Samsun

Üreticiden yanaysanız fındıkta taban fiyatı 30tl üzerinde açıklayınız!..

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Fındıkta yaşanan sorunlar nedeniyle önümüzdeki yıllarda üretim alanlarının büyük ölçüde daralacağını ve bazı bölgelerde fındık bahçelerinin söküleceğinin işaretlerini almaktayız, “Üreticiden yanaysanız fındıkta taban fiyatı 30tl üzerinde açıklayınız!..” dedi.

Üreticiden yanaysanız fındıkta taban fiyatı 30tl üzerinde açıklayınız!..

10 Eylül 2018 08:10
-A

+A

Zeybek, “24 Haziran seçimleri öncesi 1 ABD Dolarının 3.900TL olduğu zamanda CHP fındık fiyatının 15TL üzeri olması gerektiğini seçim bildirgesinde açıklamıştı. Konu ile ilgili defalarca fındık taban fiyatının 15TL üzerinde olmasını şahsen önermiştim. 1 ABD dolarının bu gün itibarı ile 6.400TL olduğunu gerçeğinden hareketle geçmiş yıllardaki fındık fiyatı ve ABD doları karşılaştırmamızda 1 Kg Fındık fiyatının 5 ABD doları üzerinde olduğu görülmektedir.
2015 yılı sonu itibarı ile 1ABD Doları=2.907 TL.   1Kg Fındık fiyatı ortalama= 18TL. Bugün itibarı ile 1 ABD Doları=6.400TL. Fındık fiyatları üç yıl önceki rakamların çok altıda olduğunu görmekteyiz. Fındık fiyatının 5 ABD Doları üzerinde olması gerektiği gerçeğini ve piyasa fiyatının 30TL üzerinde bir rakamla oluşması gerekmektedir. Fındık diğer ülke piyasalarında 30TL üzerinde fiyattan alıcı bulurken! Bu gün ülkemizde fındık fiyatının 1kg 12TL civarında satılması düşündürücüdür.   Üretimde kullanılan gübre, ilaç ve diğer girdilerin fiyatları katlanırken, fındık fiyatlarının düşmesine bir anlam vermek mümkün değildir.
2014 yılında en düşük fındık fiyatı ton başı 6 bin ABD Doları iken bu günkü şartlarda 1 ton fındık fiyatı 2 bin ABD Dolarının altında olduğu gerçeği, tekelci şirketle ülkeyi yönetenlerin açıkça işbirliği içinde olduklarını göstermektedir. Devleti yönetenlerin asli görevleri yurttaşın ve ülkenin çıkarını korumaktır. Fındıkta tekelci şirketlerin korunduğunu gerçeği ile karşı karşıyayız. Devleti yönetenlerin tekelci şirketin çıkarlarını korumaktan vazgeçip, üreticin, ülkenin çıkarlarının yanında yer alması gerekmektedir. Güncel fındık fiyatının 12TL civarında olması yetkililerin tekelci şirketin çıkarlarının koruduğunun göstergesidir” dedi.
FINDIKTA YAŞANAN SORUNLARI KiM ÇÖZECEK?
Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Devletin yetkili organları soruna sahip çıkmalı ve sorunun çözümüne katkı yapmalıdır. Burada yönetenlere büyük görevler düşmektedir! Fındık üreticisinin sorunlarının çözümü için piyasa derhal müdahale edilmeli ve fındık ürünü bundan üç, dört yıl önceki reel fiyatların altında satılmasının önüne geçilmelidir.  Üretici feryat ediyor; Fındık fiyatları üç, dört yılın gerisinde, gübre, ilaç ve diğer girdiler nedeniyle zaten piyasaya borçluyuz sezonu nasıl kapatacağımızın hesabını yapamaz olduk derken! Tüccar ve fındık tekelleri piyasaya borçlanmış üreticinin elindeki fındığı ucuz fiyattan elinden almaya çalışıyor. Fındıkta toplama işleminin tamamlanmış olmasına rağmen taban fiyatının açıklanmamış olması başta üreticiler olmak üzere, geçimini fındık üretiminden sağlayan herkesi düşündürüyor.
Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı olayın acili yetini dikkate alarak fındıkta üreticini yüzünü güldürecek, gelecek yıllarda üretimi özendirecek fındık taban fiyatını 30TL üzerinde derhal açıklamalıdırlar. Üreticinin elinden fındık alındıktan sonra açıklanacak taban fiyatların üreticiye ve üretmeye bir katkısı olmayacaktır.
Stratejik ürün olarak nitelendirdiğimiz fındığın gerçekçi rakamlarla satılması üreticimiz ve ekonomimiz açısından son derece önem arz etmektedir. Fındıkta geç kalınmış taban fiyatı derhal gerçekçi rakamlardan açıklayın üreticinin mağdur olmasını önleyin. Fındıkta sorumlu kimler ise sorunu derhal çözmelidirler.

Kaynak : Mustafa BALÇIK

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Hafızlıkları tescillendi

Hafızlıkları tescillendi

06:11 - 10 Aralık 2019

Samsun’a şehit ateşi düştü

Samsun’a şehit ateşi düştü

07:17 - 10 Aralık 2019

Yol haritamız Cumhurbaşkanımız

Yol haritamız Cumhurbaşkanımız

06:02 - 10 Aralık 2019

Tayfur Kurt hayatını kaybetti

Tayfur Kurt hayatını kaybetti

16:00 - 9 Aralık 2019

AK Parti’den vefa ziyaretleri

AK Parti’den vefa ziyaretleri

06:57 - 10 Aralık 2019