Samsun

Şehrimiz için daha çok koşmalıyız

Samsun’da görev yapan basın mensuplarıyla buluşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Türkiye’miz gelişirken ve dönüşürken, biz de Samsun olarak daha hızlı koşmalıyız. Birlik ve beraberlik içerisinde ortak akılla şehrimizin gelişimini sağlamalıyız” dedi

Şehrimiz için daha çok koşmalıyız

9 Ocak 2018 15:50
-A

+A

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla biraraya geldi. Yazılı ve görsel basın temsilcilerinin tek tek Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Başkan Genç, şehirleri kalkındıracak olan yerel yönetimlerin en önemli paydaşlarından birinin basın olduğuna dikkat çekti. Başkan Genç, yerel yönetimi, şehrin dinamikleri ve basını ile şehir için daha çok koşulması gerektiğini söyledi.
BASIN MENSUPLARI iLE BULUŞTU
Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsü’nde bulunan Türkiye’nin en büyük Oyuncak Müzesi’nde gerçekleşen ve İl Basın Enformasyon Müdürü Volkan Toptaş ile Başkan Yardımcısı Alican Usta’nın da katıldığı yemekte konuşan Başkan Genç, “Basın, şehri ve ülkeyi yönetenlerle vatandaşlar arasında bir köprü görevi görerek, bir nevi kamu hizmeti yapmaktadır. Basın, yeni dünyada oldukça önemli bir güçtür. Bu gücü mutlaka şehrimizin, ülkemizin ve toplumun yararına kullanmamız gerekmektedir” dedi.
GÜÇLÜ BASIN, GÜÇLÜ ŞEHiR
Samsun’un basın sektöründe güçlü bir şehir olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, “Basını güçlü olan şehirlerin geleceği de güçlü olur. Şehir, içerisinde yaşayan herkesindir, bu şehir hepimizin. Basın da bu şehrin önemli bir değeridir. Dolayısıyla biz yerel yönetimi, şehrin diğer dinamikleri ve basını ile birlikte güçlüyüz. Buna bağlı olarak Türkiye’miz gelişirken ve dönüşürken, biz de Samsun olarak daha hızlı koşmalıyız. Birlik ve beraberlik içerisinde ortak akılla şehrimizin gelişimini sağlamalıyız” diye konuştu.
ŞEHRiMiZi DÖNÜŞTÜRÜYORUZ
Yeni bin yılda artık şehirlerin yarıştığına işaret eden Başkan Genç, “Dünyayla birlikte büyük bir dönüşüm yaşayan Türkiye’mizin hedeflerine uygun olarak biz de Canik Belediyesi olarak şehrimizi dönüştürmek için çalışıyoruz. Dönüşüm yolculuğunda 'insan', 'çevre' ve 'kalkınma' olmak üzere üç temel alana odaklanıyoruz. Canik Belediyesi olarak önceliğimiz tabi ki eğitim oldu. Eğitime fiziki, teknolojik ve arsa tahsisi olmak üzere 200 milyon lira cevarında yatırım yaptık. 14 yıl önce 7 olan okul sayımız bugün 42'ye ulaştı. Yaptığımız yatırımlarla Canik'teki yaklaşık 20 bin öğrencimize dokunduk” şeklinde konuştu.
SAMSUN’A iKi YENi MÜZE
Samsun’a iki yeni müze kazandırdıklarını ifade eden başkan Genç, “Karadeniz'de ilk ve alanında dünyanın sayılı müzelerinden bir tanesi olan Oyuncak Müzemizi inşallah yakın açacağız. Bu müzemizin yanında 15 Temmuz Destan Müzemizi de şehrimize kazandıracağız inşallah. Çocuklarımızın milli ve yerli bir hafızayla yetişmeleri bakımından bu iki müzemizi çok önemsiyoruz. Toptepe Mahallemizde iki önemli projemiz devam ediyor. 15 Temmuz Şehitler Tepesi ve Meşe Orman Park projeleri şehrimiz turizmine katkı sağlayacak projelerdir” ifadelerini kullandı.
23 BiN iNSAN YARARLANIYOR
Roman vatandaşların yaşadığı Yavuzselim Mahallesi’nde de sosyal dönüşüme imza attıklarını dile getiren Genç, “İçerinde kurs merkezleri, hanım konağı, müzik okulu, düğün salonu gibi pek çok etkinlik alanının bulunduğu Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezimizde son hazırlıklar yapılıyor. Ayrıca ilçemizin dört bir yanına hanım konakları yapıyoruz.
Sıbyan mektepleri, Tiyatro Okulu ve Müzik Okulu çocuk ve gençlerimizin gelişiminde çok önemli bir yere sahip. Bütün bunlar şehrin sosyal dönüşümü açısından çok önemli. Eğitim, kültür, sanat, spor tesislerimizden 23 bin kişi doğrudan hizmet alıyor” dedi.
KIRSAL MAHALLELER DE DÖNÜŞÜYOR
Yaptıkları tadilat ve çevre düzenlemeleri ile camileri eski kimliğine kavuşturduklarını ve bugüne kadar 60’ın üzerinde camiye 41 milyonun üzerinde yatırım yaptıklarını belirten Genç, “Bütün bunların yanında sadece ilçe merkezimizi değil, kırsal bölgelerimizi de ihmal etmiyoruz. Kırsal mahallelerimizin ekonomik kalkınması için canlı hayvan pazarı ve pazar yerlerinin yanında hanım konakları, spor tesisleri, cami çevre düzenlemeleri gibi çalışmalarla sosyal dönüşümünü de sağlıyoruz.”
ÇALIŞAN GAZETECiLERi KUTLADI
Kentsel dönüşümde ise bu yıl Yeni Mahalle’de Türkiye'ye örnek olacak çok önemli bir projeyi başlatacaklarını dile getiren Genç, şunları söyledi: “Belediye yöneticiliği sorumluluğunu üstlenenlerin mutlaka değişimi, gelişimi yakalaması, 21. yüzyıl belediyeciliği ne getiriyor, bunu dikkate alarak çalışması gerekiyor. Çünkü 3. bin yılın başında şehirleri kalkındıracak olan yerel yönetimlerdir. Basınımız da, bu şehrin dinamikleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu vesileyle tüm basın mensubu arkadaşlarımın Dünya Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”
CANiK OYUNCAK MÜZESi
Konuşmaların ardından basın mensupları, alanında Karadeniz’in tek ve dünyanın sayılı müzelerinden olan Oyuncak Müzesi’ni gezdi.  Sunay Akın'ın çeşitli ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan Canik Oyuncak Müzesi, dünya tarihini daha eğlenceli şekilde ziyaretçilere sunarken, müzede 1700'lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergileniyor. Geleneksel, fabrikasyon, yabancı, antik ve yerli kategorilerinde yüzlerce oyuncağın yer aldığı müzede, çocuklara ve büyüklere yönelik atölye çalışmalarının yapılacağı üretim atölyesi ile sergilerin düzenleneceği sergi alanı da yer alıyor. 

Kaynak : Yusuf Ziya ÇAKIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu proje Samsun'u uçurur

Bu proje Samsun'u uçurur

08:05 - 19 Aralık 2018

Terme'ye yeni yaşam alanı!

Terme'ye yeni yaşam alanı!

08:06 - 19 Aralık 2018

Kaymak’tan, Coşkun’a ziyaret

Kaymak’tan, Coşkun’a ziyaret

08:09 - 19 Aralık 2018

Yatırımlara devam

Yatırımlara devam

08:10 - 19 Aralık 2018