Samsun

Tarımsal sanayinin önü açılmalıdır

Çarşamba’da sokak röportajlarımıza devam ediyoruz. Röportaj yaptığımız vatandaşlar; Çarşamba’nın gündemde olan önemli sorunları dile getirerek, sorunların çözümü için projelerin hayata geçirilmesini istiyorlar

Tarımsal sanayinin önü açılmalıdır

16 Aralık 2019 06:27
-A

+A

Çarşamba’da güzel çalışmalar yapıldığına dikkati çeken vatandaşlar; Öncelikli sorunların çözümlenmesinin gerektiğini söyleyerek, çözüm için çok iyi bir konsensüs sağlanarak, geniş bir kesimle oluşturulacak bir platformda bu sorunların enine boyuna tartışılmasının ve ortak bir çözüm noktası bulunmasının gerekliliğine işaret ettiler. İstihdama yönelik çalışmalar yapılarak, yatırımların teşvik edilmesinin, yatırımcıya kolaylıklar sağlanmasının gerektiğini belirten vatandaşlar “Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmaları yeterli değil, siyasilerimiz bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğaltılmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler” dediler.
-Çarşamba’nın öncelikli olarak çözümlenmesi gereken sorunları sizce nelerdir?
Şehiriçi, trafik, kaldırım ve yol sorunu ile özellikle de kırsalda çöp sorunu, yol sorunu, grup yolu sorunu çok dillendiriliyor. Bu sorunların çözüme kavuşturulması için projeler hayata geçirilmelidir. Kırsalda çöp sorunu vardır. Fakat bu sadece yerel yönetimin hizmet götürmesi ile değil, köydeki hemşehrilerimize çevre temizliği bilinci verilmesi ile uyumlu olarak çözülebilir. Köy Muhtarı, Köy İmamı ve köy Öğretmeni birlikte bu soruna el atmalıdırlar. Yol sorunlarımız ise öncelikle alt yapı çalışmalarının tamamlanıp geçici değil, kalıcı sanat yapıları ile birlikte üst yapısı yapılmış yollara ihtiyacımız vardır. Grup yolları yapılmalıdır ve mahalleler arasında ve şehir merkezine ulaşımında büyük önemi olan grup yollarının günümüze uygun düzenlenmesi sağlanmalıdır. Bununla birlikte; Çarşambanın öncelikli sorunlarının kaynağında, kent kültürü ve köy kültürü arasında uyum sağlanamamış olması vardır. Bu yüzden  iletişimsizlik oluşmaktadır. Birbirimizi anlamama sorunu var. Böyle olunca da sorunlar çözüme kavuşturulamıyor. Sorunlar, daha da büyüyerek, başka sorunları üretiyor.
-Çarşamba ovası için neler yapılabilir?
Çarşamba Ovamız bereketlidir. Çarşambamız üretilen ürünleriyle, Türkiye’ye tarım alanında katkılarıyla, yapılacak yatırımlarla, fabrikalarıyla, hayvancılığının geliştirilmiş olması ile gündeme gelmelidir. Türkiye'nin önemli ovalarından biri olan Çarşamba ovasının, tamamen tarım ve hayvancılık yapılan bölge olduğu herkesçe biliniyor. Çarşamba ilçemiz, bir tarım şehridir. Tarım şehri Çarşambamızın işsizlik sorununun çözümü için Tarımsal sanayinin önü açılmalıdır.
‘Çarşamba’da festivaller düzenlenmeli’
-Çarşamba’da sosyal projeler ve etkinlikler konusunda neler yapılabilir? Bu konuda önerileriniz nelerdir?
Çarşamba’nın tanıtımı konusunda eksiklikler yaşanıyor. Çarşamba’nın tarihi, kültürel, tarımsal, sanatsal sportif ve de turistik potansiyeli var. Yani Çarşamba’da her türlü olanak var. Çarşamba’nın potansiyeli yüksek. Bu potansiyel, çok iyi değerlendirilmelidir. Çarşamba’da sosyal projeler çerçevesinde çeşitli etkinlikler, festivaller düzenlenmelidir. Etkinlikler, festivaller Çarşamba’nın tanıtımı için etkili olacaktır. Çarşamba’nın tarihi potansiyeli, turizme kazandırılmalıdır. Çarşamba çok güzel ve büyük bir ilçe. Yüksek potansiyele sahip, Türkiye’de 45 ilden daha büyük bir ilçe… Çarşamba bu büyük potansiyeliyle, bu avantajlarıyla değerlendirilmelidir.
Çarşamba’nın bu büyük potansiyelini çok iyi değerlendirmek lazım... Bu potansiyelin değerlendirilebilmesi için de sorunların çözüme kavuşturulması lazım.
‘Kaldırımlar, bir şehrin gelişmişliğini gösterir’                                    
-Sorunların çözümü için önerileriniz var mı?
Büyükşehir yasasıyla, köyler mahalle oldu. Bizim mahallelerin en büyük sorunu yol… Yol olmazsa, diğer hizmetlerin de bir etkisi kalmaz. Büyükşehir yasasıyla birlikte köy statüsünden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim birimleri olarak birtakım sorunlar ortaya çıktı. Baştan da söylediğimiz gibi grup yolu en önemli, öncelikli sorun ancak değerlendirilmeye alınması gereken birtakım faktörler de var.
Hakeza, kaldırım sorunları çok büyük boyutlarda, adeta müzminleşti. Bölgemizde çevresel etkenler, bazı değişimleri de beraberinde getiriyor. Bu itibarla bu değişimler zorunlu hale gelirken, bölgede bulunan olanaklarında kullanışlı hale getirilmesine çalışılmalı…
Kaldırımlar, bir şehrin gelişmişliğini göstermektedir. Çarşamba’da geniş ve düzgün kaldırımlara ihtiyacımız vardır. Kaldırım işgalleri, ortadan kaldırılmalıdır.
Ayrıca, Çarşamba’nın çok sayıda cadde ve sokaklarında, özellikle merkezi yerlerde ışıklandırma yok… Gece cadde ve sokaklar karanlık oluyor. Bu da hem vatandaşlara eziyet olurken, hem de trafiğin akışını da olumsuz etkiliyor. Işıklandırma konusuna da çözüm getirilmelidir. Sosyal bir cazibe şehri olma yolunda ilerleyen Çarşamba’nın çok sayıda cadde ve sokaklarında ışıklandırma sisteminin olmaması, Çarşamba’ya yakışmıyor. Işıklandırma sorunu çözüme kavuşturulmalıdır.
‘İstihdama yönelik çalışmalar yapılarak, yatırımlar teşvik edilmeli’
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?-
Çarşamba’da sorunlar çok, özellikle de iş sahası ve yatırımlar için tarımsal alanda sorunlar çok.  Emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz sorunlarını dile getiriyorlar. Bölgemizde en başta fındık, sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Ancak fındıkta yaşanan fiyat ve alım sorunu, üreticiye olumsuz yansıyor. Sebze ve meyve üretiminde de kısmen pazar sorunu olunca, onun olumsuzluğu da çiftçiyi mağdur ediyor. Topraklarımız verimli. Tarım, bölgenin geçim kaynağı… Buna bağlı olarak tarımsal sanayi yok… Tarımsal sanayinin kurulması ve geliştirilmesi hususu dillendiriliyor ama nedense tarımsal sanayi bir türlü hayata geçirilemiyor.
 Fındık meselesi çok önemli. Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı, Türkiye ekonomisine büyük katma değer sağlayan fındıkta fiyat garantisi verilmeli ve fındık fiyatları, aynen bu yıl olduğu gibi sezon açılmadan önce açıklanmalı. Fındıkta verimliliği artıracak tedbirler alınmalı. Kontrolsüz fındık dikimine müsaade edilmemeli. Karadeniz Bölgesi'nde fındıkla ilgili yatırımlar teşvik edilmeli. Gündemden düşmeyen fındıkta çözüm için yapıcı adımlar atılmalıdır.
Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor ama öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım. Çözüm için çok iyi bir konsensüs sağlanarak, geniş bir kesimle oluşturulacak bir platformda bu sorunlar enine boyuna tartışılmalı, ortak bir çözüm noktası bulunmalıdır.
İstihdama yönelik çalışmalar yaparak, yatırımlar teşvik edilmelidir. Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalıdır. Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmaları yeterli değil, siyasilerimiz bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğaltılmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler.
Çözüm odaklı çalışmalar yapılmalı. Öyle sorunlar var ki, vatandaşların yoğun tepkisine yol açıyor. Büyükşehir yasasıyla birlikte köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde, yani ilçelerin kenar mahallelerinde çok sorun var. En başta istihdamı sağlayacak, ekonomiye katkı verecek yatırımlara ihtiyaç var. Samsun'un geleceğe taşınması, projelerin gerçekleştirilmesi, yatırımların hayat bulması gerekiyor. Bunun içinde öncelikle siyasette destek bulmalıdır. 
Yaşanabilir çevre, yaşanabilir bir ortam sağlanmalı… Bunu da siyasilerimiz yapmalıdırlar. 
Tarıma hassasiyetle destek verilmeli, çiftçilerimiz eğitilmelidir. Çiftçi birşeyler üretmeye çalışıyor ama Çarşamba’da yetişen ürünü işleyecek bir tane tesis yok. Bir salça fabrikamız, bir konserve fabrikamız yok. Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır.
Tarım ve hayvancılık konusu çok önemli bir konu… Ülkemizde ve de bölgemizde; Tarıma gereken önem verilmelidir. Yüksek tarımsal potansiyelimizi çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu sorunların çözümü için siyasilerin yapacağı çalışmaları önemsiyoruz. Siyasilerimizin, sorunların çözümü için projelerini hayata geçirmeleri lazım.
Bafra ve Çarşamba gibi geniş ovalarıyla tarımsal potansiyeli çok yüksek bir kent olan Samsun’da, tarım potansiyeli yüksek olmasına rağmen tarımsal sanayi yok.  Tarım alanında hedefler olmalı…
Öncelik tarımsal sanayidir, tarımsal sanayi mutlaka hayata geçirilmelidir.
Tarımda verimliliğin artırılması gerekli. Küresel ısınma ve çeşitli etkenlerden dolayı sürekli kaybedilmeye yüz tutan verimli topraklarımızın değerlendirilmeye alınması lazım. 
Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır.  Röportaj: Serdar OKTAV
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU