Samsun

Sinop Nükleer Santral istemiyor Mitingi yasaklandı!

Sinop’ta 13 yıldır Çernobil nükleer felaketinin yıl dönümünde, nükleer santral yatırımlarına karşı düzenli hale getirilen ve bahar şenliği havasında kardeşçe, keyifle, dayanışmayla Türkiye'nin her tarafından bir araya gelen ekoloji mücadelesi verenlerin katılımıyla düzenlenen miting bu yıl yapılamıyor

Sinop Nükleer Santral  istemiyor Mitingi yasaklandı!

20 Nisan 2018 15:32
-A

+A

Bu yıl çok görkemli olması beklenen 22 Nisan Pazar günü yapılacak Sinop Nükleer Santral İstemiyor Mitingi İç İşleri Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Belli ki bu birilerini rahatsız etmiş olmalı.
Sinop valiliği bu mitinge başlangıçta izin vermiştir. Bu izin doğrultusunda Samsun Çevre Platformu SAMÇEP koordinasyonu ile Samsun’da pekçok demokratik kitle örgütünün yanı sıra siyasi partilerden de katılım desteği olacağı biliniyordu. Mitinge katılımları sağlamak üzere onlarca özel otomobil ve otobüsler için kontenjan hazırlıklarımızı yapmıştık.
SAMÇEP’inde aralarında olduğu; ülke genelinde elliye yakın çevre ve ekoloji yapılanmasını temsil eden, Ekoloji Birliği ve Nükleer Karşı Platform temsilcilerinden aldığımız bilgiye göre İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin her tarafından binlerce katılım olması bekleniyordu.
SAMÇEP olarak; 19 Nisan Perşembe günü Sinop Nükleer Karşıtı Platform (Sinop NKP) yürütmesindeki arkadaşlarımızla son hazırlıkları görüşmek ve Sinop pazaryerinde halkı mitinge davet etmek üzere bildiri dağıtımına destek vermek üzere Sinop’a gittik. Ancak Sinop Valiliğinin sözlü olarak mitingin yasaklandığı bilgisini öğrendik. Bu yasaklamayı kaldırmak üzere başta Sinop CHP örgütü olmak üzere pek çok girişimde bulunuldu. Akşam saat 18:00’e kadar süren görüşmelerden sonuç alınamadı.
Ve sadece Sinop Nükleer Santral İstemiyor mitingi değil, 21 Nisan tarihinde Japaoya’dan Fukuşima felaketinin tanıklarının da katılacağı "Çernobil'den Fukuşima'ya Nükleer Santraller Gerçeği" konulu panel de iptal edilmiş durumdadır.
Türkiye’nin en önemli seçimlerine sayılı günler kala en demokratik hakların kullandırılmaması anlamına gelen bu yasaklama kabul edilemez.
Bu yasaklama ve anti demokratik uygulamalara karşı meşru, hukuki direnme hakkımızı kullanacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.
Panel ve Poster Sunuma Çağrımızdır.
Biz SAMÇEP olarak; yaşam savunucuları olarak bir daha Çernobil, Fukuşima olmasın demek, yaşam alanlarımızı savunmak "Nükleerde Hayat, Hayatta Nükleer Olmaz" demek için, çocuklarımızın sağlıklı bir dünyada aydınlık yarınlara kavuşması için;
23 Nisan Pazartesi Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı günü saat 17:00 de Mimarlar Odası Samsun Şubesinde yapılacak "Çernobil'den Fukuşima'ya Nükleer Santraller Gerçeği" konulu panelimize ve Sinop Nükleer Santralının Çevresel Etkileri konulu Poster Sunumumuza tüm halkımızı çağırıyoruz.
Nükleere ve anti demokratik yasaklamalara inat yaşasın hayat. Şenay ŞAHİN
 

Kaynak : Şenay ŞAHİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...