Samsunlu müthiş Türk

Türkiye 13 Ocak 2022 09:38
Videoyu Aç Samsunlu müthiş Türk
A
a

Samsun Gazeteciler Cemiyeti’nin Yılın Bilişimcisi olarak seçtiği Dünyanın en büyük şirketi Amazon’da Siber Güvenlik Uzmanı olarak görev yapan Mert Can Coşkuner yurt dışında bulunduğu için ödülünü babası Mehmet Ali Coşkuner Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik’ten aldı. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde de görev yapan Mert Can Coşkuner Dünyada Siber Güvenlik alanında Türk uzman olarak biliniyor

Mert Can Coşkuner 28.11.1993’de Samsun da doğdu. İlk ve orta eğitimini Atatürk İlköğretim Okulunda, lise eğitimini Samsun’un tanınmış liselerinde 19 Mayıs Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünde onursal derece ile bitirdi. Bitirme projesi olan “Akıllı Çöp Kutusu ve Toplama Sistemi” projesi TÜBİTAK Yurt İçi Araştırma Projeleri Destek Programınca desteklendi ve Ege Bölgesi’nde yapılan “V. Genç Beyinler Yeni Fikirler” bitirme projesi fuarında 1. oldu. 

Lisans eğitimi sonrasında siber güvenlik alanına yönelen Mert Can Coşkuner, 2017’de HAVELSAN siber güvenlik kış kampında aldığı siber güvenlik alanında çalışmaya başladı.

Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi’n de Siber Güvenlik alanında tamamladı. 

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı Savunma Teknolojileri bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele gibi kritik kuruluşlarla çalışan Mert Can Coşkuner Nato Kilitli Kalkan Tatbikatına Türk Silahlı Kuvvetleri davetlisi olarak katılarak Türkiye’yi temsil etti. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan sonraki kariyerine 2019 yılında Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketi Trendyol’u satın alan dünyanın en büyük şirketlerinde Alibaba’da devam eden Mert Can Coşkuner 2021 yılında siber güvenlik teknik ekip lideri olarak devam ettiği kariyerini yurtdışına taşıyarak dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olan Amazon’da siber güvenlik mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır.

Mert Can Coşkuner şu anda 1.5 milyondan fazla çalışanı olan Amazon bünyesinde tüm çalışan ve aday verilerinden sorumlu 30 kişilik bir siber güvenlik ekibiyle kariyerini sürdürmektedir. 

Mert Can Coşkuner 2018 yılından itibaren araştırmalarını eğitim ve sunumlarla sektöre aktarmakta; Boğaziçi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı  Siber Güvenlik Kümelenmesi gibi kurum ve kuruluşların etkinliklerinde meetuplar ve eğitimler vermektedir. Yurtiçi eğitimlerinin yanı sıra, uluslararası siber güvenlik konferanslarına davetli konuşmacı olarak katılan Mert Can Coşkuner; Avusturya, İspanya, Yunanistan, Amerika, Singapur, Yeni Zelanda, Avusturalya gibi pek çok ülkede yüksek nitelikli uluslararası konferanslarda siber güvenlik araştırmalarını sunmaya devam etmektedir.   Haber Merkezi

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR