Türkiye

TSK Mehmetçik Vakfı kurban bağışlarını bekliyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı 1995 yılından itibaren yapmış olduğu vekaleten kurban temin ve kesim faaliyetini bu yıl da halkımızın güvenine layık bir şekilde gerçekleştirecektir

TSK Mehmetçik Vakfı kurban bağışlarını bekliyor!

16 Temmuz 2019 06:28
-A

+A

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı vekâleten kurban bağışı kabulüne 9 Temmuz 2019 tarihi itibariyle başlamıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yayımladığı tebliğlerin hükümlerine uygun olarak yürütülecektir.

DiNi VECiBELERE UYGUN OLARAK YAPILACAK

Kurbanlıkların kesimi; modern tesislerde, hijyenik koşullarda, her kesimhanede görevlendirilen Vakıf personeli, veteriner hekim, noter ve din görevlisinin denetimi ve gözetimi altında, kesimhanelerin kapasitelerine göre, Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde dini vecibelere uygun olarak yapılacak. Kesimlerin yapılacağı merkezler; Bilecik, Ergani/Diyarbakır, Oğuzeli/Gaziantep, Şehitkamil /Gaziantep, Cihanbeyli/Konya, Malatya ve Van’dır. Kesilen kurbanlıkların etlerinin değerlendirilmesi ve ayrıca kesilen kurbanlıkların etlerinin bir bölümü kesim bölgelerinde bulunan şehit yakınları, malul gazi ve engelli Mehmetçik ailelerine taze et olarak, kesim bölgesi dışında bulunan şehit yakınları, malul gazi ve engelli Mehmetçik ailelerine ve kurban bağışçılarına da konserve kavurma olarak dağıtılacaktır.

MAKSATLARA SARF EDiLMESi CAiZ GÖRÜLMEKTEDiR

Kurban etlerinden konserve kavurma yapılmasını müteakip etlerin dağıtılamayan bölümü ise Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’nın 16.04.2019 tarihli yazısına cevaben alınan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun 26.04.2019 tarihli yazısında belirtilen; “Söz konusu etlerin, kısmen veya tamamen et olarak yurt içi ve yurt dışındaki Müslümanlara ulaştırılması imkanının sağlanamaması halinde -deri ve bağırsaklar gibi- bunların da rayiç bedelle satılarak bedelinin bu maksatlara sarf edilmesi caiz görülmektedir. “Görüşüne uygun olarak değerlendirilecektir. Bu bağlamda dağıtılamayan etler, kâr amacı gütmeden ihale dokümanı esaslarına uygun olarak kurban kesimini yapan yüklenici firmalara satılacak ve elde edilen gelir tamamen Vakıf Senedine uygun olarak yardım planı dâhilinde şehit, malul gazi ve engelli Mehmetçik ailelerine yapılacak yardımlarda kullanılacaktır.

KURBAN BAĞIŞÇILARINA BÜYÜK KOLAYLIK

Kurban bedeli Bin 130 TL veya 200 ABD Doları veya 175 Euro'dur. Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’na vekâleten kurban bağışı yöntemleri Vakfın anlaşmalı olduğu banka şubelerinden veya internet bankacılığından yararlanılarak, Ankara’da Vakıf Genel Müdürlüğü ile İstanbul, İzmir, Adana, Samsun, Erzurum ve Bursa’daki Vakıf temsilcilikleri ve şirketleri (Mehmetçik Vakfı Ltd. Ş, Mehmetçik Vakfı ve Tınaztepe Gayrimenkul Yönetimi Ltd. Ş, Mehmetçik Vakfı Sigorta Aracılık Hiz. Ltd. Ş, TSK Mehmetçik Vakfı Güngören Park AVM İşletmeciliği Ltd. Ş) aracılığı ile, Vakıf internet sitesi (www.mehmetcik.org.tr) üzerinden kredi kartı ile, Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız ise Vakıf internet sitesi üzerinden kredi kartı ile online bağış yapabilecekleri gibi, bulundukları ülkelerdeki banka şubelerinden (BIC SWIFT Kodu ve IBAN Numaraları Vakıf internet sitesinde belirtilmiştir) bağış yapabileceklerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’nın ilan edilen bu koşullarını kabul edip yukarıda izah edilen yollardan herhangi biriyle TSK Mehmetçik Vakfı’na kurban bağışında bulunan bağışçılarımız, kurbanlıklarının kesimi için TSK Mehmetçik Vakfı’nı malik ve vekil kılmış olacaklardır.

SON GÜNE BIRAKMAMASI ARZU EDiLMEKTEDiR

Vekâleten kurban bağışı hizmetinin, temin edilen kurban sayısı ile sınırlı olması nedeniyle kurban bağışında bulunacak vatandaşlarımızın bağışlarını son güne bırakmaması arzu edilmektedir. Temin edilen kurbanlık sayısının yeterli olması halinde bankalar aracılığı ile son bağış tarihi 9 Ağustos Cuma saat 17.00’dır. Yurt dışından döviz ile yapılacak bağışlar için son tarih 7 Ağustos Çarşamba saat 16.00’dır. Vakıf online bağış sisteminden ise 11 Ağustos Pazar saat 18.00’a kadar bağış kabul edilebilecektir. Kesim sonrası bağışçılarımıza minnetimizin simgesi olarak gönderdiğimiz; konserve kavurmanın (yurt içinde), teşekkür mektubunun, noter onaylı kesim tutanağı ile arzu eden bağışçılarımıza kurban kesimi görüntülerinin CD’sinin ulaştırılabilmesi için bağış işlemleri sırasında kimlik, adres, cep ve ev telefon bilgileri ve vatandaşlık numarasının tam ve doğru olarak yazılmasını rica ederiz.

KESiM YAPILACAĞINI DiKKATiNiZE SUNARIZ

Diyanet İşleri Başkanlığının yukarıda bahsi geçen tebliğinde özetle “kurban ibadetinin yerine getirilmesi için kurban temin edilmesi ve kurbanın kesilerek kanının akıtılması gerektiği” belirtilmektedir. Dolayısı ile Mehmetçik Vakfı’na yapılan her kurban bağışı için kesim yapılacağını dikkatinize sunarız. TSK Mehmetçik Vakfı’nın, vatandaşlarımızın kendi irade ve arzusu ile yaptıkları vekâleten kurban bağışlarını kabul ettiğini, başka kişi, kurum veya kuruluşlara Mehmetçik Vakfı adına vekâleten kurban bağışı toplama yetkisi vermediğini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunar, bağışlarınız için teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  Köksal ÖNER

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

14 Temmuz Vaka Sayısı

14 Temmuz Vaka Sayısı

20:51 - 14 Temmuz 2020

‘En büyük güç milli iradedir

‘En büyük güç milli iradedir

06:20 - 15 Temmuz 2020

13 Temmuz Vaka Sayısı

13 Temmuz Vaka Sayısı

21:51 - 13 Temmuz 2020

12 Temmuz Vaka Sayısı

12 Temmuz Vaka Sayısı

23:57 - 12 Temmuz 2020

11 Temmuz Vaka Sayısı

11 Temmuz Vaka Sayısı

22:46 - 11 Temmuz 2020

9 Temmuz Vaka Sayısı

9 Temmuz Vaka Sayısı

00:55 - 10 Temmuz 2020

HAVA DURUMU