Son iki yılın muhasebesi

Türkiye 8 Nisan 2021 06:25
Videoyu Aç Son iki yılın muhasebesi
A
a

Çarşamba Belediye Meclisi Nisan 2021 Ayı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda son2 yılın muhasebesi yapılırken, yeni dönem için Meclis Başkan Vekilleri, Meclis Katip Üyeleri, Encümen Üyeleri ve Komisyon Üyeleri seçildiler

 
Çarşamba Belediye Meclisi’nin Nisan 2021 Ayı Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 10 gündem maddesi görüşülüp karara bağlanırken, son iki yılın muhasebesi yapıldı. Gündemin birinci maddesinde; 2020 yılı faaliyet raporu okundu. Faaliyet raporunu Belediye Başkanı Halit Doğan okudu. Başkan Doğan, yaptığı konuşma da hem 2020 yılı faaliyetlerini değerlendirirken, göreve geldikleri  son iki yılın da muhasebesini yaptı. Çarşamba Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı bütçesinin 125 milyon 700 bin TL.olduğunu, gerçekleşen net gelirin ise 81 milyon 329 bin TL. olduğunu ve 2020 yılı gelir bütçesinin gerçekleşme oranının yüzde 65 olduğunu belirtti. İller Bankasından alınan payın 45 milyon 211 bin TL. olduğunu ve bunun da toplam bütçeye oranının yüzde 56 olduğunu söyledi. 2020 yılında gerçekleşen giderin 83 milyon 619 bin TL. olduğunu, 2020 yılı gider bütçesinin gerçekleşme oranının da yüzde 67 olduğunu, personel giderlerinin gider bütçesine oranının ise yüzde 9 olduğunu vurgulayarak, toplamda bütçenin gelirinin yüzde 56’sının iller bankasından alınan pay ve yüzde 44’ünün de Belediyenin kaynaklarından karşılandığını dile getirdi. Çarşamba Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları ve projeleri aktaran Başkan Doğan, sosyal belediyecilik yaptıklarını, spor, kültür ve sanat faaliyetlerine ağırlık verdiklerini, çeşitli alanlarda yardımlarda bulunduklarını, vatandaşların sorunlarını çözmeye çalıştıklarını ifade etti.
‘Grup yolları ve altyapı yapılacak’
Çarşamba’da 137 mahallede 1121 km. yol yaptıklarını ve grup yollarınınyapımına da başlayacaklarını, önümüzdeki günlerde Kızılot grup yolu için ihale yapacaklarını ve Kızılot grup yolunu yapacaklarını belirtti. Altyapı çalışmalarının da sürdürüldüğünü söyleyen Başkan Doğan ‘Altyapı çok önemli. Altyapıyı yapmadan üst yapı ve yapılan yollar tutmuyor, bir süre sonra bozuluyor. Rahmetli Nazif Kılıç’ın Belediye Başkanlığı döneminde bir altyapı çalışması başlatılmıştı, onu biz devam ettiriyoruz. Ayrıca Çarşamba’da turizm alanında projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Hürriyet Mahallesinde deniz ile ormanlık alanın değerlendirilerek, sayfiye yeri olarak kazandırmaya çalışıyoruz. Projemiz hayata geçirildiğinde Çarşamba, Hürriyet Mahallesindeki sayfiye yeri ile bölgenin en iyi  sayfiye yeri olacak. Burada asfalt yolları yapacağız. O alanı deniz kenarından sahil yolunu Atakuma kadar bağlanmasını sağlayacağız. Başkan Doğan, kentsel dönüşüm projesini de hayata geçirdiklerini belirtti. Gündemin ikinci maddesinde de, 2020 yılı Denetim Komisyonu raporu okundu. Denetim Komisyonu raporunu, Denetim Komisyonu Başkanı Erdoğan Terzi okudu. Terzi, yapılan çalışmaların, faaliyetlerin yasalara uygun olarak yapıldığını söyledi.
Başkan Vekilleri ve komisyon üyeleri seçildi
Gündemin üçüncü maddesinde ise Meclis 1. ve 2. Başkan Vekilliği seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylama da 25’er oy alan AK Partili İlknur Gümüş ile Hasan Öneği Meclis 1. ve 2. Başkan Vekilliklerine  seçildiler. Gündemin dördüncü maddesinde ise Meclis Katip Üyeliği seçimi gizli oyla yapıldı. Yapılan gizli oylama da 26’şar oy alan AK Partili Aytaç Uyar ile Elif Öztürk, Meclis Katip Üyeliklerine seçildiler. Yedek Katip Üyeliklere de AK Partili Hülya Banu Ak ile Rıdvan Burak Şahintürk seçildiler. Yeni göreve seçilenler yerel  seçimlere kadar görev yapacaklar. Gündemin beşinci maddesinde de Encümen Üyeliği seçimi gizli oyla  yapıldı. Yapılan oylama da 26’şar oy alan AK Partili Hakan Köse ve Cihangir Emre Özakçaylı ile MHP’li Mustafa Ayan seçildiler. Gündemin altıncı maddesinde de Plan-Bütçe Komisyonu Üyeliği seçimleri açık oylama ile yapıldı. Oylama sonunda; AK Partili İlter Alişan, Muammer Lazoğlu, İbrahim Taflan ve Zeki Kabadayı ile MHP’li Burhan Atsan  oy çokluğuyla seçildiler. Gündemin yedinci maddesinde de Bayındırlık ve İmar Komisyonu Üyeliği seçimleri açık oylama ile yapıldı. Yapılan oylama da; AK Partili Nihat Soğuk, Aytaç Uyar, Cihangir Emre Özakçaylı ve  Anıl Arslan ile MHP’li Ferhat Özdemir seçildiler. Gündemin sekizinci maddesinde de Tarife ve Kira Tespit Komisyonu Üyeliği açık oylama ile yapıldı. Oylama da; AK Partili  Mücahit Yılmaz, Rıdvan Burak Şahintürk, Fatih Şentürk ve Kerim Deniz ile MHP’li  Adem Ekici seçildiler. Yeni göreve seçilenler, bir yıl süreyle görev yapacaklar.                        
Kadına şiddet komisyonu kurulması ret edildi
Gündemin dokuzuncu maddesinde ise Sungurlu Mahallesi, 975 ada 1 parselde yapılması planlanan imar planı değişikliği teklifi görüşüldü. İmar Planı teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin onuncu maddesinde ise Kirazlık Çay Mahallesi 394 ada 1 parselde yapılması planlanan İmar planı değişikliği teklifi görüşüldü. İmar planı değişikliği teklifi oy birliğiyle kabul edildi. İYİ Partili Meclis Üyesi Filiz Karabaş ‘Kadına şiddet ve kadın cinayetleri’ ne yönelik, Belediye Meclisi’nin kadın üyelerinden oluşan bir komisyon kurulması ile ilgili Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Önerge; İYİ Parti ve CHP’nin  toplam 2 evet oyuna karşılık, AK Parti ve MHP’nin toplam 26 ret oyu ile ret edildi.  Serdar OKTAV
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER