Samsun

Tescilli simitler denetlendi

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) tarafından, Coğrafi İşaretler Tescil Belgesi alınan Samsun simidinin ‘mahreç işareti’ni kullanan iki firmaya denetim yapıldı.

Tescilli simitler denetlendi

16 Aralık 2017 14:49
-A

+A

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 5 yıl önce Türk Patent Enstitüsüne başvurularak, Coğrafi İşaretler Tescil Belgesi alınan Samsun simidi, denetimden geçti. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Samsun Temsilciliğinden katılan denetmen eşliğinde Samsun Simidi Denetleme Komisyonu, Samsun simidinin ‘mahreç işareti’ni kullanma hakkı verilen iki firmaya denetim yaptı. TSE denetmeniyle birlikte denetime katılan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği, Samsun Fırıncılar Odasından oluşan komisyon üyeleri, simidin belirlenen özelliklerde hazırlanıp hazırlanmadığını ve pişirilme aşamalarını kontrol etti. Denetim aşamasında, simidin hamur kıvamı, çeşni maddesi olarak kullanılan madde, hamurun ebadı, gramajı, simidin haşlama işlemi için kullanılan pekmezin gramajı, haşlama sıcaklığı, kazanın özelliği, haşlama süresi, pişirme sıcaklığı ve süresi, fırın küreğinin özellikleri kontrol etti.

Her yıl rutin denetleniyorSamsun simidini 5 yıl önce tescilini yaptırdıklarını belirten Samsun TSO Genel Sekreteri Süleyman Karabük, “Geleneksel anlamda birçok ürüne sahip ilimizin en başta akla gelenlerden biri de çıtır çıtır, bol susamıyla nam salan simididir. Samsun simidimizin diğer yerlerde yapılan simitlerden ayıran bazı özellikleri vardır. Samsun dışında aynı şekil, tat ve lezzette bulabilmek zordur ve hatta hemen hemen hiç yoktur. Bu açıdan Samsun’un simidi, sadece ilimize özgüdür. Tescil belgesini aldıktan sonra Odamıza başvurarak, simidi belirtilen özellikte yapmayı taahhüt eden iki firmaya ‘mahreç işareti’ni kullanma hakkı verildi. Bu firmalar her yıl periyodik olarak Samsun Simidi Denetleme Komisyonu tarafından, rutin olarak denetlenmekte. Yapılan rutin kontrollerimizde ise, iki firmamızın da simitleri belirlenen özellikte hazırlayıp, pişirdiklerini gördük. Bundan sonraki hedefimiz ise, Mahreç İşareti’ni kullanan firma sayısını artırmak” dedi. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...