Türk Somonu için çevrimiçi toplantı

Türkiye 29 Ocak 2021 15:08
Videoyu Aç Türk Somonu için çevrimiçi toplantı
A
a

Türkiye ve uluslararası alanlarda faaliyet gösteren su ürünleri yetiştiricileri, akademisyen ve diğer tüm paydaşların katılımıyla çevrimiçi Türk Somonu toplantısı gerçekleştirdi

Çevrimiçi olarak gerçekleşen toplantıda, emin adımlarla ilerleyen ve Türk su ürünleri yetiştiriciliği projesi olan Türk Somonu, küresel gelişmeler ışığında tekrar ele alınırken, sektör paydaşları fikirlerini sundu. Profesör Doktor Hülya Turan yönetiminde gerçekleşen toplantı yaklaşık iki saat sürdü. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği başkanı ve Türk Somonu projesi fikir babası olan Osman Parlak, Türk Somonu ile ilgili bilgiler paylaşarak projeyi değerlendirdi.
DEVLET DESTEK VERİYOR
Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Parlak, “Öncelikle su ürünleri yetiştiriciliğine büyük desteklerini sunan Cumhurbaşkanımıza ve bakanlığımıza ve bakanlık çalışanlarımıza buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Yine sektörümüze Türk Somonu ihracatı anlamında önemli fonksiyonlar icra eden Kuzuoğlu grubun başkanı sayın Hasan Kuzuoğlu’na, akademisyenlerimize ve tüm sektör bileşenlerine de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
OSMAN PARLAK: ‘SORUNLARIMIZ BİLİNİYOR’
Osman Parlak, “Bugün sektörümüzün tüm sorunlarını bakanlığımız, akademimiz ve ilgili otoritenin tamamı biliyor. Aslında çözüm yolları da belli fakat sorunlarımız maalesef çözülemiyor. Çünkü daha çok birlikte çalışmaya ihtiyacımız var. Ortak aklı daha çok kullanmalıyız. Burada şunu demek istiyorum, Türkiye bugün 80 bin tonlardan 400 bin tonlara kadar artmış olan bir üretim gerçekleştiriyor. Önemli bir gelişme fakat yeterli değil. Çünkü üretim, tüketim ve ihracat artması gerekiyor. Hedefimiz bu olmalı. Karşı çıkılması gereken konu suyun ve çevrenin kirletilmesidir, sağlıklı olmayan güvenli olmayan gıdadır. İş güvenliği konularıdır. Bunlara karşı çıkmak gerekir” diye konuştu.
‘İNSANLAR FARKINDA OLMADAN ÜRETİME KARŞI ÇIKIYORLAR’
“Üretirken suyu, çevreyi, insanı, personeli dikkat ederek üretmek gerekiyor” diyen Parlak, şunları söyledi: “Yani biz üretiyoruz ve bize saygı duyulmalı anlayışını daha ileriye götürerek, biz çevreye saygılı, suya saygılı bir üretim yapıyoruz ve sağlıklı gıda üretiyoruz diyebilmeliyiz. Üretim budur ve üretim kutsaldır. Geçmişte bazı hatalar olmuş olabilir. Bunlar bilgi birikiminden, sermaye birikiminden, teknolojiden kaynaklanmış olabilir ama bugün bilgi birikimimizi tecrübemiz ve sermayemiz de vardır. Dolayısıyla bugün dünden daha hazırız ve sadece ülkemiz sularında değil, komşu ülkelerin sularından da istifade etmeliyiz. Tüm bunların yanında 6 ile 8 kg arası gidip gelen tüketimi arttırmak ve halkımızı sağlıklı balıktan istifa ettirebilmemiz için sadece tüketmek değil üretmek de gerekmektedir. Üretmezsek bunu dışarıdan çok pahalıya alırız ve bunu mutlaka kendimiz üretmeliyiz. Türkiye’nin 2023 hedeflerinde 600 bin ton üretim ve 2 milyar dolar ihracat var ve biz bu hedefe pandemi ve küresel krizlerden dolayı belki bir yıl geç ulaşacağız. Ama Türkiye bu hedeflerine ulaşacaktır” şeklinde konuştu.
‘İLK HEDEF 100 BİN TONDUR’
Konuşmasına devam eden Parlak, “Birinci hedefimiz 100 bin tonluk bir üretimdir ve bunu uzun süren istişareler sonucunda belirledik. Bu üretim alanları açıldı ve Karadeniz’de gerçekleşmektedir. Buradan ülkemizin beklentisi 500 milyon dolarlık bir ihracattır. Aynı zamanda 250’si su ürünleri mühendisi olmak üzere 2500 kişiye istihdam imkanı vardır. Bu proje milli bir projedir, aynı zamanda sosyal bir projedir. Bu proje 22 ili ilgilendirmektedir. Yavrular, balıklar bu 22 ilimizden yetiştirilmek üzere Karadeniz bölgemize gelmektedir. Tüm bunların yanında bu proje dünya genelinde ağ kafeslerde yapılan en çevre dostu projedir. Çünkü bu proje tek fazlı bir projedir ve denizlerimiz 6 ay dinlenmektedir ve hiçbir çevre kirliliği yaşanmamaktadır. Bazen sosyal medya üzerinden bazı hassas yurttaşlarımızın kirlilikten bahsettiğini üzüntüyle görüyorum. Buradan onlara sesleniyorum. Dünya genelinde bizim projemizden daha çevreci ve temiz bir proje bulursanız lütfen bana yazın. Bunu kalben söylüyorum” dedi.
‘TÜRK SOMONU SADECE KARADENİZDE YETİŞEBİLİR’
Türk Somonu’nun ve Karadeniz bölgesinin özelliklerinden dolayı sadece Karadeniz bölgesinde yetişebileceğinin altını çizen Parlak, “Türk Somonu’nun özelliklerinden ve Karadeniz bölgesi özelliklerinden dolayı dünya standardı bir üretim sadece bu bölgede yapılabiliyor. Bu bölge insanı ve ülkemiz için övünmemiz gereken bir durumdur. Bunu dünya otoritesinden bazı yetkilileri direk bana söyledi. Somonunuz dünyada bir çok somondan daha kaliteli dedi. Yağ oranı, lezzeti ve diğer özellikleri ile bir dünya markası oluşturmanın kapısına dayanmış vaziyetteyiz. Hedefimiz budur. Dünyada somon üretimi 2,5 ton civarındadır ve önemli ülkeler Norveç, Şili, İngiltere, Amerika, Avusturalya ve Danimarka gibi ülkelerdir. Yaklaşık 16 ülke somon üretmektedir. Peki şu an bir alternatif miyiz? Hayır, değiliz. Fakat biz 100 bin tonu geçtiğimiz zaman ki bu yıl 42 bin ton üretim olacak, işte o zaman bu durum değişecektir” dedi.
‘200 MİLYON DOLARLIK İHRACAT BEKLİYORUZ’
İhracat konusunda bilgiler veren Parlak, “Üretim için gayretlerimiz devam ediyor ve bu yıl barajlarda 17 bin ton, denizlerde ise 25 bin tonluk üretim bekliyoruz. Eğer fiyatlama uygun olursa bu, 200 milyon dolarlık bir ihracat demektir. Ama sayın bakanımız sadece yurt dışına ihracatını değil, yurt içinde halkımızın faydalanmasını istemektedir. Hatta bildiğiniz üzere bununla ilgili geçen sene destek de aldık. Bu balık şu an Rusya ev Japonya gibi ülkelere satılıyor. Japonya tarafında eksiğimiz var ve bu eksik bizim eksiğimizdir. Keza bizim önümüzde aşmamız gereken en önemli sorunumuzu kuraklık var. Bu kuraklığı aşamazsak çok sıkıntılı günler geçireceğimizin farkında olmalıyız” dedi.
‘TÜRK SOMONUNU DEVLETE ANLATTIK, TÜRK İNSANI İLE TANIŞTIRDIK’
Türk Somonu projesi için geçtiğimiz yıllarda Samsun’da gerçekleşen geniş katılımlı toplantı ile projenin devlete ve ilgili diğer otoritelere anlatıldığını söyleyen Parlak, “Geçtiğimiz yıllarda üreticiyi, akademisyenleri ve sektör bileşenlerini devlet ile buluşturan geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Oradan bir çıkış yakaladık ve bu proje devletimize anlattık. Akabinde 2019 yılında sadece sektörel olmak üzere Trabzon’da da ciddi bir toplantı yaptık. O toplantıda bir çok isim önerildi ama sonunda ürünümüzün adı Türk Somonu oldu. Bu gayretlerimizin ışığında 2020 yılında devletimizin de desteği ile Türk Somonu kampanyası yaptık. Bu kampanyada Türk halkını, Türk somonu ile buluşturduk. Marketlerde balık kalmadı ve hedefe ulaştık. Biz Türk Somonu ve diğer somonlarla birlikte 30 bin ton balık ürettik ve yarısını 15 bin tonunu yurt dışına ve diğer yarısını yurt içine sattık. Başarılı bir kampanya idi ve bileşenlere buradan tekrar teşekkür ediyorum. Halen hali hazırda bazı platformlarda bilim insanları ve sektör bileşenleri ile birlikte projemizi konuşuyor, geliştiriyor ve tartışıyoruz. Bu tartışmaların sonunda 10 ayrı rapor düzenleyerek bakanlığımıza sunduk. Şu anda elimizde bilim insanları tarafından hazırlanmış, Türk Somonu ile ilgili 10 ayrı bilimsel rapor var. Bu raporları merkez birliğimiz ile de paylaştık ve bunları genel müdürlüğümüze intikal ettirdik. Buradan şuraya varmak istiyorum, 2021 yılında Samsun’da eğer pandemi müsaade ederse büyük bir katılımla tüm paydaşları misafir edeceğiz. Bunların tamamını daha az hata ile yol almak için yapıyoruz” diye konuştu.
Toplantı sonunda Parlak, “Kaliteli, çevreye, insana, doğaya saygılı üretim yapıyoruz. Bunu daha da geliştireceğiz. Sürdürülebilir bir su ürünleri modelini sektörümüzün, yetiştiricilerimizin, mühendislerimizin, bilim insanlarımızın hayat tarzı haline getireceğiz” dedi. Haber Merkezi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER