Ramazan ayı, maddi ve manevi bir arınma iklimidir

Röportaj27 Nisan 2020 00:17
Ramazan ayı, maddi ve manevi bir arınma iklimidir
A
a

Mübarek Ramazan ayı başladı. Ramazan ayı ile birlikte vatandaşlara dini konularda yardımcı olmak ve sosyal ihtiyaçlarını da karşılayabilmek için yoğun bir tempoda görev yapan Çarşamba İlçe Müftülüğü personelinin çalışmaları Çarşamba’da yoğun ilgi görürken, Çarşamba İlçe Müftüsü Osman Karagöz ile yapılan çalışmalar hakkında röportaj yaptık. Müftü Karagöz, gazetemize önemli değ

-Ramazan ayına girdik, Çarşamba İlçe Müftüsü olarak Ramazan ayının önemini anlatır mısınız?
-Ramazan ayı, rahmet, mağfiret ve beraat ayıdır. ‘Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi sakınasınız diye sizede sayılı günlerde farz kılındı.
Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğruyu ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyleyse sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin.
Allah sizin için kolaylık ister. Zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yol göstermesine karşılık Allahı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir’ Bakara suresi 2/144
Bu ayetler, Ramazan ayının diğer aylardan ayrıcalıklı olduğunu açıkça ifade etmektedir.
Ramazan, oruç ayıdır. Ramazan, Kur’an ayıdır. Ramazan, takva ayıdır. Ramazan, şükür ayıdır. Ramazan, doğruyu bulma ayıdır. Ramazan, tevbe ayıdır. Ramazan, bin aydan daha hayırlı olan  Kadir Gecesini içinde saklayan bir aydır. Ramazan, Kur’an-ı Kerimde adı anılan tek aydır. Yüce Allah onu sadece anmakla kalmamış, aynı zamanda onu oruç ayı olarak belirlemiştir. İşte bu ayrıcalıkları sebebiyle, kültürümüzde Ramazan ‘On bir ayın sultanı’ olarak kabul görmüştür.
-Ramazan ayının idraki ile ibadetler hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir?
-Ramazan; İlmin, inancın, ibadetin, ahlakın, dayanışmanın, kardeşliğin daha da olgunlaştırılabilmesi için Müslümanlara ikram edilmiş bereketli bir zamandır. Cebrail (A.S.) Ramazan sonuna kadar her gece kendisine gelir ve Hz. Peygamber (S.A.V) ona Kur’an okuyup dinletirdi. Halen günümüzde yoğun bir şekilde uygulanan bu karşılıklı okuyuş, mukabele geleneğimizin  dayanağı olmuştur.
Ramazan’ı mübarek kılan en önemli unsurlardan biri de ‘Kadir Gecesi’dir. Bu geceye çok önem veren Rahmet Peygamberi ‘Ramazan ayı içerisinde gizlenmiş olan  Kadir Gecesini, Ramazan ayının  son on günü içerisinde arayın’ buyururdu. Ashabına, fıtır sadakası vermelerini söyleyen Allah Rasulü, bunun insanlar bayram namazına çıkmadan önce  ödenmesini isterdi. Ayrıca Ramazan ayında  verilen sadakayı daha üstün görürdü.
 
-Ramazan ayının toplumsal etkileri konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
-Ramazan ayı, her ne kadar  Allah tarafından mübarek kılınmışsa da, onun bereketinden istifade etmek, Müslümanın iradesine bırakılmıştır. Değerlendiren için Ramazan bir hasat mevsimi, maddi ve manevi bir arınma iklimidir. Evet Ramazan ayı berekettir, zerafettir, ziyafettir. Ramazan ayı ibadettir, rahmettir, mağfirettir. Ramazan ayı selamdır, esenliktir, sükunettir, olgunluktur, kardeşliktir, dayanışmadır, paylaşmadır. Ramazan ayı; Geçici olarak yeme-içmeden uzak kaldığı nimetlerin kadrini bilmek ve onları veren Allaha karşı şükür görevini hatırlamaktır. Kötü alışkanlıklara son verme, iyiden, güzelden yana yeni sayfalar açma fırsatı da bu aydadır. Cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı, şeytanların bağlandığı, toplumda suç oranlarının azaldığı bir huzur dönemidir.
Ramazan ayının girmesiyle bir çok kavram konuk olur dilimize.
Ramazan topu, Ramazan imsakiyesi, Ramazan mahyası, Ramazan davulu, Ramazan pidesi,  Ramazan menüsü, Ramazan kampanyası vs.vs.
Evet o yediden yetmişe bütün Müslümanlar için bir neşedir, coşkudur, heyecandır, kültürdür, medeniyettir. Ömrü boyunca kaç Ramazan geçireceğini bilmeyen  Müslüman için son Ramazan, son teravih, son iftar, son sahur olabilir. Bu vesileyle; Ramazan-ı Şerif’in insanlığın barışına , Müslümanların birlik ve beraberliğine, ülkemizin huzuruna katkı sağlamasını temenni ediyorum.
 
-Çarşamba İlçe Müftülüğü olarak, Ramazan ayında yapacağınız çalışmalarla ilgili değerlendirmeleriniz  nelerdir?
-Ramazan ayında; Hocalarımız sürekli görevlerinin başında halkımızı manevi duygularını zinde tutmak için sürekli halkımızın içinde, dualarıyla beraber halkımızı duaya iştirak ettirecekler. Bizimde müftülük olarak her ne kadar camilerde  vaaz sohbetimiz olmasa da, medya aracılığıyla; Medya üzerinden, Sosyal medya üzerinden halkımıza sohbet ve vaazlarımızla, vatandaşlarımızla birlikte Ramazan-ı Şerif’i idrak edeceğiz.
Ulaşabildiğimiz her ne noktada  Ramazanı Şerif münasebetiyle manevi havadan, Ramazanı Şerif’in manevi havasından  vatandaşımızı mahrum etmemek için medya üzerinden sosyal medya üzerinden iletişim kurmak suretiyle yine bilgilendirme ve irşad faaliyetlerimiz devam edecek.  Vatandaşlarımızı, Ramazanı Şerif’in manevi havasından mahrum etmemek için görevlerimiz devam ediyor.
Haliyle bütün görevlilerimiz de görevlerinin başında. ‘Vefa Sosyal Hizmet Alanı’nda da görevlilerimizle çalışıyoruz. Yaşlılarımıza, ihtiyaç sahiplerine, onların ihtiyaçlarını ulaştırmak için gayret içerisindeyiz.
 
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
-Ramazan ayı, bereket ayıdır, mağfiret ayıdır. Ramazan ayının feyzinden yararlanalım. Bu itibarla Ramazanda; Vatandaşlarımızın  evlerinde mukabele okumalarını, teravih namazlarını kılmalarını, her ne kadar Camide teravih namazlarımızı kılmıyor isek de, sosyal mesafeyi koruyarak aileleri birlikte evlerinde teravih namazlarını kılmalarını, Kur’an-ı Kerim’i okumalarını, mukabelelerini okumalarını, hassaten kendilerinden istiyoruz. Diyanet TV’den her gün  mukabele okunacak… Aynı zamanda Diyanet TV’ de günde 3 defa mukabele okunacak. Bunlardan birisi sahurdan sonra, birisi saat 14.00de, bir diğeri de gece saat 24.00 de olmak üzere 3 defa mukabele okunacak.
Halkımızın da gönül huzuruyla Diyanet TV’den  bu mukabeleleri   takip etmelerini ve Diyanet TV’nin diğer programlarını da ailece huzurla dinleyebilmelerini, canı gönülden arzu ediyoruz.
Ramazan-ı Şerif’in; Türkiye’ye, Samsun’a, Çarşamba’ya,  milletimize, bütün müminlere hayırlar getirmesini  yüce Allahtan niyaz ediyorum.
 İnşaallah sağlıklı, huzurlu,  güvenli bir Ramazan geçiririz. İçinde bulunduğumuz bu halden de biran evvel kurtulmak için hep beraber rabbimize dua ediyoruz. Ramazan-ı  Şerifimiz hayırlı olsun, uğurlu olsun, Ramazan-ı Şerif’in feyzinden, bereketinden azami derecede   istifade etmeyi rabbim bizlere nasip eylesin. Hayırlı Ramazanlar, huzurlu Ramazanlar diliyorum.    
Röportaj: Serdar OKTAV
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR