Samsun

Ülkemizde kuraklık tehdidi büyüyor

NASA görevlisinin Türkiye’ye yönelik kuraklık uyarısını değerlendiren Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, “Ülkemizi önümüzdeki süreçte bekleyen çok önemli tehlikeler var. Kişi başına düşen suyumuz azalmakta, küresel ısınmanın etkileri artmakta, kuraklık tehdidi büyümektedir” dedi.

Ülkemizde kuraklık tehdidi büyüyor

23 Ocak 2018 12:45
-A

+A

Geçen günlerde NASA görevlisi Dr. Painter, “Daha çok sel yaşayacaksınız. Alt yapıya yatırım yapın. Bazı yerler ise kuraklık çekecek. Temiz su için baraj inşa edin” uyarısında bulunmuştu. 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, “Birkaç gün önce bir NASA görevlisi kuraklığa dikkat çekerek Türkiye’yi bekleyen tehlikeler konusunda uyarılarda bulundu. Bu konuda elimden geldiğince yıllardır uyarılarda bulunuyorum. Ülkemizi önümüzdeki süreçte bekleyen çok önemli tehlikeler var. Kişi başına düşen suyumuz azalmakta, küresel ısınmanın etkileri artmakta, kuraklık tehdidi büyümektedir” diye konuştu. 
“Duyarlı bir toplum oluşturmalıyız”
2017 yılının oldukça sıkıntılı geçtiğini belirten Demir, “2018 yılı için veriler önemli sinyaller veriyor. Ocak ayını bitirdiğimiz şu günlerde henüz ciddi kar yağışı gerçekleşmedi. Önümüzdeki süreçte de sıkıntı devam edecek gibi. Yeraltı su kaynaklarımız beslenemiyor, yağış rejimi ciddi değişim gösteriyor. Kısaca, önümüzdeki süreçte hepimizin dikkatli olması, bilinçli ve bilgili olması zorunlu. Herkesin yapabilecekleri var. Önce eğitim ve duyarlı bir toplum oluşturmalıyız. Geleceğe ülkemizi taşıyabilmenin yolu milli bir seferberlikten geçmektedir. Sizlerden ricam, bu konuda duyarlı olmanız ve duyarlı toplum oluşturmada bana destek olmanızdır” şeklinde konuştu. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...