Samsun

Şeftali üreticilerine EKÜY sertifikaları teslim edildi

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Canik İlçesi Demirci Köyünde Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi (EKÜY) kapsamında Entegre Mücadele Prensipleri doğrultusunda üretim yapan şeftali üreticilerinin hasat öncesi alınan numune sonuçları kalıntısız çıkan 50 ton ürünün sertifika, logo ve EKÜY bayraklarını üreticilere teslim etti

Şeftali üreticilerine EKÜY sertifikaları teslim edildi

8 Ağustos 2020 06:47
-A

+A

EKÜY Bakanlığın “tarladan sofraya güvenilir gıda” misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kullanımı ile kalıntısız yaş sebze ve meyve üretimini hedefleyen Entegre Mücadele yöntemidir.
EKÜY Projelerinin amacı entegre mücadele prensipleri doğrultusunda üretim yapılması ve pestisit kullanımının kontrolü ile üreticilerin kendi tarla, bağ, bahçe ve serasında mücadele faaliyetlerini yönetecek hale getirmektir. Ayrıca doğal dengenin korunması ve pestisit kalıntısı bulunmayan temiz ve kaliteli ürün elde edilmesi amaçlanmaktadır.
2020 Yılı EKÜY (Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi) Projesi kapsamında Samsun’da bağ, elma, şeftali, armut ve örtü altı olmak üzere 93 üretici ve 713 dekar alanda çalışmaların yürütülmesi programlanmıştır.
713 dekar alanın 552 dekarı meyve, 161 dekar kısmı ise örtü altı sebze alanlarından oluşmaktadır.
552 Dekar meyve alanının dağılımı 10 üretici 209 dekar Armut, 11 üretici 186 dekar Elma, 16 üretici 124 dekar Şeftali, 8 üretici 30 dekar Bağ şeklinde olup meyvede hasat öncesi numune alma işlemleri devam etmektedir. Toplam EKÜY sertifikalı üretilen meyve miktarı 800 ton civarında olacağı beklenmektedir.
Örtü altı için planlanan 161 dekar sebze alanlarında yürütülen EKÜY Proje çalışmaları 48 üretici olarak planlanmış, çalışmalar 44 üretici ve 157 dekar alanda sonuçlanmış, 44 üreticiden hasat öncesi alınan tüm numune sonuçları kalıntısız çıkmıştır. Toplamda 3140 ton sebze ürünü sertifikalandırılmış, sertifika, logo ve EKÜY bayrakları üreticilere teslim edildi.
Canik İlçesinde şeftali de 5 üretici 51,4 dekar alanda EKÜY Projesi yürütülmüş, 5 üretici 49,2 dekar alanda 50 ton şeftali ürünü için hasat öncesi alınan numunelerin kalıntısız çıkması sonucunda hazırlanan sertifikalar, logo ve EKÜY bayrakları üreticilere teslim edildi.
Armut, Elma ve Bağ alanlarından numune alma işlemleri devam etmekte olup dün itibari ile 61 üreticiden 61 numune alınmış ve tamamında kalıntıya rastlanmadı.
Ayrıca Samsun’da şeftali üretimi ise Canik İlçesi başta olmak üzere 6357 dekar alanda yapılmakta olup yıllık üretim miktarı 10.000 ton dur.
İl Müdürü İbrahim Sağlam üreticilere; “Tarladan sofraya güvenilir gıdanın sunulmasından öncelikle biz Bakanlık temsilcileri olmak üzere sonrasında sizler üretici olarak birlikte sorumluyuz. Kendi çocuklarımıza yedirmediğimiz gıdayı başka çocuklara yedirmeyeceğiz. Bu konuda gereken hassasiyeti hep birlikte göstereceğiz. Emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma ve siz değerli üreticilere teşekkür ederim” dedi.
Berna ALTINOVA
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU