliyetlerinin bir üniversiteye dönüşmesi çalışmalarını, kentsel dönüşüm çalışmalarını görüyoruz. Bu çalışmaları çok önemsiyoruz. Bölgemizde yapılan çalışmaları, hayata geçirilmeye çalışılan projeleri gördükçe Samsun’un çok şanslı olduğunu düşünüyoruz. Çarşamba’da bu projelerden nasibini alıyor. Ancak bu çalışmalar gecikerek, projeler hayata geçirilemeyince sorunlar başlıyor.
Eğitim alanında, sosyal alanda yapılan atılımlar, gerçekten bölgemiz adına gurur verici… Bu başarıların desteklenmesi, değerlendirilmesi lazım.
‘Öncelikler ele alınmalı’
-Son olarak, buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
En başta istihdamı sağlayacak, ekonomiye katkı verecek yatırımlara ihtiyaç var. Samsun'un geleceğe taşınması, projelerin gerçekleştirilmesi, yatırımların hayat bulması lazım. Bunun içinde siyaseten destek lazım. 
Yaşanabilir çevre, yaşanabilir bir ortam sağlanmalı…
Bunu da siyasilerimiz yapmalıdırlar. 
Tarıma hassasiyetle desek verilmeli, çiftçilerimiz eğitilmelidir. Çiftçi birşeyler üretmeye çalışıyor ama Çarşamba’da yetişen ürünü işleyecek bir tane tesis yok. Bir salça fabrikamız, bir konserve fabrikamız yok. Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır. Tarım ve hayvancılık konusu çok önemli bir konu… Ülkemizde ve de bölgemizde; Tarıma gereken önem verilmelidir. Yüksek tarımsal potansiyelimizi çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu sorunların çözümü için siyasilerin yapacağı çalışmaları önemsiyoruz. Siyasilerimizin, sorunların çözümü için projelerini hayata geçirmeleri lazım.
Bafra ve Çarşamba gibi geniş ovalarıyla tarımsal potansiyeli çok yüksek bir kent olan Samsun’da, tarım potansiyeli yüksek olmasına rağmen tarımsal sanayi yok.
 Tarımsal sanayi sürekli gündemde ama hayata geçirilemiyor. 
Çarşamba, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip. Bu zenginliklerin çok iyi değerlendirilerek, yaşamımıza kazandırılması lazım.
Tarihi ve kültürel potansiyelimizin turizme kazandırılması lazım.
Tarımda verimliliğin artırılması gerekli.  Küresel ısınma ve çeşitli etkenlerden dolayı sürekli kaybedilmeye yüz tutan verimli topraklarımızın değerlendirilmeye alınması lazım.  Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır. Öncelikler ele alınarak sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.                  Röportaj: Serdar OKTAV
 
 
 
                       
       
 
   
 
                                                             
                                                        
                           
 
                       
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR