Süper gribin uzun sürmesinin sebebi, pandemide bağışıklığın azalması

Sağlık 6 Ocak 2023 06:11
Videoyu Aç Süper gribin uzun sürmesinin sebebi, pandemide bağışıklığın azalması
A
a

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, normalin aksine uzun süren solunum yolu hastalıklarının bir hastalık değil, birden çok hastalığa yakalanma sonucu oluşabildiğini, Kovid-19 pandemisinin bunda büyük etkisi olduğunu söyledi

Türkiye genelinde son günlerde acil servis ve polikliniklerde solunum yolu hastalıklarına bağlı şikayetler oldukça arttı. Vatandaşlar tedavi ve tanı alabilmek için hastanelere giderken, bazı vatandaşlar ise Kovid-19 pandemisi sonrası tedirgin oluyor. Uzmanlar, süper grip olarak adlandırılan ve nezle türü olan bu hastalığın uzun sürmesindeki en büyük etkinin, Kovid-19 pandemisinde bağışıklığın zayıflamasından kaynaklandığını belirtiyor.
Bu hastalık önceden bildiğimiz nezle
Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, halen üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğü mevsimin içerisinde olunduğunu aktardı. Enginyurt, “Bu sene ‘süper grip’ adı verilen ama aslında grip virüsü olmayan, influenza virüsünün etken olmadığı bir farklı hastalık ile karşılaşmış gibiyiz ama bu bizim önceden bildiğimiz nezle. Bunun etkeni respiratuar sinsityal virus (RSV) adını verdiğimiz virüstür. Önceden ‘nezle’ deyip geçerdik ve hekimler de vatandaşlarımız da kolay geçeceğini bilirdi” dedi.
Çok ağır hastalıklara neden olmaya başladı
“Ancak bu sene nezle RSV çok ağır, gripten de ağır seyrediyor. Bunun nedeni biz 2 buçuk yıl boyunca maskeler ile toplumdan ve birbirimizden izole bir şekilde yaşadık, bağışıklık sistemimiz zayıfladı” diyen Prof. Dr. Enginyurt, “Bu izolasyona mecburduk ama bununla birlikte bir de yan etkisini görmüş olduk. Bu zayıflama sonrasında nezle kadar hafif dediğimiz virüsler bile insan vücudunda çok ağır hastalıklara neden olmaya başladı. Bir ay süren vakalar ile karşılaşıyoruz. Hastalar burun akıntısı ve ateş ile değil, yaygın kas ağrıları ve halsizlik ile beraber polikliniklere başvuruyor” şeklinde konuştu.
3 virüsü aynı anda gördüğümüz hastalarımız var
Kovid-19 virüsüne bağlı hastalığın halen devam ettiğini, grip, nezle ve Kovid-19’un aynı anda hastalarda görülebildiğini ifade eden Enginyurt, “Son zamanlarda karşılaştığımız ağır vakalarda, nezle virüsünü, influenzanın neden olduğu gribi ve Kovid-19’un neden olduğu hastalığı, 3’ünün bir arada gördüğümüz hastalar da olmakta. Bunun da nedeni bizim yine bağışıklık sistemimizin zayıflamış olması. Bu geçici durumdur, bağışıklık sistemimiz yeniden harekete geçecek, mekanizma normal bir şekilde çalışacak ve önümüzdeki yıllarda bu şekilde ağır vakalar ile karşılaşmayacağız” ifadelerine yer verdi.
Ölümcül tehlike görülmemekte
Uzun süreli olarak devam eden bu hastalığın Kovid-19 gibi ölüm riskinin olmadığını ifade deden Enginyurt, “Her türlü virüsün ağır hastalarda ölümcül tehlikesi olabilir. Ancak normal durumlarda sağlıklı bir insanda ölümcül tehlike görülmemekte” diye konuştu.
Enginyurt ayrıca, toplu yerlere girerken özellikle yaşlıların ve kronik hastalığı olanların muhakkak maske takmaları gerektiğini belirterek, okullarda öğretmen ve öğrencilerin hastalanma durumunda salgının yayılabileceğini, iyi beslenme ve bol sıvı tüketmenin bağışıklığı güçlendireceğini söyledi. İHA
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat