Samsun

SAMÇEP’ten yerli tohumlara sahip çıkma çağrısı

Samsun Çevre Platformu – SAMÇEP’in de bileşeni olduğu Ekoloji Birliği olarak, Aydın Kızılcaköy’de halkın JES’e karşı kararlı direnişinin yanındayız. Yetkilileri, toprağını savunan Köylünün karşısında değil yanında olmaya çağırıyoruz.

SAMÇEP’ten yerli tohumlara sahip çıkma çağrısı

7 Aralık 2018 10:56
-A

+A

Aydın Kızılcaköylülerinin JES karşısındaki direnişini selamlıyoruz. Köylülere yönelik Devlet ve şirketin haksız müdahalesini kınıyoruz. 
Yapılmak istenen jeotermal elektrik santraline (JES) karşı direnen, köyünü, yaşam alanını, vatanını savunan Kızılcaköylülere 4 ve 5 Aralık 2018 günü güvenlik güçleri şiddet uygulayarak  müdahale etti. Son müdahale toma eşliğinde biber gazıyla yapıldı. İki gün süren müdahalelerde, biri  77 yaşında olan üç kadın hastanelik edildi. İlköğretim çağındaki çocukların bulunduğu bir ortamda çoğunluğu kadın savunmasız köylülere yapılan bu müdahale hukuka, vicdana ve devlet ciddiyetine tamamen aykırıdır.
Kızılcaköylülerin Anayasanın kendilerine verdiği sağlıklı çevrede yaşama hakkını korumak için yaptıkları haklı direnişe tomayla - gazla karşılık verilmesi kabul edilemez. 
Yapılmak istenen santralin ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) süreci henüz tamamlanmamışken, JES şirketi Güriş'ın santral alanını çitle çevreleyerek kameralar yerleştirmesi kanunlara aykırıdır. Güvenlik güçlerinin şirketin bu yasadışı işlemine engel olması gerekirken, buna karşı çıkan Kızılcaköylülere gazla haksız müdahalesini kabul etmiyoruz. 
Bu olayın özeti; güvenlik güçleri ve bu güçleri yöneten kamu iradesinin Anayasal hakkını kullanan köylüleri değil, yasadışı işlem yapan şirketin çıkarlarını koruduğunun açıkça ortaya çıkmasıdır.  
Ekoloji Birliği olarak bu durumu reddediyoruz. Kızılcaköylülerine yapılmış müdahaleyi ekoloji mücadelesi veren tüm yurttaşlara yapılmış sayıyoruz. 
Biz, Türkiye çapında 60 dernek ve platformla yaşam alanlarını savunanların ortak sesi Ekoloji Birliği olarak, Kızılcaköylülerinin haklı mücadelesini destekliyoruz. 
Güvenlik güçlerini şirketlerin değil halkın çıkarların korumaya davet ediyoruz.

Kaynak : Şila KURUMAHMUTOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...