Samsun

Samsun’da aileler ‘Aile Akademi’de eğitim alıyor

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen “Aile Akademi”de anne ve babalara eğitimler vermeye başladı

Samsun’da aileler ‘Aile Akademi’de eğitim alıyor

12 Ocak 2018 15:28
-A

+A

Anne babalar aile eğitimi konusundaki bilgilerini genellikle tv ve internet üzerinden edinmeye çalıştığı bunun da ailelerin çocuklara yaklaşım konusunda yanlış bilgiler edinmesine yol açtığından yola çıkan Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü doğru bilgiye “yüz yüze eğitim” yoluyla ailelerin ulaşmasını sağlamak amacıyla Samsun Maarif Hareketi kapsamında “Aile Akademi” projesini hayata geçirdi.
“Aile Akademi” konusunda açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen; “Biz ailenin eğitim için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Çünkü dünyanın teknolojik ve bilgi anlamında hızla değişimi sosyal hayatında hızla değişimine neden olmaktadır. Hiç kuşkusuz bu sosyal yapıdaki değişimden en çok etkilenen kurum “aile” olmaktadır.  Anne babalar bu değişim karşısında yardıma ve yönlendirmeye daha çok ihtiyacı olan çocuklarına ulaşmakta bazen zorluklar yaşayabilmektedir. Çünkü geleneksel anne babalık rolleri zamanımızın çocuklarına ulaşmakta yetersiz kalabilmektedir. Bu düşünceden yola çıkarak ailelerimize pedagojik anne babalık yöntemleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla “Aile Akademi” projemizi hayata geçirdik. Çünkü eğitim artık sadece okulun değil; mahallenin, komşuların, tv’nin ve ailenin sorumluluğu içine girmeye başlamıştır. Eğitim konusunda Samsun hedeflerine ulaşmak istiyorsa okulun dışındaki sosyal alanlarda da eğitimi desteklemelidir. Bizde tam olarak çalışma ve planlarımızı buna göre yapıyoruz” dedi.
Liv Hospital Samsun Psikoloğu Enise Öziç’in konuşmacı olduğu “Akran Zorbalığı” konusunda aile eğitimlerinin ilk seminerleri İlkadım Kazım Orbay İlkokulu ve İlkadım Sakarya ilkokulunda gerçekleştirdi. Eğitimde çocuk ve ergenlerin, aynı yaş grubundaki kişi veya kişilere fiziksel ve sözel olarak zarar verici davranışlarına karşı yapılabilecekler konusunda ailelere önemli bilgiler verildi. Ailelerin yoğun katılım gösterdiği eğitimlerin Samsun geneline yaygınlaştırılarak çeşitli konu başlıklarında düzenlenmeye devam edeceği belirtildi. 

Kaynak : Şila KURUMAHMUTOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...