Samsun

Şehirsel dönüşüm yaptık

Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral'ı ağırlayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ilçe genelinde uyguladıkları eğitim, kültür, sanat, spor gibi projelerle kentsel değil, şehirsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini söyledi

Şehirsel dönüşüm yaptık

30 Ocak 2019 08:07
-A

+A

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i ziyaret etti. Başkan Oral'la sohbet eden Başkan Genç, Kuzey Yıldızı, Mavi-Yeşil, Güzel Evim Mutlu Geleceğim gibi fiziki dönüşüm sağlayan projelerin yanında kültür merkezleri, hanım konakları, aile okulları, sıbyan mektepleri, spor tesisleri, müzeler, eğitim merkezleri, tiyatro ve müzik okulları gibi yatırımlarla süslenen Canik'te, şehirsel dönüşümle birlikte sosyal ve toplumsal dönüşümün de gerçekleştiğini söyledi.
SOSYOLOJiK PLANLAMA
Kent ile şehrin birbirinden çok farklı olduğunu ifade eden Başkan Osman Genç, "Sadece beton binalar yaparak bir şehri imar edemezsiniz. Bu şekilde sadece kent oluşturursunuz, ama bir şehir, bir medeniyet inşa edemezsiniz. Bir şehir sadece taş, toprak ve çimento ile meydana gelmez. Mekansal planlamanın yanına sosyolojik planlamayı da koyduk. Bu anlayışımıza bağlı olarak medeniyetin özünü oluşturan şehrin sosyal, kültürel ve mekansal olarak daha yaşanılır kılınması için çalıştık. Canik'te 15 yılda kent değil, şehir inşa ettik" dedi.
TERCiH EDiLEN MERKEZ
İnsan ile şehir arasında sıkı bir münasebet olduğuna işaret eden Başkan Genç, "İnsan bozulursa, şehir bozulur. Her anlamda sağlıklı insan, sağlıklı şehir demektir. Eğer bir şehir gelişecekse, değişimin içine kültürü, aileyi, ahlakı da koymalıyız. Bu nedenle özellikle çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız için gençlik merkezleri, eğitim tesisleri, hanım konakları, sıbyan mektepleri, spor tesisleri gibi yatırımlar yaptık. Ayrıca fiziki anlamda yaptığımız kentsel dönüşüm projeleriyle ilçemizin nüfusu yüzde 52 arttı. Canik tercih edilen bir merkez haline geldi" diye konuştu.

Kaynak : Mustafa BALÇIK

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...