Şirin karakterinin kahramanı

Röportaj4 Mart 2020 07:29
Şirin karakterinin kahramanı
A
a

Çocuk kitaplarının çok sevilen, çok okunan ve ‘Şirin’ karakterinin kahramanı Birsen Ekim Özen. Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi mezunu olan ünlü yazar, bir dönem vekil öğretmenlik yaptıktan sonra, yazılarına hayata geçirmeye karar verip çocukların kalbinde taht kurdu. Aynı zamanda TRT Çocuk kanalında yayınlanan Kare isimli çizgi filmin yazarı.

 
NEDEN ÇOCUK EDEBiYATI TERCiH ETTiNiZ?
-Çünkü çocukken okuduğum kitapların tadını hiçbir zaman unutamadım. Sonra yazıya dökmeye başladım. Çok dağınık, aklıma ne geliyorsa yazıyordum. Çocuklarla zaten iletişimim hep iyiydi. Zamanla da yazdıklarımdan dolayı çocuk edebiyatına yöneldim.
BiR DÖNEM YURTDIŞINDA FARKLI ÜLKELERDE YAŞAMIŞSINIZ. ÜLKELER ARASI FARKLILIKLAR KiTAPLARINIZI ETKiLEDi Mi?
-Kesinlikle etkiledi. Hatta daha çok yazmaya teşvik etti diyebilirim. Çünkü gittiğim ülkelerde yazılan, okunan kitap sayısı baya yüksekti. Evet bizim ülkemizde de tabi ki rakam iyi ama bir yerde sınırlı kalıyor. Neden bizde de daha çok olmasın dedim hep. Sonrasında bir hedefe odaklandım ve daha çok yazmaya başladım. Bir diğer etkisi ise, gezdiğim ülkelerde farklı düşünce de çocukları görmem onların fikirlerini bilmem oldu. Bu da beni daha çok yazmam konusunda tetikledi.
ÇOCUK KiTAPLARINDA, ÇOCUKLAR iÇiN NELER FAYDALI OLUR?
-Çocukların günlük yaşantılarından alıntılar olmalı. Günlük yaşantılarının aslında alışılagelmiş olduğunu değil de, yanlışı doğruyu ayırt etmeleri gerektiğini anlatan hikayeler olmalı. Örneğin; çalışan anne babanın çocuğu hem annesinin hem babasının aynı oranda iş gücü sarf ettiklerini bilmeli. Akşam işten eve gelen annenin yemek, temizlik gibi rutin işleri yapma zorunluluğu olmadığını ve eşitlik olması gerektiğini bilmeli.
KiTAPLARINIZI YAZMAK iÇiN ÖZEL BiR ALANINIZ VAR MI?
-Evde de yazıyorum fakat daha çok self servis olan bir restoran kafe de yazmayı tercih ediyorum. Kulaklığını takıp dünya ile irtibatımı kesiyorum.
SiZi ETKiLEYEN BiR ÇOCUK OLDU MU?
-Bir dönem vekil öğretmenlik yaptığım için elbette oldu.. Ama net bir hikaye yok. Tüm çocuklar özel zaten.
EBEVEYNLER ÇOCUKLARININ KiTAP OKUMALARINI SAĞLAMAK iÇiN NE YAPMALILAR SiZCE?
-Çocukların isteklerine kulak vermeliler. Kendi istedikleri değil de çocukların istediği kitabı tercih etmeliler. Sonuçta ebeveynlere de herhangi bir kitabı okumaları konusunda diretilse onların da hoşuna gitmez.
ÇOCUK KiTAPLARIN DA NELER OLMAMALI?
-Çok karışık olmamalı ve çokta steril olmamalı. Biraz şeffaf olmalı ki çocuklar da net olarak doğruyu yanlışı ayırt edebilmeliler.
HEM ÇOCUK KiTABI YAZARI HEMDE ÇiZGi FiLM YAZARI OLARAK SiZCE ÇiZGi FiLMLER NE KADAR SAĞLIKLI?
-Herşeyin tabi ki fazlası zararlı. Kontrollü olarak izlendiğin de çocuklar üzerinde iyi yönlü etkileri bile mevcut. Sonuçta çizgi filmler hayal dünyamızı genişletiyor.
OKUYUCULARINIZA VE ÇOCUKLARA NELER SÖYLEMEK iSTERSiNiZ?
-Ebeveynler lütfen çocuklarına kitap alırken çok fazla müdahale de bulunmasınlar ve alacakları kitapların kontrollerini yapsınlar. Çocuklara mutlu okumalar diliyorum.  Berna ALTINOVA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR