Samsun

Üstü turizm cenneti altı medeniyetler müzesi!..

Samsun'un tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkati çeken turistik ilçesi Vezirköprü'de incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Üstü turizm cenneti, altı medeniyetler müzesi olan bölgenin potansiyelini bütünüyle ele alıp yeniden planlayacağız" dedi

Üstü turizm cenneti altı medeniyetler müzesi!..

6 Ağustos 2019 07:15
-A

+A

Başkan Mustafa Demir, Vezirköprü İlçesi'nde yatırım ve inceleme gezisi gerçekleştirdi. Vezirköprü'nün üstünün adeta turizm cenneti olduğunu söyleyen Demir, "Altı ise eski medeniyetler müzesi olan bu bölgenin tüm potansiyelini bir bütün halinde ele alıp yeniden planlayacağız" dedi.
TABiAT PARKLARINA YENi PROJE
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Osman Kaymak ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal ile birlikte Vezirköprü'yü ziyaret etti. Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'in de eşlik ettiği inceleme gezisinde Başkan Mustafa Demir, Şahinkaya Kanyonu çevresindeki tabiat parklarına dikkati çekerek, "Bu tabiat harikası parklarda yaşam konforunu daha da artırmalıyız. Bunun için de yeniden projelendirme yapılması gerekir" diye konuştu.
TURiZM iÇiN PLAMLAMA VE YATIRIM
Kanyon turlarına düzen ve kalite getireceklerini, tabiat parklarının gelen ziyaretçilerin her yönüyle memnun kalacağı turistik yerler haline geleceğini söyleyen Başkan Demir, "Vezirköprü, turizm potansiyeliyle şehrimizin önemli ilçerinden birisidir. Bu nedenle turizmi artırmak ve geliştirmek adına neler yapabileceğimizi bu inceleme gezimizde görmüş olduk. İnşallah yapacağımız planlamalar ve yatırımlarla ilçe turizmi daha da gelişecek" dedi.
HiTiTLER'iN KUTSAL ŞEHRiNDE...
Şahinkaya Kanyonu'nun ardından Adatepe Mahallesi'ndeki Bizans dönemine ait çamaşırhane ile kazı evini ziyaret eden Başkan Demir, ardından Hititler'in kutsal şehri Nerik'in de yer aldığı Oymaağaç Mahallesi'ndeki Oymağaç Ören Yeri'nde incelemelerde bulundu. Burada 13 yıldır süren kazılar hakkında Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon'dan bilgi alan Demir, çıkarılan Hitit ve Demirçağı'na ait eser ve bulguları inceledi. Başkan Mustafa Demir, yerin altına da inerek Hititlerin kutsal şehri Nerik'e can veren suyun bulunması için arkeolojik kazıların yapıldığı bölgeyi inceledi.
iLK OLARAK, 'ZiYARETÇi' MERKEZi
Kazı yapılan ören yerlerinin ve buralardan çıkarılan eserlerin turizmin parçası haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Demir, "Tarih kokan Vezirköprü ve bölgesini turizmin parçası haline getireceğiz. Üstü turizm cenneti, altı medeniyetler müzesi olan bölgenin potansiyelini bütünüyle ele alıp yeniden planlayacağız. Başta ziyaretçi merkezi inşaatı olmak üzere gerekli tüm çalışmaları yapmaya hazırız" dedi.
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Hafızlıkları tescillendi

Hafızlıkları tescillendi

06:11 - 10 Aralık 2019

Samsun’a şehit ateşi düştü

Samsun’a şehit ateşi düştü

07:17 - 10 Aralık 2019

Yol haritamız Cumhurbaşkanımız

Yol haritamız Cumhurbaşkanımız

06:02 - 10 Aralık 2019

Tayfur Kurt hayatını kaybetti

Tayfur Kurt hayatını kaybetti

16:00 - 9 Aralık 2019

AK Parti’den vefa ziyaretleri

AK Parti’den vefa ziyaretleri

06:57 - 10 Aralık 2019