Spor

Sakarlı’da binlerce vatandaş Hıdırellez coşkusunu yaşadı

Karadeniz Bölgesinin en büyük Hıdırellez şenliklerinden olan ve Terme Belediyesi tarafından organize edilen Sakarlı Hıdırellez Kültür ve Sanat Etkinlikleri hafta sonu coşku ile kutlandı

Sakarlı’da binlerce vatandaş Hıdırellez coşkusunu yaşadı

14 Mayıs 2018 15:40
-A

+A

Bu yıl 22. Düzenlenen Geleneksel Sakarlı Hıdırellez Kültür ve Sanat Etkinlikleri Terme Sakarlı Merasında binlerce vatandaşın katıldığı program ile kutlandı. Hafta sonu Sakarlı merasına binlerce vatandaş Hıdırellez coşkusunu yaşamak için toplantı. Hıdırellez programı süresince geleneksel rahvan yarışları ve yağlı güreş müsabakalarının da yapıldı.
GELENEKSEL RAHVAN YARIŞLARI
Şenlik programı cumartesi günü rahvan yarışları ile başladı. Karadeniz bölgesinin en iyi rahvan atlarının buluştuğu şenlik alanında kıyasıya mücadele gerçekleşti. Büyük heyecana sahne olan rahvan yarışları için Türkiye’nin dört bir tarafından gelen geleneksel rahvan atı sevdalıları Sakarlı merasında buluştu. Yaklaşık 100 rahvan atı kendi kategorilerinde birinci olmak için mücadele etti.
Şenlik programı kapsamında düzenlenen yerel ve ulusal sanatçıların katıldığın konserler gece geç saatlere kadar devam ederken, vatandaşlar gönüllerince eğlendi.
YAĞLI GÜREŞ COŞKUSU
Şenlik programında her yıl vatandaşların ilgiyle izledikleri bir diğer geleneksel spor olan yağlı güreşlere bu yıl 11 Baş pehlivan olmak üzere 200’ün üzerinde sporcu katıldı. Kıyasıya mücadelelere sahne olan yağlı güreş müsabakalarını binlerce vatandaş izledi.
HIDIRELLEZ TARiHSEL MiRASIMIZ
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, “Hıdırellez binlerce yıllık tarihimizin en güzel kültürel etkinliklerinden biri. Farklı renklerin bir araya geldiği, baharın güzelliğini ve kardeşliğini yaşadığımız bu etikliğimizde vatandaşlarımızla beraber olarak onların Hıdırellezlerini kutladık” dedi.
TESiSLEŞECEĞiZ
Başkan Kul, “Hıdırellez şenliklerimiz bölgenin en büyük şenliği. En güzel rahvan atları ve yağlı güreşler şenliğimizde vatandaşlarımız ile buluşuyor. Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan, millet vekillerimiz ve sayın valimiz de şenliğimize katıldılar ve şenlik alanımızdaki coşkuyu gördüler. Onlarında desteği ile bu güzel alanı daha da iyi bir konuma getirip rahvan yarışları ve yağlı güreşler için tesisler oluşturacağız” şeklinde konuştu.
Programa katılan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan geleneksel sporları önemsediklerini belirterek yaptığı konuşmasında, “Geleneğimiz sürdüren, bizi tarihimizle bağlarımızı koparmadan geleceğe yürüme olanağı sunan değerli güreş severler. Türkiye tarihinden kopmadan geleceğe yürüyen büyük bir ülke. Bunun en güzel örneği ata sporumuzu yaşatma noktasında Samsunumuz güzel örnekler sunuyor. Geçen hafta Alaçam’da Geyikkoşan’daydık, şimdi de Terme’deyiz. Burada bu kadar güzel katılımla bu spor etkinliklerini sürdüren, sadece güreş de değil dünde at yarışları vardı. Bu etkililikleri sürdüren ve Bu organizasyonları büyük bir katılımla sürdürenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
DURMAK YOK YOLA DEVAM
Bakan Ahmet Demircan Konuşmasında 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimlere ilişkin, “Bu güzel ülkenin bu güzel insanları daha güçlü bir Türkiye’ye hareket etmek için bundan bir yıl önce bir karar verdi. O karar sistemi düzeltme yenileme kararıydı. Şimdi 24 Haziran’da o sistemin düzeltme fiili uygulamasını yapacağız. Milletimiz ne yapacağını biliyor. Durmak yok yola devam diyoruz” dedi.
Şenlik Programına, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın yanı sıra, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, çevre ilçelerin kaymakamları ve belediye başkanları katıldı. 

Kaynak : Mustafa BALÇIK

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ilkadım’a bir kupa daha

ilkadım’a bir kupa daha

08:01 - 8 Aralık 2018

Hedefim A takımda oynamak

Hedefim A takımda oynamak

08:00 - 8 Aralık 2018

U16 hız kesmiyor

U16 hız kesmiyor

10:34 - 7 Aralık 2018

Samsunspor şut çalıştı

Samsunspor şut çalıştı

10:30 - 7 Aralık 2018