Samsun

SAMDOB’dan ‘Sevil Berberi’

Samsun Devlet Opera ve Balesinin açılış eseri olan ‘Sevil Berberi’ operası 22 Ocak akşamı (buakşam) Samsun seyircisiyle buluşuyor

SAMDOB’dan ‘Sevil Berberi’

21 Ocak 2018 15:27
-A

+A

Komik opera literatürünün en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen Gioacchino Rossini'nin ünlü "Sevil Berberi" operasını 22 Ocak 2018 Pazartesi (buakşam) akşamı saat 20:00’da Aydın Gün Salonu’nda Samsun seyircisine perde açıyor.
17. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen “Sevil Berberi” operası, Kont Almaviva’nın, Dr. Bartolo’nun himayesindeki güzel Rosina’yı, berber Figaro’nun yardımıyla elde etmeye çalışmasıyla gelişen komik ve eğlenceli olayları anlatıyor. Orkestra şefliği Mikhail Iskrov tarafından yapılan eserin rejisörü Yiğit Günsoy. 
Dekor ve kostüm tasarımını Gülden Sayıl’ın yaptığı eserin koreografisi, Murat Ersoyoğlu’na ışık tasarımı da Oğuz Murat Yılmaz’a ait.
Fransız oyun yazarı Beaumarchais’nin Figaro temalı üçlemesinin ilki olan Sevil Berberi oyunu, Cesare Sterbini tarafından opera librettosu haline getirilmiş ve Gioacchino Rossini tarafından bestelenerek 20 Şubat 1816’da Roma’da ilk kez sahnelenmiştir.
İlk sahnelenişinin üzerinden geçen 200 yılda, dünyada en çok sahnelenen ve sevilen opera eserlerinden biri olarak popülerliğini koruyan Sevil Berberi ‘nin 22 Ocak 2018 Pazartesi akşamı biletleri www.biletiva.com.tr internet sitesinde ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinde satışa sunulmuştur.
Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi hafta içi saat 10.00 – 18.00 arası, cumartesi günleri ise temsil başlama saatine kadar açıktır.
22 Ocak 2018 tarihinde sahne olacak olan oyuncular şu şekildedir:
Figaro:                                 Caner Akgün
Cont Almaviva:                    Ahmet Baykara
Rosina:                                Sermin Dikmen Töre
Don Basilio:                       Tuncay Kurtoğlu
Don Bartolo:                      T. Enver Töre
Berta:                               Didem Çelik
Fiorello/Un Ufficiale:   Berkcan Beniç
Ambrogio:                         Vedat Kurtuluş Depe                     

Kaynak : Şila KURUMAHMUTOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...