Samsun

Saygılı olursanız, itibar görürsünüz

Çarşamba'da kunduracılık mesleğinde yarım asırı deviren Tahsin Gülaçtı, zorluklara rağmen adeta yıllara meydan okuyarak, kunduracılık mesleğini sürdürüyor. Çarşamba ile özdeşleşmiş, yumurta topuk, sivri burun kundura imalatı başta olmak üzere çeşitli türde kundura imalatı yapan emektar kundura imalatçısı-sanatkar-2009 yılında Samsun bölgesi’nin ‘Yılın Ahisi’ de seçilen 70 yaşındaki Tahsin Gülaçtı ile röportaj yaptık. Gülaçtı, mesleğin inceliklerini, kurallarını anlatırken, meslekte disiplinli, saygılı ve dürüst olmak gerektiğine işaret etti. Vatandaşlar “Mesleğinde karşılaştığı zorluklara rağmen yılmadan, adeta yıllara meydan okuyarak, Çarşamba'da 59 yıldır kunduracılık yapan Tahsin Gülaçtı; Kunduracılığın ustası, efsanesi, duayenidir” diyorlar. Gülaçtı röportajında, ayakkabıcılıkta karşılaştıkları sorunları ve meslekte kuralları anlattı

Saygılı olursanız, itibar görürsünüz

20 Mayıs 2019 06:59
-A

+A

-Kendinizden biraz bahseder misiniz?
1950’de Çarşamba’da doğdum. İlkokula başladığım yıllarda okumayı çok seviyordum. İlkokula giderken, bizim büyükbaş hayvanlarımız vardı. Ben okuldan sonra çobanlıkta yaptım. Hani, bazen konuşurken ‘ 1 koyunu bile güdemez’ derler ya, ben güttüm. Hem de 15 tane ineğimiz vardı, onları her gün otlatırdım, saatlerce çobanlık yapardım. Bazen yorgunluktan orada uyuduğumda oluyordu. Çocukluk işte. Ama çok güzel br duyguydu, çok heyecanlıydı benim için….
“Kunduracılık narin bir meslektir”
-Kundura imalatçılığına ne zaman, nasıl başladınız?
Kunduracılık mesleği sanattır. Biz sanatkarız. Mesleğimizi çok iyi yaparak, işimizi özümsemeliyiz. 11 yaşında yani ilkokulu bitirdikten sonra hemen kunduracılığa başladım.59 yıldır kundura imalatçılığı yapıyorum. Ben yıllarımı kunduracılık mesleğine verdim. Çok zorluklarla karşılaştım ama yılmadım, büyük bir disiplin içinde özenle mesleğimin inceliklerini de değerlendirerek, Allah’a şükürler olsun bu günlere geldim. Kunduracılık mesleğinde yarım asır geçti. Özellikle son zamanlarda ekonomik durgunluk dolayısıyla kunduracılar olarak zor günler yaşıyoruz. Bu el sanatlarının unutulmasını, yok olmasını istemiyoruz. Zorluklara rağmen mesleğimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Kunduracılık mesleği çok narindir, sevgi ister, şefkat ister, saygı ister, dikkat ister. Kunduracılık mesleğinin mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Tüm kunduracı meslektaşlarıma başarılar diliyorum.
-Kunduracılık mesleğinin inceliklerinden söz ediyorsunuz, bu incelikler konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
-Bizler kunduracılar olarak, birer sanatkarız. Bu meslekte saygınlık kazandık, itibar gördük. Kaliteli olursanız, disiplinli olursanız, saygılı olursanız, elbette itibar görürsünüz, saygınlık kazanırsınız. Ben kundura imalatçısıyım. Numaraya göre değil, ayağa göre, ayak ölçüsüne göre kundura imalatı yapıyorum.  Yaptığınız iş de kaliteyi yükseltmelisiniz. Kalite benim için çok önemli… Yaptığınız bir işin değeri kaliteyle ortaya çıkar. Kalite de; Disiplinli çalışmayla, dürüst çalışmayla, mesleğe saygıyla olur.
Nisan yağmurları, küçük otları yeşertir ama yağmurlar dinince ortalık çorak olur, Kundura imalatçıları da böyledir işte. Hayat felsefesi budur. Çarşamba’da önce iyi eğitim gerekli… Mantıklı olmak gerekli… Önemli olan kaliteli imalat yapmak, dürüst olmak, saygılı olmak ve müşterinin memnuniyetini kazanmaktır. Bu meslekte çok enteresan olaylarla karşılaşıyoruz. Meslek icabı, çeşitli şehirlerden çok enteresan kişilerle karşılaşıyoruz, tanışıyoruz. Kaliteli ürünlerimizden dolayı memnuniyetini dile getiren vatandaşlarımız çok sayıda siparişler veriyorlar, bu da bizleri memnun ediyor.
“Numaraya göre değil, ayağa göre kundura”
-Çarşamba Kundurası’nın önemi nedir?
- Uzun zamandır Çarşamba’ da üretilen ''yumurta topuk'' ya da ''yumurta burun'' olarak bilinen Çarşamba Kundurası, sığır ve keçi derisinden yapılmaktadır. Çoğu kişiler bu ayakkabı üretiminden haberdar fakat gereken değer verilmiyor. Devletin kunduracı sanatkarlarına sahip çıkmasını ve desteklemesini istiyoruz. Böyle giderse üretimi ve satımı konusunda sıkıntılar yaşanırsa ilçemizde bulunan kunduracılar da bu işleri bırakıp farklı alanlara yöneleceklerdir. Biz yetkililerden yapımı ve modeli bize ait olan bu kunduraya sahip çıkıp, yeni nesle bu el sanatlarını sevdirip gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmalarını istiyoruz. Tescili yapılan 'yumurta topuk' kunduralara yurt dışında yaşayanlar da rağbet ediyor. İmalatını yaptığımız bu kunduraları yurt dışına da gönderiyoruz. Ürettiğimiz kunduralar hem dayanıklı, hem de çok rahat, şık duruşundan dolayı tercih ediliyor. Bölgemize özgü bu kunduralar, rağbet görüyor ve imalatını gerçekleştiriyoruz.  Çarşamba ilçesinin sembolü ‘yumurta topuk’ ayakkabı hem yurt içinden hem de yurt dışından büyük ilgi görüyor. Çarşamba yumurta topuk ayakkabısına yurt dışından gelen eş dost ve yabancıların ilgileri çok fazla. Bu ayakkabılara hayranlık duyanlar, sipariş verenler var. Ayaklarına göre özel sipariş veriyorlar, yapıyoruz gönderiyoruz. İşte bu durumda kalite ön plana çıkıyor. Kaliteli imalat yapmak zorundayız.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
Çarşamba kundurasına sahip çıkılması ve tanıtımının yapılması, yetkililerin bu konuda daha duyarlı olmaları gerekiyor. Çarşamba kundurası bölgemiz için ve ününü bilenler için önemlidir. Değerini bilmek gerekiyor. Kundura, Çarşamba’nın adeta bir markası olmuştur. Kunduramızın tanıtımı ve daha çok ülkelere ihracı için çalışmalar yapılmalı, projeler üretilmelidir. Benim için kalite önemli. Kaliteyi yüksek tutmalıyız. Çoğu kişiler bu ayakkabı üretiminden haberdar fakat gereken değer verilmemekte. Devletin, bizim gibi sanaatkârlara sahip çıkması ve desteklemesi lazım. Kundura üretimi ve satımı konusunda sıkıntılar yaşanmamalı. Biz kunduracılar olarak, yetkililerden yapımı ve modeli bize ait olan bu ayakkabıya sahip çıkıp, yeni nesle bu el sanatlarını sevdirip, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmalarını istiyoruz.  Röportaj: Serdar OKTAV
   
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU