Senegal’in Rektörü OMÜ turunda

Samsun 13 Ağustos 2022 06:07
Videoyu Aç Senegal’in Rektörü OMÜ turunda
A
a

Senegal’in başkenti Dakar’da bulunan ve Batı Afrika’nın en eski ve en önemli devlet üniversitesi konumundaki Cheikh Anta Diop Üniversitesinin (Université Cheikh Anta Diop / UCAD) Rektörü Prof. Dr. Ahmadou Aly Mbaye, davetli olarak geldiği Ondokuz Mayıs Üniversitesini (OMÜ) kampüs turuyla yakından tanıdı

Aynı zamanda Fransızca Konuşan Afrika Ülkeleri Rektör Birliği Başkanı olan Prof. Dr. Ahmadou Aly Mbaye, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ile Rektörlük makamında bir araya geldi. Görüşmede olası uluslararası iş birlikleri ile akademik ve bilimsel ortak çalışmalar odağa alındı.
Rektörlük ziyaretinin ardından OMÜ’nün merkez Kurupelit Kampüsü’nde tura çıkan konuk Rektör Mbaye, OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu ve Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. İsmail Yaman’ın eşliğinde ilk olarak Samsun Teknopark’ı ziyaret ederek burada Teknopark Genel Müdürü Ekrem Altan ve çalışanlarla buluştu.
Teknopark bünyesindeki Kuluçka Merkezini gezen Rektör Mbaye, Genel Müdür Ekrem Altan’dan yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı. Sonrasında konuklarını Toplantı Salonu’nda ağırlayan Genel Müdür Ekrem Altan, Teknopark’taki araştırma geliştirme (AR-GE) çalışmaları ve inovatif (yenilikçi) girişimlere dair Prof. Dr. Mbaye’yi aydınlattı.
Ziyaretçi heyetin bir sonraki durağı ise Ziraat Fakültesi oldu. Ziyarette Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Öztürk tarafından karşılanan konuk Rektör Mbaye ve beraberindekiler Dekanlık makamındaki görüşmenin ardından Ziraat Fakültesinin araştırma ve üretim sahalarını yerinde gözlemledi. Saha gezisinde Ziraat Fakültesinin sera ve kümeslerini yakından inceleyen Rektör Mbaye, buralarda elde edilen mahsüllere ilişkin Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Öztürk ve diğer akademisyenlerden bilgi aldı.
Kampüs turu Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEHAM) ile devam ederken konuk Rektör Mbaye, DEHAM Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy’un kılavuzluğunda Merkez’de incelemelerde bulundu. DEHAM’daki deney hayvanlarının bulunduğu birimleri de yakından tanıyan Rektör Mbaye’ye, Merkez Müdürü Prof. Dr. Aksoy tarafından detaylı bilgiler aktarıldı.
Kampüs ziyareti akabinde konuk Rektör Mbaye ve beraberindekiler 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Kuş Cenneti’ne geçti. Duygu Zeynep KURUMAHMUTOĞLU
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR