Samsun

Sanayicinin yükü azalacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda lehte söz alan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Gümrük Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde konuşma yaptı.

Sanayicinin yükü azalacak

26 Ekim 2019 06:32
-A

+A

Milletvekili Köktaş yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; görüşmeleri tamamlanan Gümrük Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine şahsım adına lehte söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.
 
Kanunlarda, yönetmeliklerde güncel ihtiyaçları karşılamak, tarafların beklentilerini karşılamak üzere geçmiş dönemlerde de bugün de değişiklikler yapılmış, yarın da değişiklikler yapılarak yoluna devam edecektir. Bu kanun hazırlanırken sanayicimizle, iş adamlarımızla, gümrükte çalışan gümrük müşavirlerimizle, bütün paydaşlarıyla azami derecede irtibat kurulmuş, görüş alışverişinde bulunulmuş ve sorunları gidermek için çalışmalar yapılarak Plan ve Bütçe Komisyonuna ve Ticaret Komisyonuna gelmiştir ve orada da gerekli çalışmalar yapılmıştır.
 
Sanayicinin Önünü Açacak
 
Bu kanun, burada iddia edildiği gibi, kaçakçılığın önünü açan bir kanun değil; bu kanunun, sanayicimizin, tüccarımızın, ihracatçımızın önünü açmak üzere dâhili işlemde ithal edilecek mallarımızı kolaylaştıran, esnafımızın, sanayicimizin yükünü azaltan bir kanun olarak bugün Genel Kurulda görüşmeleri tamamlanmıştır. Aynı zamanda bu kanun, serbest dolaşım rejimine girmemiş, transit taşımacılıkta da yaşanan problemleri ortadan kaldırmak üzere değişiklikler getirmiş ve tarafları mutlu eden bir kanundur. Aynı zamanda silah taşıma güvenliğini gümrük muhafaza memurlarımıza sağlayan bir kanun olarak da gündeme gelmiştir.
 
Emeği Geçenlere Teşekkür Etti
 
Kısacası dâhilde işleme rejiminden başlayarak serbest dolaşımda dürüst esnafı koruyan bir kanun, bir o kadar da kaçakçılığa meyilli, suistimale meyilli kişileri de cezalandıran bir kanun. Bu kanunun hazırlanmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Gerek Komisyonumuzda gerek genel kurulumuzda olumlu katkı sağlayan, kanunun daha iyi çıkması için görüş veren herkese, bütün milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.
Bu kanunda oyumuzun renginin kabul olduğunu beyan ediyorum, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum." diyerek sözlerine son verdi. Haber Merkezi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU