Samsun

TEGV Samsun gönüllüleri ile fark yaratıyor

Gücünü binlerce gönüllüsünden alan TEGV, daha iyi bir gelecek için gönüllülerimizin gelişimine katkıda bulunmak ve gönüllülük bilincinin yerleşmesi amacıyla 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü Samsun da bulunan etkinlik noktası gönüllüleri ile 18 yıldır kutluyor

TEGV Samsun gönüllüleri ile fark yaratıyor

4 Aralık 2019 15:44
-A

+A

Faaliyetlerini binlerce gönüllüsünün desteği ile gerçekleştiren TEGV Samsun Eğitim Parkı; ilköğretim çağındaki çocuklara eğitim desteği verirken, gönüllülük kavramının tanıtılmasını, benimsetilmesini, yaygınlaştırılmasını ve süreklilik kazanmasını sağlamayı da hedefliyor.
Bu sene Tüm Türkiye’deki etkinlik noktaları ile 25. yaşını kutlamaya hazırlanan TEGV, gönüllülük ile ilgili farkındalık yaratılması amacıyla her sene gönüllü çalışmalarına destek veren etkinliklere imza atıyor. TEGV’in gelenekselleşen Dünya Gönüllüler Günü kutlamaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı tarafından gerçekleştirilen etkinliklerde; Samsunlu Gönüllüler eşleştikleri TEGV JP Morgan Ateşböceği gönüllüleri için, “TEGV’de Gönüllülük Benim İçin” konulu video çekip gönderdiler. TEGV Samsun Eğitim Parkında bu dönem aktif olan gönüllüler “Sivil Sohbetler” konulu Münazara ile 5 Aralık Dünya Gönüllüler Gününü içselleştirerek günü anlamlı kıldılar. Samsun Terme de bulunan, TEGV Düşgezgini Ateşböceği ne ziyaret düzenleyen gönüllüler aynı şehirde 2 farklı TEGV etkinlik noktasının bulunmasından onur duyduklarını belirttiler. Dünya Gönüllüler günü kapsamında Köy okulunda etkinlik yapan TEGV’li gençler; TEGV’e erişemeyen çocuklara dokunmanın keyifli ve bir o kadar da anlamlı olduğunu dile getirdiler.
TEGV Samsun Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı Gönüllü Sorumlusu olan Tuba Ergüler Kırçiçek; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın 72 etkinlik noktasında bu hafta boyunca TEGV Gönüllülük Haftası Etkinlikleri “Gönüllüysen Renk Ver” temasıyla devam edeceğini belirterek, Ülkemizde ‘aktif sorumlu yurttaş’ olarak sorumluluk alan ve çözümün bir parçası olmayı seçen bütün gönüllülerin Dünya Gönüllüler Günü’nü kutladıklarını ifade etti. 10 yıldır TEGV Samsun Eğitim Parkında Gönüllü olduktan sonra yine aynı parkta Profesyonel olarak devam ettiğini belirten Kırçiçek; Gönüllülüğün zaman ayırıp yapılabilecek bir çalışma olduğunu, boş zaman aktivitesi olmaması gerektiğini vurguladı. Burada gönüllülerimiz çocukların etkinliklerine girmek dışında sosyal ve kişisel anlamda da kendilerini geliştirmekteler. Hak temelli atölyeler, seminerler gibi bir çok etkinliklerden faydalanabiliyorlar. Gönüllü kulüpleri kurarak, tiyatro, drama, yabancı dil, felsefe gibi alanlarda fark yaratabiliyorlar. Ayrıca katıldıkları her eğitim ve seminere dair katılım belgesi almaya hak kazanmaktalar. İş dünyasına atıldıklarında TEGV gibi bir STK’da çalışmış olmak onları çoğu rakiplerinden önde tutacaktır.
Gönüllülerinin %90’nını üniversite öğrencilerinin oluşturduğunu ama bunun yeterli olmadığını belirterek Lise mezunu olup, 18 yaşını doldurmuş herkesin TEGV Gönüllüsü olabileceğini belirtti.
TEGV Samsun Eğitim Parkı Gönüllüsü Meryem der ki; TEGV’de gönüllülük benim için uçsuz bucaksız bir deniz de bulduğum inci taneleridir. Burada o kadar çok inci tanelerim var ki hepsini çok seviyorum.
Şeyma ve Hümeyra ya göre TEGV’de gönüllülük; tarhana çorbasına benzetilmekte. Sıcacık, her şeye iyi gelen, kendini iyi hissettiren… Tarhana gibi bişiiiii işte…
Barış ‘ a göre TEGV de gönüllülük; buz gibi sokaktan eve girip sıcacık yorgan içinde uyumak gibidir. TEGV benim ütopyam diyor Barış, orada kendimi iyi hissediyorum diye ekliyor.
Dünya Gönüllüler Günü Hakkında:
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı artırmak amacıyla '5 Aralık' tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar verdi.
1985 yılından bu yana Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede 5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanıyor. Dünya Gönüllüler Günü; 'gönüllülük' kavramının toplumumuzda daha geniş kitlelere yayılması, günlük hayatımızın doğal bir parçası haline gelmesi ve gönüllü çalışmaların, yerel, ulusal ve küresel platformlarda tanıtılması için çok önemli bir fırsat olarak kabul ediliyor. Bu amaçla, Dünya Gönüllüler Günü'nde; gönüllülüğün tanıtılması, yaygınlaştırılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve böylece; bireyleri, yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için; bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, gönüllü çalışmaların teşvik ve takdir edildiği çeşitli etkinlikler ve kutlamalar yapılıyor. Haber Merkezi
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU