Samsun

Üreticiye düşük faiz teşviki

Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvan üreticiliği yapmak isteyenlere düşük faiz ve yüksek kredi imkanı sunuyor. Üreticiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla imkandan faydalanabilecek.

 Üreticiye düşük faiz teşviki

8 Şubat 2020 06:11
-A

+A

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan yeni imkana göre, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ‘Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararın 1 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2022 tarih aralığında uygulanacağı hatırlatılarak, ilgilenen üreticilerin düşük faiz ve yüksek kredi imkânları ile Hayvancılığa başlayabilecekleri belirtildi. Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kararın belirtilen tarih aralığı için uygulamaya konmasıyla birlikte, üreticilerimiz uygun düşük faiz ve yüksek kredi limitleri sayesinde isterlerse ve aranan şartları sağladıkları takdirde Hayvancılığa başlayabilecek veya mevcut işletmelerinde ölçek büyütebileceklerdir” dedi.
Yüzde 75 faiz indirimi
Gerçek veya tüzel kişilerde aranacan özellikleri taşıyan üreticilerin, yüzde 25 ve yüzde 75 oranlarında faiz indirimlerine ek olarak yüzde 10 faiz indiriminden de yararlanabileceğini belirten Sağlam, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri 3 yıl boyunca üretim konularına göre finansal destekte bulunacaklarını açıklamış olup başvurular Ziraat Bankası şubelerinden 2020 yılı sonuna kadar yapılabilecektir. Söz konusu faizsiz kredi desteğinin yapılacağı Hayvancılık konuları şöyle açıklanmıştır: Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği, Büyükbaş Hayvan Besiciliği, Küçükbaş Hayvancılık, Arıcılık, Kanatlı Sektörü, Kanatlı Damızlık Sektörü, Su Ürünleri Sektörü ve Geleneksel Hayvansal Üretim. Üreticilerimizin bu desteklerden yararlanabilmeleri için, aşağıda belirtilen evrakların hazırlanarak ilgili Bankanın bulunulan yerdeki Şubesine gidilerek başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir” diye konuştu.
Teşvik alanları
IPARD kanalıyla hazırlanan projelerde sözleşme tutarının yüzde 75’ine kadar krediyi Ziraat Bankası karşılayacağını taahhüt ettiğine de işaret eden Sağlam, “Gerçek kişilerden kimlik belgesi, çiftçi kayıt belgesi, bilançosu mevcut işletmelerin son üç aylık blançoları, krediye karşılık teminat belgesi, tarımsal işletmenin kira kontrtı, tapu kaydı istenirken, tüçel kişiler için ÇKS belgesi, ticaret sicil gazetesi, kayıtlı olunan odanın belgesi, vergi levhası, noter onaylı imza sirküleri, teminat belgeleri, yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu, tarımsal işletme tapu kaydı, kira kontratı gerekmektedir. Bu teşvikler sütçü ve kombine yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş ve kücükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı sektörü, kanatlı damızlık yetiştiriciliği, arıcılık, su ürünleri sektörü ve geleneksel hyvansal üretim alanlarındadır. Her üretim sektörüne göre teşvikler değişmektedir. İlgilenen üreticilerimiz müdürlüğümüzden de bilgi alabilirler” ifadelerini kullandı. Berna ALTINOVA
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU