Çözüm için, radikal uygulamalar yapılmalı

Röportaj16 Mart 2020 06:27
Çözüm için, radikal uygulamalar yapılmalı
A
a

Devam eden sokak röportajlarımızda, Çarşamba’da özellikle gündeme getirilen kaldırım, yol ve şehiriçi trafik meselesinde karamsar olduklarını vurgulayan vatandaşlar, öncelikle bu trafik meselesinin çözümlenmesi gerektiğini, çözüme kavuşturulana kadar bu meselenin gündeme getirileceğini söylediler. ancak bugüne kadar çözüm bulunamadı. Sorunlar çözüme kavuşturulamadı. Vatandaşlar

 
- Röportajlarımızda özellikle trafik meselesini,  yol ve kaldırım meselesini gündeme getiriyorsunuz? Bu konuda çalışmalar yapılmıyor mu?
Dikkat ederseniz, Çarşamba’da trafik meselesini, yol meselesini ve kaldırım işgalleri meselesini dile getiriyoruz ancak bu konuda bugüne kadar çözüm olamadı. Basından izlediğimiz kadarıyla, Çarşamba Belediye Başkanı sayın Halit Doğan, Çarşamba’da kavşaklar yapılacağını söyledi. Bu yol meselesinin, trafik sorununun, kaldırım işgalleri sorununun, Çarşamba’da çözüme kavuşturulması gereken öncelikli sorunlar olduğunu dile getiriyoruz. Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor tabii ki fakat öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım.
Çarşamba gelişiyor. Çarşamba’nın cazibe merkezi olacağı söyleniyor ama cazibe merkezi olmak için öncelikle bu meselelerin çözüme kavuşturulması lazım.
Bu gelişmelerle birlikte, bölgede yaşanan ulaşım sorunlarının, ilçeler arası ve kent içi ulaşımda planlama yapılmasıyla çözümlenebileceği düşünüyoruz. Bu konuda da Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mustafa Demir’in de sözü var.
Trafik sorunu bölgemizin müzminleşmiş sorunu, bu sorunun çözümü için bazı önlemler alınması gerekiyor. Trafik sorunu bıktırdı artık. Kaldırım işgalleri, yol, altyapı ve otopark sorunları da zorlandırıyor.
Otoparkları kullanmıyorlar. Cadde ve sokaklar adeta otoparklara dönüşmüş…
Yol kenarları, evlerin önü, yol boyunca araçlarla dolu...
Bu meselelerin çözümü için sizce ne yapılmalıdır?
-Trafik sıkışıklığı, vatandaşların tepkisine neden oluyor. Çarşamba'da şehir içi trafiğinin yoğun olduğu Ali Fuat Başgil Köprüsü'nün doğu ve batı yakasında köprü girişlerindeki kavşaklarda sinyalizasyon sistemi olmayışı tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Yine tarihi köprünün doğu ve batı yakasında köprüye girişte kavşaklarda sinyalizasyon gerekiyor. Ayrıca trafik yoğunluğunun olduğu bu bölümlerde tehlike kol geziyor.  Özellikle Samsun-Ordu karayoluna bağlanan yolda, Vefa Alışveriş Merkezi-Müftülük Binasının olduğu yerde bir kavşak yapılması lazım. Trafik yoğunluğunun yaşandığı burası çok tehlikeli. Ve yine Çarşamba Kaymakamlık binası ile Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında yayalar, karşıdan karşıya geçişlerinde çok zorlanıyorlar. Kaymakamlık binası ile Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında bir üst geçit yada altgeçit yapılmalı… Terme Caddesi’nde Kaymakamlık binası ile Ziraat Bankası’nın bulunduğu alanda ve Hüsnübey caddesinde Mustafa Kemal Ortaokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ne kadar olan alanda, yol kenarlarına park eden araçlar nedeniyle ve kaldırım işgalleri dolayısıyla trafik sorunu yaşanıyor. Dar olan bu caddelerde araçların yol kenarlarına sağlı sollu park etmeleri ile yol kapanıyor ve orada bulunan esnaf zor durumda kalıyor. Buna da tepki gösteren vatandaşlar, caddelerin kontrol altında tutulmasını istiyorlar.
Çarşamba Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu binasının ve itfaiyenin çıkış noktasında bulunan kontrolsüz yolda da karşıdan karşıya geçişler çok tehlikeli…
Oraya bir döner kavşak ve sinyalizasyon sistemi ya da üst geçit yapılmalı… O cadde Çarşamba’nın en işlek caddelerinden birisi… Orada elbette yoğunluk oluşuyor. Oluşan yoğunluk ve yayaların karşıdan karşıya geçişlerinde tehlikeli oluyor. O noktada önlemler alınmalı Burada öncelikle bir çevre düzenlemesi yapılmalıdır.
Belirtilen bu yerlerde tespitler yapılarak, ihtiyaç olan kavşak ve sinyalizasyon sistemi kurulmalıdır.
Sorunların çözümü konusunda, yetkililerin daha duyarlı davranmasını bekliyoruz.  Özellikle köy iken yeni mahalle olan mahallelerde, öncelikle yol meseleleri de çözüme kavuşturulmalıdır.
Bölgemizde çevresel etkenler, bazı değişimleri de beraberinde getiriyor. Bu itibarla bu değişimler zorunlu hale gelirken, bölgede bulunan olanaklarında kullanışlı hale getirilmesine çalışılmalı… Bölgemizde mevcut olan potansiyelin değerlendirilmesiyle yaşanan değişimler farklı yansımalarıyla, güçlü bir potansiyel olarak ortaya çıkıyor. Bu potansiyeli çok iyi değerlendirmek lazım... Bu potansiyelin değerlendirilebilmesi için de meselelerin çözüme kavuşturulması lazım.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajlarınız nelerdir?                 
- Çarşamba’da ve Samsun’da, özellikle şehiriçi trafik meselesi çözüme kavuşturulmalıdır. Bu konuda kalıcı çözümler üretilmelidir.
Özellikle; Trafik yoğunluğunun olduğu Çarşamba Kaymakamlık binası ile Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında, Terme Caddesi’nde Kaymakamlık binası ile Ziraat Bankası’nın bulunduğu alanda ve Hüsnübey caddesinde Mustafa Kemal Ortaokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ne kadar olan alanda, Çarşamba Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu binasının ve itfaiyenin çıkış noktasında bulunan kontrolsüz yolda yaşanan trafik sorununun ve otopark sorununun çözümü için önlemler alınmalıdır. Çarşamba’nın en işlek caddeleri, güzergahları olan o yerlerde sıkı önlemler alınmalıdır.  Çarşamba’nın en büyük meydanı olan Zübeyde Hanım Meydanı ile devamında-eski samsun yolu ve Değirmenbaşı Caddesi girişinde, müftülük binası önünde döner kavşak yapılmalı, burada eczane önünde ve fırınların önlerinde araçların park etmesine müsaade edilmemelidir. Buralarda park eden araçlar, zaten dar olan yolu iyice tıkamaktadırlar.
Çözümsüz kalan sorunlar daha büyük sorunlar üretiyor. Siyasilerimizden bu meselelerin çözümünü bekliyoruz.  
Değişime ayak uyduramayan toplumlar, başarısız olurlar. Sosyal bilimciler ‘Toplumsal değişim kuralları da doğa kurallarıyla aynıdır. Hayat bizi sürekli değişime zorlar’ diyor.
 Öyleyse meselelerin çözümü için radikal uygulamalar yapılmalıdır.  Röportaj: Serdar OKTAV 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR