Samsun

Samsun’da şehircilik adına çok güçlü potansiyel var

Çarşamba Belediye Meclis Üyesi Namık Kemal Sonkaya ile Çarşamba’nın sorunları yapılması gerekenler çözümleri konusunda röportaj yaptık. Çarşamba Belediye Meclisi’nin CHP’li tek üyesi olan Sonkaya sorunları masaya yatırarak çözüm önerilerini anlattı. Çarşamba Belediyesi’nin çok güzel çalışmaları olduğunu ve projelerin hayata geçirilmeye çalışıldığını söyleyen Sonkaya ‘Çarşamba’

Samsun’da şehircilik adına çok güçlü potansiyel var

22 Temmuz 2019 06:54
-A

+A

-Çarşamba’nın öncelikli olarak çözümlenmesi gereken sorunları sizce nelerdir?
Çarşamba’nın öncelikle çözümlenmesi gereken sorunların başında trafik sorunu geliyor, yol sorunu geliyor, grup yolu sorunu geliyor, alt yapı sorunu geliyor, kaldırım sorunu geliyor. Bunları ayrı ayrı irdelemek gerekiyor.
‘Otopark hizmeti vermek-katlı otoparklar yapmak değildir’
-Çarşamba Belediye Meclisinde gündeme getirdiğiniz sorunlarla ilgili olarak değerlendirmeleriniz nelerdir?
Çarşamba Belediye Meclisinde gündeme getirdiğim sorunlar trafik, yol, kaldırım, alt yapı, sosyal kültürel sorunlar gibi bir çok sorunlar vardı. Bu sorunları ayrı ayrı ele almak gerekiyor. Bunları ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Bunlar öncelikli sorunlar olarak ele alınmalıdır.
Trafik sorunu: Araçların cadde ve sokaklarda yollara park etmesi otoparkları kullanmaması yeterli otopark olmaması trafik sorununu daha da büyütüyor. Çarşamba Türkiye’de 45 ilden daha büyük bir ilçe. Trafik sorununun çözümünde otoparkların kullandırılması kaldırımların işgal edilmemesi çok önemlidir. Bu konuda yaptırımlar uygulanmalıdır.
Kaldırımlar: Kaldırımlar şehrin medeniyet ölçütü yayalara verilen değerdir. Kaldırımlar şehiriçi mimaride ne kadar yer tutarsa insan odaklı mimari o kadar ön plana çıkar. Şu anda Çarşamba’nın Kirazlık Çay Mahallesi Hasanlı sokağında eski Yeşilırmak Dersanesi’nden Değirmenbaşı caddesine kadar kaldırımlarda yürüyebilmek mümkün değil kaldırım yok bile bu sorun diğer tüm mahallerimizde de var. Ne yapmak lazım. Kaldırım yapmak lazım ve kaldırımların işgal edilmesini önlemek lazım.
Otopark: Otopark sadece Çarşamba’nın değil Türkiye’nin sorunu. Öncelikle belediye her inşaattan ruhsat aşamasında otopark için (Yüklü miktarda) kesinti yapıyor ama karşılığında bu otopark hizmetini ne kadar verebildiği tartışılır.
Otopark hizmeti vermek katlı otoparklar yapmak değildir. Zaten betona boğulmuş şehirlerde bu sorunları yine betonla çözmeye çalışmak ne kadar mantıklı olabilir. Alışılagelmiş geleneksel yöntemler yerine yenilikçi çağa ve modern dünyaya uygun yöntemler araştırılmalıdır. Bu konuda bisikletlerin kullanımı olabilir.
Unutmayalım ki: Hollanda’da kişi başı bisikletle ortalama olarak kat edilen yol 3 km. Danimarka’da 2 km ve diğer gelişmiş Avrupa ülkelerinde de 1’er km dir.
Alt yapı sorunu: Şehrin tüm giderleri kapalı- en ufak bir yağmurda her yeri su basıyor. Kanalizasyon sorunu çözümlenmelidir.
-Şehiriçi özellikle de kırsalda çöp sorunu-yol sorunu-grup yolu sorunu çok dilendiriliyor. Bu konuda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Son yaptığımız meclis toplantısında bu sorunları gündeme getirdim. Belediye Başkanı kırsala çöp kokteynırları tedarik edilmesi ve çöplerin toplanması konusunda 9. ayda yeni hale yapılacağını söyledi. İnşallah fındık döneminden sonra bu mahallelerimizde çöp sorunu kalmayacak. Grup yolları ve ara yolları konusu da çok önemli. Bu sorunun da öncelikle çözümlenmesi lazım. Sayın başkan bu konuda da (Grup yolları ve ara yollar) Büyükşehir Belediyesiyle mütabakata varıldığını ve alt yapı sorunları çözüme kavuşturulduktan sonra yol meselesinin de çözüme kavuşturulacağını söyledi. Bu çalışmaların takipçisiyiz.
‘Festival yeniden hayata geçirilmelidir’
-Genelde Çarşamba Belediyesi’nin sosyal projeleri çok tartışılıyor. Sosyal projeler etkinlikler kardeş şehir gibi projeler konusunun Belediye Meclisinde gündeme getirilmesi ve yapılması gerekenlerle ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?
Son üç dönemdir Çarşamba’da zaten bunların eksikliğini hissediyoruz. Çarşamba halkı olarak bunu da Belediye meclisinde gündeme getirdik. Sayın başkan bu işin biraz maliyetli olduğunu ancak düşünülebileceğini ifade etti. Bizde gerek bütçe döneminde gerekse olağan meclis toplantılarında bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Diğer yandan Çarşamba’da daha önce geleneksel olarak gerçekleştirilen Yeşilırmak Kültür Sanat Tarım ve Spor Festivali vardı. Bu festivalin yeniden hayata geçirilmesi gerekir.
Gelecek nesilleri- mutlu bir Çarşambalılık bilinciyle yetiştirmeliyiz. Onlara bir sonraki nesillere aktarabilecekleri kültürü aşılamalıyız. Bunun yöntemlerinden biri de bu tip organizasyon ve festivallerdir. Bu organizasyon ve festivallerle- tüm halkı siyasi ideolojilerden bağımsız olarak ortak bir Çarşambalılık paydasında birleştirebilmektir.
‘Görevimiz-Allah vergisi bu güzelliği modern belediyecilikle bütünleştirmektir’
-Çarşamba’da su arıtma tesisinin işleyişinde değerlendirmeleriniz nelerdir?
Su arıtma tesisi devamlı gündemde. Aslında bu çok geç kalmış bir tesis. Hala daha bekliyoruz. Bu konuyu da son toplantımızda ele almıştık. Yeşilırmak gibi Allah vergisi bir doğal zenginliğin zehirlendiğini izlemek gerçekten çok zor. Şu anda su arıtma tesisinin ihalesi bekleniyor. Bir iki yıl içerisinde de hazır olması planlanıyor. Bunun da takipçisi olacağız.
-Çarşamba’da işsizlik konusunda- yatırımlar konusunda neler yapılabilir. Sizce Çarşamba Belediyesinin iş dünyasına ticarete-sanayiye ne gibi katkıları olabilir. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
Çarşamba Türkiye’de 45 ilden büyük bir ilçe. Çarşamba’nın konumu çok önemli. Tarih, kültür, tarım, turizm yönünden büyük bir potansiyele sahip Çarşamba’da bu yönde yatırımlarla istihdam alanları açılabilir. Elbette Çarşamba Belediyesi tarımda olsun sanayide olsun turizmde olsun yatırım yapılacaksa yatırımın önünü açmak için yer tahsisinde bulunabilir. Tarım, sanayi, ticaret, kültür, sanat bu yatırımlara göre gelişir. Çarşamba’nın önü açılır.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
Çarşambamız Avrupa’nın en güzel şehirleri (Viyana-Budapeşte-Paris) gibi akarsuyun şehrin merkezinden geçtiği bir şehir. Allah vergisi bu güzelliği modern belediyecilikle bütünleştirmek de bizlerin görevidir. Türkiye’de Eskişehir bu konuda en güzel örneklerden biri.
Samsun ve Çarşamba’nın şehircilik adına ekonomik, sosyal, tarihi, kültürel, sanayi, tarım ve turizm olarak çok güçlü bir potansiyeli var. Bu potansiyeli büyük bir güce dönüştürerek Çarşamba’yı geleceğe taşımak da hepimizin görevi. Çarşambayı geleceğe taşımalıyız. Gelecek nesiller bunları bizlerden bekliyor. Bizlerin bu konuda sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekir. Gelecek nesillere sorunsuz-çok güzel bir şehir çok güzel bir Çarşamba bırakmalıyız.
Çarşamba’nın bir ferdi olarak Çarşamba Belediye Meclis Üyesi olarak Çarşamba’nın gelişmesi kalkınması için Çarşamba’nın geleceğe taşınması için yapılacak işlerin hayati projelerin hayata geçirilmesi için takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyorum. Saygılar sunuyorum.   Röportaj: Serdar OKTAV
       
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...