Samsun

Türkiye’mizin geleceğini aydınlık görüyorum

Son günlerde eğitimle ilgili olarak, eğitimcilerimizden çeşitli yorumlar alıyoruz. İki hafta sonra yani 24 Kasım’da ‘Öğretmenler Günü’nü kutlayacağız. Öğretmenler günü, öğretmenlerin heyecanına vesile olurken, Çarşamba’da uzun yıllar öğretmenlik yaparak, emekliye ayrılmış eğitimci Atilla Turan ile eğitim üzerine röportaj yaptık. Turan, eğitimi eğitimci gözüyle değerlendirerek ‘Türkiye’mizin geleceğini aydınlık görüyorum’ dedi

Türkiye’mizin geleceğini aydınlık görüyorum

11 Kasım 2019 06:31
-A

+A

-Bugünkü eğitim konusunda düşünceleriniz nelerdir?
Ben emekli beden eğitimi öğretmeniyim.36 yıl öğretmenlik yaptım. Uzun yıllar Çarşamba’da öğretmenlik yaptım. 30 yıllık öğretmenlik görevimin 32 yılı Çarşamba’da geçti. Çarşamba’da öğrencilerim olan bazı isimlerle aynı okulda birlikte çalışmak nasip oldu. Kimi okul müdürü, kimi öğretmen-öğrencilerimle birlikte çalıştık. Eğitim alanında tatlı bir mazi bırakarak emekli oldum. Çok mutluyum,  eğitimci arkadaşlarımı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu günkü eğitimi ele alacak olursak; Her milli eğitim bakanı değiştikçe müfredat da değişmektedir. Bu değişiklikler öğretmen ve öğrenci açısından ne kadar olumludur, ne kadar başarılı olmaktadır bilemem ama bunun sonucu da eğitim ve öğretim yılının sonunda çıkacaktır. Çünkü eğitim ve öğretim uzun bir süreçtir. Başarıyı yakalamakta, bu süreçte belli olur. Eğitim ve öğretimin içinde ilk hedefte disiplin yoksa başarı da yoktur. Karşılıklı sevgi ve saygı ortamının olmadığı yerde hiç bir şey olmaz. Karşılıklı saygı ve sevgi insanları birbirine yaklaştırır. Hayatta başarılı olmanın en kestirme yolu disiplindir. Bunu unutmamak lazım. Bizim okuduğumuz öğrencilik yıllarımızda, bizlere Atatürk sevgisi ve Atatürk’ün büyüklüğü anlatılırdı ama maalesef günümüzdeki eğitimde öğrencilerimiz Atatürk gençliği olarak yetişiyor mu, yetişmiyor mu? Ona bakmak lazım. Türkiye’mizde 17milyon öğrenci okumaktadır. Ben bu yüzden Türkiye’mizin geleceğini aydınlık görmekteyim. Bu öğrenci sayısı bazı komşu ülkelerimizin nüfusundan fazla olduğu için komşu ülkelerimiz bizden rahatsız olmaktadırlar. Tabi ki bizimde çok çalışmamız lazım.
-29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramını kutladık. Bir eğitimci olarak Atatürk ilkeleri hususunda hassasiyet gösteriyorsunuz. Bu konuda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Ben 1973 yılında Giresun-Bulancak Lisesi’nde okurken, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50. yıl törenlerinde bir anımı anlatmak istiyorum. Tam 46 yıl önce, o günleri dün gibi hatırlıyorum. Bulancak lisesinin tüm öğrencileri Atatürk’ün gençliği olarak bu törenlere katılmıştık. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete sahip çıkmıştık. Hep bir ağızdan 50 yıl marşını beraberce söylemiştik, ilk dört mısrası ise şu şekildeydi. Müjdeler var yurdumun toprağına taşına, erdi cumhuriyetim elli şeref yaşına, bir rüzgarla şahlanmış dalga dalga bayrağım, başka bir tuğ yaraşmaz Türkün özgür başına. Tabi ki diğer dörtlüklerde var. Bizim dönem bu ruhla katılmıştı. Dört sene sonra yani 2023 'te Cumhuriyetimizin 100 yılını kutlayacağız, umarım Türk gençliği Cumhuriyete fazlasıyla sahip çıkacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 82 milyon tek yürek olacaktır. İnanıyorum, Türk gençliğiyle iftihar ediyorum.
“Öğrencilerimle gurur duyuyorum”
-Siz Çarşamba Atatürk Ortaokulu’nda aralıksız 30 yıl çalışarak en uzun süre görev yapan öğretmen oldunuz, bu sizin için nasıl bir duygu? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
Doğrudur, bu süreçte eski öğrencilerimle beraber gün geldi beraberce öğretmenlik yaptım, en önemlisi de eski öğrencilerimden iki tanesi de bana müdürlük yaptılar. Tabi ki gurur verici bir şey. Emekli olduktan sonra milli eğitim bakanlığına bir yazı yazdım,30 yıl aynı okulda çalıştığımdan dolayı bir özgeçmişinin okulun bir köşesine fotoğrafımla beraber asılmasını istedim, bakanlık gerekli araştırmaları yaptıktan sonra uygun görmedi. Şimdi ne olur bilemem. Bu okulda otuz yılımda böyle geldi geçti. Öğrencilerimle gurur duyuyorum.
“Öğretmenlerimiz, Atatürk gençliği yetiştirsinler”
-Beden eğitimi öğretmeni olarak, yaptığınız görevler konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Meslek hayatımın en güzel günleriydi. Bizim görev yaptığımız yıllarda özellikle milli bayram hazırlıklarımız aylar öncesinden başlardı, öğrencilerimize o milli ruh ve heyecan yaşatılırdı. Çarşamba’da Beden Eğitimi Öğretmeni, bir elin parmakları kadar azdı. En çok takdirname aldığım yıllardı. Bayramları kutladığımız Çarşamba Yeşilırmak Stadı’nın yeri ve anıları anlatmakla bitmez. Milli bayramlarda öğrencilerime milli duyguları aşılamakla görevimi fazlasıyla yaptığımın inancındayım. Çarşambanın tarihinde ilk kez 1988 yılında Yeşilırmak stadında tribünde fon gösteri hareketleri yapmıştık. O bayram, halkın ve öğrencilerimizin unutamadığı bir bayram olarak hafızalarda kaldığının inancındayım. Ama maalesef günümüzdeki milli bayram kutlamalarını statlarımızda çoğunlukla göremiyoruz.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
36 yıl öğretmenlik yaptım ve emekli olalı üç yıl oldu. Boş vakitlerimi eş ve dostlarımla sohbet ederek geçiriyorum. Samsunda ve ilçelerinde amatör futbol maçlarında faal olarak futbol gözlemciliği yapıyorum. Genç öğretmen arkadaşlarıma tavsiyem şudur; Kendilerini iyi geliştirerek öğrencilerini vatanımıza ve milletimize faydalı bir şekilde yetiştirme içerisinde olsunlar. Atatürk gençliği yetiştirsinler, kendilerini öğretmene yakışır bir şekildeki kıyafetleriyle öğrencilerine örnek olsunlar. Bu eksikliği genç arkadaşlarımda göremiyorum. Bir söz vardır, insanlar giyimleri ile ağırlanır, fikirleri ile değerlendirilir. Dünyada her şeye her esere paha biçilir ama kaliteli öğretmenlerin eserlerine asla paha biçilemez. Bir gün Sinop sokaklarında bir ikindi vaktinde yazın sıcağında ünlü filozof romen diyojen elinde yanan bir fenerle gezerken biri der ki:
-Hocam her taraf aydınlık sen elindeki feneri açmış geziyorsun.
 O da der ki:
-Öğretmen arıyorum öğretmen…
Bunu anlayan anlamıştır. Hayatta anan değil de anılan birisini bana yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.   Röportaj: Serdar OKTAV
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU