Samsun

Servisci esnafı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin başladığı Mart ayından bu yana okul servislerinin kontak kapatarak iş yapamadığını ve 200 bini aşkın servisçi esnafının evine ekmek götüremediği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak destek talep ettiklerini belirtti

Servisci esnafı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup

16 Ağustos 2020 06:17
-A

+A

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Covit-19 hastalığı nedeniyle örgün eğitim-öğretime ara verildiği için 6 aydır iş yapamayan servisçi esnafımız yeni eğitim ve öğretim yılının uzaktan eğitimle başlayacak olmasıyla çok zor günler geçirmektedir. Yüz yüze eğitimin 21 Eylül itibariyle başlayacak olması sektörde çalışan yaklaşık 200 bin servisçi esnafı onların yanlarında çalışan şoförler ile yardımcı personellerin 6 aydır süren mağduriyetlerinin uzaması bu kesimi daha çok mağdur etmektedir. Altı aydır çalışamayan servisçi esnafı için de çalışanlarda olduğu gibi kısa çalışma ödeneğine benzer bir destek mutlaka verilmelidir. Destek için de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan destek istedik” dedi.
SERVİSÇİ ESNAFIMIZ EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR
Aylardır iş yapamayan kontağı kapalı olduğu için marşa basamayan servisçi esnafının evine ekmek götüremediği gibi özellikle bankalara verilen teminat mektubu faizini dahi karşılayacak gücünün olmadığını ifade eden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Korona virüs salgının ardından okulların kapanması ile faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan 200 bini aşkın servisçi esnafımız zor günler geçiriyor. Mart ayından bu yana hiçbir geliri olmayan ve devletten hiçbir destek alamadığı için kendi kıt imkanları ile evine ekmek götürmeye çalışan servisçi esnafımız zor günlerden geçiyor.  Çok zor bir süreçten geçen servisçi esnafımızın sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak sıkıntıları dile getirdik” diye konuştu.
SERVİSCİ ESNAFIMIZIN CEBİNE KURUŞ GİRMİYOR
Salgın hastalığın ortaya çıktığı günden bu tarafa kapanan birçok işyerinin tamamen bazı meslek gruplarının ise kısmen açıldığını, ancak servisçi esnafının Mart ayından bu yana hiç siftah yapamadığı gibi ödemek zorunda olduğu birçok zorunlu ödemelerinin bulunduğunu ifade eden TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Servisçi esnafımız araç sigortasını, vergisini, vize, Bağ-kur ve SSK ödemelerini yapmak zorunda. Aynı zamanda 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yüz yüze eğitimin başlayacağı bildirildiğinden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan taşımalı eğitim ihalelerine giren esnafımız bir de teminat mektubu verdi. Çalışmadığımız halde verilen teminat mektupları için bankalara faiz ödüyoruz. Diğer önemli bir konu ise bazı servisçilerimiz araçlarının yaşı dolduğu için kredi ile yeni servis aracı alan ve borçlarını ödeyemeyen servisçimize acilen devlet bankaları faizsiz yeni kredi vererek özel bankalara olan borçlar kapatılmalı. En önemlisi ihale için alınan teminat mektupları iptal edilerek boşa bankalara faiz verilmemeli” şeklinde konuştu.
Haber Merkezi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU