Samsun

Samsun'u 2023'e birlikte taşırız

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun’un ilçelerini dolaşarak hem ilçelerin dinamikleriyle görüşüyor hem de şehrin bir yerel yöneticisi olarak vatandaşlarla biraraya geliyor. Başkan Osman Genç, “Biz lokal değil, bütüncül bir gelişmeden yanayız. Yani Samsun'un sadece merkezi, Canik'i değil, Havza’sı, Vezirköprü’sü, Bafra’sı, Alaçam’ı, bütün ilçeleri gelişmelidir. Ancak bu şekilde gelişmiş ve marka bir il olabiliriz" dedi.

Samsun'u 2023'e birlikte taşırız

7 Kasım 2018 13:30
-A

+A

Samsun'un ilçeleriyle birlikte bütüncül şekilde gelişmesi gerektiğini her fırsatta dile getiren Canik Belediye Başkanı Osman Genç, şehrin yerel yöneticisi olarak, ilçeleri tek tek geziyor. İlk gün Havza, Vezirköprü, Kavak ve Ladik'te ziyaretlerde bulunan Başkan Genç, ziyaret turunun ikinci gününde ise 19 Mayıs, Bafra, Alaçam, Bafra ve Yakakent'e misafir oldu. Ziyaretlerinde hem ilçelerin STK temsilcileri, kurum ve kuruluş yöneticileri gibi dinamikleriyle görüşerek fikir alışverişinde bulunan hem de vatandaşlarla buluşan Başkan Genç, Samsun'un ortak akılla ileriye taşınabileceğine dikkat çekti.
FİKİR ALIŞ-VERİŞİ
Başkan Osman Genç'in ilk durağı Havza oldu. Havza'da STK temsilcilerinin yanısıra kurum ve kuruluşların yöneticileri ile toplantı yapan Başkan Genç, İlçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar ve oda yöneticilerini ziyaret ederek, Havza'nın eksiklikleri ve potansiyelleri hakkında fikir alışverişinde bulundu. Daha sonra AK Parti İlçe Teşkilatını ziyaret eden Başkan Genç, burada partinin İlçe Başkanı Sebahattin Özdemir, parti yöneticileri, gençlik ve kadın kolları başkanları ile görüştü. Havza 25 Mayıs Gazetesi’ni de ziyaret eden Başkan Genç, gazete yöneticileri ile sohbet etti.
STK’LARLA BİRARAYA GELDİ
Daha sonra Vezirköprü ilçesine geçen Başkan Genç, AK Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt, Kadın Kolları Başkanı Nursel Sarıoğlu ve Gençlik Kolları Başkanı Murat Dursun'un misafiri oldu. Parti yöneticileri ile sohbet eden Başkan Genç, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ile Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Şahin'i ziyaretinin ardından Vezirköprü Yaşam Gazetesi'nde gazetenin yöneticileriyle görüştü. Başkan Genç, Vezirköprü’de STK temsilcileri, kurum ve kuruluş yöneticileri ile de biraraya gelerek, ilçenin problemleri, neler yapılabileceği konularında fikir alışverişinde de bulundu.
EKSİKLİKLERİ KONUŞTULAR
Kavak ilçesinde de ziyaretlerde bulunan Başkan Osman Genç, burada AK Parti Kavak İlçe teşkilatını ziyaret etti. Partinin yöneticileri ve partili vatandaşlarla sohbet eden Başkan Genç daha sonra Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu'nu ziyaret etti. İlçe ziyaretlerini sürdüren Başkan Genç'in bir başka durağı ise Ladik ilçesi oldu. Ladik'te AK Parti İlçe Başkanı Recep Dirican, gençlik ve kadın kolları başkanları, parti yöneticileriyle biraraya gelen Başkan Genç, STK temsilcileri, kurum ve kuruluşların yöneticileriyle yaptığı toplantıda, ilçenin eksikliklerinin yanısıra ilçeye neler yapılabileceğine dair fikir alışverişinde bulundu.
İLÇELERİ İHMAL ETMEMELİYİZ
Samsun’un ilçelerinin önemli potansiyelleri ve avantajları olduğuna işaret eden Başkan Genç, “Şehrin yerel yöneticisi olarak bütün ilçelerimizin eksikliklerini, potansiyellerini, avantajlarını ve neler yapılabileceğini uzun ve kapsamlı bir çalışma sonucunda çıkardık. İlçeleri hakettiği yere taşımak için ulaşım başta olmak üzere, tarım, turizm, hayvancılık, balıkçılık gibi pek çok alanda projeler geliştirdik. Şehrin gelişimi hedeflenirken tüm ilçeleri ile birlikte planlayarak dengeli bir yatırım planlanmalıdır. İlçelerimizin geliştirilmesi hem şehir merkezine göçü azaltacak hem de cazibe merkezi ilçeler meydana getirecektir. Dolayısıyla  ilçeleri asla ihmal edemeyiz” dedi.
HAVZA OSB TAMAMLANMALI
Havza’nın tarihi öneme sahip bir ilçe olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, “Havza ilçemiz sadece şehrimiz için değil, ülkemiz için de çok önemli bir potansiyele sahip. Havza’yı öncelikle termal turizmde öne çıkarmalıyız. Demiryolunun bulunması, limana, havaalanına, Orta Anadolu’ya yakın konumda olması, kaplıcalar Havza’nın çok önemli avantajları. Ancak Havza’nın mutlaka Master Planı yapılmalıdır. Köy yolları iyileştirilmeli, organize sanayi bölgesi tamamlanmalı ve geliştirilmeli, küçük sanayi işletmeleri geliştirilmelidir. Ayrıca bu ilçemizde gerekli konaklama altyapısını sağlamamız gerekiyor” diye konuştu. 
ŞAHİNKAYA KANYONU PROJESİ
Vezirköprü’nün de tarih, ormancılık, tarım gibi alanlarda öne çıktığını ifade eden Başkan Genç, “Vezirköprü’de Master Plan öncelikli olmak üzere ilçeyi geleceğe taşıyacak ulaşım, tarım, turizm gibi projeler hayata geçirilmelidir. Vezirköprü’de tarım ve tarım sanayisi geliştirilmelidir. Ayrıca Şahinkaya Kanyonu turizm projesiyle sadece Samsun’a değil, Türkiye ve dünyaya hitap edecek hale gelmelidir. Bununla ilgili projemiz var. Tarihi geçmişi 4 bin yıl öncesine dayanan bu ilçemizde tarih turizmini de mutlaka öne çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.
KAVAK’IN AVANTAJLARI VAR
Kavak’ın, Orta Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan Samsun-Ankara yolu üzerinde önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Başkan Genç, “Demiryolunun bulunması, organize sanayi bölgesinin olması, limana, havaalanına yakın konumda olması Kavak için önemli avantajlardır. Her ilçemize olduğu gibi Kavak’ta da mutlaka Master Plan yapılmalıdır. Ayrıca Kavak’ta küçük sanayi bölgesi de kurulmalıdır. Kavak’ta mutlaka konaklama tesisi sayısı artırılmalıdır. Yine Kavak’ta hayvancılık geliştirilmelidir. 700 yıllık Taşhan turizm bakımından daha çok tanıtılmalıdır. Kavak'ın önemli değerlerinden Yaşar Doğu'yu unutturmamak gerekir” ifadelerini kullandı.
LADİK GÖLÜ PROJESİ HAZIR
Ladik’in de Samsun için çok önemli  bir ilçe olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Akdağ yaylası, kayak tesisi ve Ladik Gölü önemli doğal turizm değerleridir. Hamamayağı kaplıcası (Gençlik İksiri) önemli bir termal potansiyeldir. Suluova-Ladik arası yol açılmalı ve duble yol yapılmalıdır. Hayvancılık teşvik edilmeli ve mera sorunu giderilmelidir. İlçenin tarihi potansiyeli ön plana çıkarılmalı, termal turizm geliştirilmelidir. Göl ve etrafında konaklama tesisi eksikliği giderilmeli ve sosyal turlar düzenlenmelidir. Hayvancılık teşvik edilmeli ve mera sorunu giderilmelidir dedi.”
İLÇELERE ÖZEL PROJELER
Samsun’un ilçeleriyle ilgili bütün eksiklikleri tespit ettiklerini, sorunların çözülmesi, ayrıca ilçelerin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak daha ileriye gitmesi için projeler geliştirdiklerine de vurgu yapan Başkan Genç, “Her ilçemize özel ulaşım, tarım, turizm, sanayi alanlarında projelerimiz hazır. Bunu şehrimizin istifadesine sunmaya hazırız. Örneğin Şahinkaya projesi, Ladik Gölü projesi gibi çok özel ve bu ilçelerimize, hatta şehrimize önemli katkı sağlayacak projelerimiz var. İstiyoruz ki Samsun, bütün ilçeleriyle birlikte tercih edilen, iş ve aş üretilen, bulunan bir şehir olsun.” 

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...