Samsun

Turizm, 56 sektörü birden besliyor!

Samsun'da kurulan SAMTİAD (Samsdun Turizm ve İşadamları Derneği) Başkanı Mustafa Öztürk, Turizm sektörünün 56 sektörle ilişkisi olduğunu, amaçlarının bu sektör temsilcilerini bir araya getirmek ve ortak projelerle Samsun ve bölge turizmine katkı sağlamak olduğunu söyledi

Turizm, 56 sektörü birden besliyor!

29 Ağustos 2018 13:06
-A

+A

SAMTİAD'ın kurulmasının üzerinden bir yıldan az zaman geçmesine rağmen üye sayısını artırdığını ve Turizm sektörü ile sektörün bileşenlerini bir araya getirme çabalarının sonuç vermeye başladığını belirten Mustafa Öztürk, "Turizm Samsun'un tarım ve hayvancılık ile birlikte en büyük şansı. Turizm, ekonomimizin gelişmesi, üyelerimiz ve Samsunlu işadamları ve esnafların kalkınması, istihdamın artması için motor olacak bir sektör. Otelcilik olarak alt yapısı her geçen gün güçlenen bir şehir Samsun. Ancak tarihi ve turistik değerlerinin tanıtımı sonrasında gelen turistlerin ağırlanması için bu eserlerin ve güzelliklerin bulunduğu yerlerde de altyapı hazırlanması gerekir" dedi.
DÖViZDEKi YÜKSELiŞ, SAMSUN'DA OTELCiLERi DE OLUMSUZ ETKiLEYECEK
SAMTİAD olarak hedefleri ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden Mustafa Öztürk, "Merkezden başlayarak bu çalışmaların hayata geçirilmesi, şu anda hedefimiz olan, Avrupa, Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki turistlerin Samsun'a getirilmesi ve burada konaklamalarının sağlanması, alışveriş yapmaları, alışveriş yapabilecekleri işletme ve mekanların tanıtımı için çalışmalarımız sürüyor. Samsun'da konaklama sektörü yaz aylarında kültür turizmi ve araplar ile yeterli oranda doluluk yakalıyor. Ancak bu en çok 4 ay devam ediyor. Sonraki süreçte firma temsilcileri, satış elemanlarının günübirlik konaklamaları ile ayakta durmaya çalışıyor. Dolar ve Euro'nun yükselmesi firmaları da etkileyeceği için bu yıl, kış sezonunda günübirlik konaklamalarda da % 30-40 oranında azalma bekliyoruz" diye konuştu.
Doların yükselişi ile cazip hale gelen Türkiye'nin ve Samsun'un da umudu turizm. Samsun'un yeterli ve gerçekçi tanıtımı ve projelerle Ortadoğu ve Arap ülkelerinde, Avrupa'da ciddi, sonuç getiren çalışmalar planlıyoruz. Samsun ve bölge turizmini desteklemek ve tanıtım amacıyla da "Karadenizguide" isimli bir dergi çıkarttık. 2 ayda bir yayınlanan ve internette de e-dergi olarak ulaşılabilen dergimizin 3. sayısı da ekim ayında çıkıyor. Önümüzdeki günlerde derneğimiz, Samsun turizmi, ekonomisi, üyelerimiz açısından önemli proje ve çalışmalarla gündeme gelecek" diye konuştu.  

Kaynak : Yusuf Ziya ÇAKIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...