Samsun

Vahşete tepki

İlkadım İlçesine bağlı Kıran Mahallesi’nde bir ay önce kaybolan yavru köpek kafası kesilmiş olarak bulundu. Vahşete tepki gösteren Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, hayvanlara şiddetin son bulmasını istedi.

Vahşete tepki

8 Şubat 2020 06:29
-A

+A

Samsun’un İlkadım İlçesine bağlı Kıran Mahallesi’nde yavru bir köpeğe uygulanan vahşet kan dondurdu. Yaklaşık  bir ay önce evinin bahçesinden kaybolan Eren Altıntaş’a ait iki aylık yavru köpek, sahibinin evinin önünde kafası kesilmiş olarak bulundu. Jandarmaya intikal eden olay hakkında inceleme başlatılırken, Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu vahşete tepki gösterdi. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, “Hayvanlara yönelik tüm şiddetin son bulmasını temenni ediyoruz. Baro olarak olayın takipçisi olacağız” denildi. Açıklamada, “Bizler hayvan severler olarak hiçbir canlıyı birbirinden ayırt etmiyoruz, insan da hayvan da aynı yaşam hakkına ve özgürlüğüne sahiptir. Öncelikle gerçekleşen bu köpek cinayetini şiddetle kınıyoruz. Bu ve benzeri köpek ve kedi cinayetlerinin sona ermesini temenni ediyoruz. İnsanlık onuru kavramı kuşkusuz ki ciddi bir yozlaşma ve yıkım yaşamaktadır” ifadelerine yer verildi.
TAKİPÇİSİ OLUNACAK
Trajik olanın ise insanların bu tip olaylara sessiz kalması olduğunun vurgulandığı açıklamada, komisyon yetkilileri, “Ülkemizde malesef kediler ve köpekler başta olmak üzere tüm hayvanlar bir eşya(mal) gibi görülmektedir. Bu yanlış anlayış ve yasal boşluklar sebebiyle ancak sahipli hayvanın öldürülmesi halinde ‘sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme suçu’ndan ceza tayin yoluna gidilmektedir. Hayvanlarla ilgili tüm kanun ve yönetmeliklerimiz ile ceza kanunu anlamında da ivedilikle mevcut sorunların ve eksiklerin giderilmesi gerekmektedir. Bu yönde görüş ve önerilerimizi bu konularda çalışma yürüten kanun komisyonuna ilettik. Bu kapsamda öncelikle sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının tamamen kaldırılması ve hayvanların ‘can’ statüsüne alınarak hayvanlara karşı işlenen şiddet, istismar, cinayet fiillerinin suç kapsamına alınarak ağır yaptırımlarla cezalandırılması gerekli olup, bu sayede ancak tüm hayvanlar yönünden yaşama hakkı ile vücut bütünlükleri korunabilecektir. Görevimizi yaparken de Sivil Toplum Kuruluşlarının ve hayvan severlerin desteğinin bizlerle olduğunu bilmekten gururluyuz, mutluyuz. Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak içinde yaşadığımız dünyanın en az bizler kadar büyük bir parçasını oluşturan hayvanları cins ayrımları yapmaksızın gerek yasal gerekse de toplumsal düzlemde büsbütün koruyabilmek için mücadele etmeyi başlıca hedefimiz ve insanlık amacımız olarak kabul etmiş durumdayız. Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak hayvanlara yönelik tüm şiddetin son bulmasını temenni eder, baro olarak olayın takipçisi olacağımız kamuoyuna duyurulur” dedi. Haber MERKEZİ
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU