Samsun

Samsunlular şehitler için yürüdü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümünde Çanakkale Şehitleri'ni Anma Yürüyüşü düzenledi.

Samsunlular şehitler için yürüdü

18 Mart 2018 17:01
-A

+A

İlkadım ilçesi Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nün önünden başlayan yürüyüş İstiklal Caddesi'ni takip ederek Anıt Park Atatürk büstü önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi. Vatandaşların büyük ilgili gösterdiği yürüyüşte "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıldı. Ellerinde Türk Bayrakları ile coşkulu bir şekilde yürüyenlere yoldan geçen ve apartmanlarında bulunan vatandaşlarda alkışlarla destek verdi. Çanakkale Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklarla adını dünya tarihine yazdıran "57. Piyade Alayı"nın canları pahasına koruduğu ve OMÜ'ye emanet edilen sancak da yürüyüşte öğrenciler tarafından taşındı. Etkinliğe ulusal kıyafetleri ile katılan OMÜ'de okuyan uluslararası öğrenciler renkli görüntüler ortaya çıkardı. Ayrıca bazı uluslararası öğrenciler Türk Bayrağı taşıyarak İstiklal Marşı'nı okudular. 
Atatürk Anıtı önünde yapılan törenden sonra bir konuşma yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, "18 Mart Çanakkale'nin geçilmez olduğunun tarihe yazıldığı gündür. 18 Mart yılda sadece bir gün hatırlanacak bir gün değildir. Ama biz sadece kahramanlık göstererek geleceğe güvenle gidemeyiz. Her türlü imkansızlığa rağmen bu kahramanlığı göstermek takdire şayan bir durum. Ama gelişmiş ülkelerin yaptıklarına baktığımızda biz de bu kahramanlıkların yanında yapmamız gerekenleri unutmamamız gerekiyor. Daha çok çalışmak, daha doğru yaşamak ve birbirimizi sevmemizin önemini anlamamız gerekiyor" dedi. 
Rektör Bilgiç'in konuşmasının ardından OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. Metin Yılmaz, şehitler için dua okudu. 
Yürüyüşe; Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, öğretim üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Kaynak : İHA

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Film Günleri büyük ilgi gördü

Film Günleri büyük ilgi gördü

10:39 - 13 Aralık 2018

OSBÜK Samsun’a çıkarma yapıyor

OSBÜK Samsun’a çıkarma yapıyor

10:32 - 13 Aralık 2018

Demir ve Tok esnafla buluştu

Demir ve Tok esnafla buluştu

10:25 - 13 Aralık 2018

Büyükşehir hız kesmiyor!

Büyükşehir hız kesmiyor!

10:21 - 13 Aralık 2018

Tekkeköy’de değişim sürüyor

Tekkeköy’de değişim sürüyor

10:16 - 13 Aralık 2018

Ekolojik Köyler örnek olacak

Ekolojik Köyler örnek olacak

10:11 - 13 Aralık 2018