Samsun

Vali Kaymak Ladik ilçesinde ziyaret ve incelemelerde bulundu

Lâdik programı kapsamında ilk olarak Ladik Kaymakamlığı’nı ziyaret eden Vali Osman Kaymak, burada İlçe Kaymakamı Emrah Uzun, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, ilçe protokol üyeleri ve kurum müdürleri tarafından karşılandı

Vali Kaymak Ladik ilçesinde ziyaret ve incelemelerde bulundu

1 Aralık 2017 15:42
-A

+A

Karşılamanın ardından Lâdik Kaymakamı Emrah Uzun’u makamında ziyaret eden Vali Osman Kaymak, kendisinden ilçenin eğitim, sağlık, ekonomi, nüfus, ulaşım, asayiş ve diğer konuları hakkında brifing aldı. Kaymakamlık ziyareti sonrası, Ladik Belediyesi’ne geçti Belediye Başkanı Selim Özbalcı ile makamında bir süre görüşerek, çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi sahibi oldu. Ziyaretin sonunda Belediye Başkanı Selim Özbalcı, üzerinde Lâdik Saat Kulesi fotoğrafı bulunan işlemeli tabağı Vali Osmak Kaymak'a takdim etti. Daha sonra beraberindekilerle birlikte, 11 Eylül 2012 tarihinde Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde şehadet mertebesine erişen Piyade Uzman Onbaşı Ersan Sancı’nın ailesini Lâdik ilçe merkezindeki evlerinde ziyaret eden Vali Kaymak kendileriyle bir süre sohbet etti. Şehit ailemizi ziyaretinin akabinde Ladik Adliyesi’ni de ziyaret ederek,  Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Gökçe ile makamında bir süre görüştükten sonra Ladik Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda muhtarlarımızla bir araya geldi.
ÜRETEN BiR ÜLKE OLMAK DURUMUNDAYIZ
Burada, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda, Belediye Başkanı Selim Özbalcı ve Ladik Kaymakamı Emrah Uzun’un konuşmalarının ardından muhtarlarımıza hitap eden Vali Osman Kaymak, Büyükşehir yasasından sonra Büyükşehir Belediyesi’nin birden bire büyük bir iş yükünün altına girdiğini kaydederek, “Büyük bir yol ağı sorumluluklarına verildi. İl Özel İdaresi döneminde yapılan köy yolları stabilize yapılıyordu ve bunlar da 3-4 yılda kalkıyordu. Bu yönüyle Samsun’da yapılan beton yol uygulamasını ben çok başarılı ve doğru buluyorum. Bu yolların 20-30 sene gideceğini düşünüyoruz. Bu çok doğru bir tespit ve çalışma. 5 bin kilometrelik yol ağının 1500 kilometresini yaptılar ve diğerlerini de yapacaklar. Artık Türkiye geri kalmış bir ülke değil, kalkınmakta olan bir ülke, kalkınmış ülkelerle yarış yapıyoruz. Artık biz yol ve su konusunu konuşmamalıyız, bunları geride bırakmalıyız. Daha çok katma değer üreten bir ülke olmak durumundayız. Bu yolların kısa sürede bitmesi için ekstra bir kaynağa ihtiyaç var. Bu konu Ankara’da değerlendiriliyor ama görebildiğim kadarıyla Büyükşehir Belediyemiz de bunu imkanları ölçüsünde yürütüyor. Yol ve su konusunun Ladik için ciddi bir sorun olmadığını gördük. Ama tabii ki ilçenin başka ihtiyaçları var. İlçemizde hastanemiz yeni yapılmış, ihtiyacı görür nitelikte, biraz doktor eksiğimiz var ama bunu da en kısa sürede karşılayacağız” şeklinde konuştu.
BiR YÜKSEKOKULUN OLMAMASI BÜYÜK BiR EKSiKLiK
Konuşmasında tarım ve köyden kente göç konularına da değinen Vali Kaymak, “Çiftçilerimiz için çok güzel hibeler var. Bunları çok iyi bir şekilde değerlendirmek lazım. Maalesef gençlerimiz asgari ücretle şehirde çalışmak istiyor. Halbuki köyde, kendi arazisini akılcı, yeni tekniklerle işleyerek çok iyi para kazanabilir. Geçenlerde Çarşamba ilçemizi ziyaretimde bir serayı gezdim. Çiftçimiz bir dönüm araziden 23 ton domates elde etmiş. Birim başına ürün miktarını artırmış ve kazanmış. Hükümetimizin kırsal alana yönelik desteklerini takip edin lütfen. Bu şekilde köyden giden gençlerimizin tekrar köye dönmesini sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Lâdik’te bir yüksekokulun olmaması  büyük bir eksiklik. Bu ilçe gerçekten bir yüksekokulu hak ediyor ve buraya da çok katkısı olurdu. Geç kalınmış ama inşallah önümüzdeki süreçte güzel bir yüksekokulu Ladik’e kazandırırız” dedi.
SAMSUN SINIF ATLADI VE iLK ONA, iLK BEŞE GiRDi
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantılarla muhtarlar konusunda toplumda güzel bir algı oluşturduğunu vurgulayan Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bizler de sizleri seviyoruz, değer veriyoruz ve demokrasinin beşiği olduğunuzu düşünüyoruz. Onun için sizler halkın sorunlarını bizlere ileteceksiniz. Bizler de imkanlar ölçüsünde bu sorunları çözmek durumundayız. Tabii ki Samsun bir bütün olarak kalkınmak durumunda. En son yaptığımız 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’yla Samsun sınıf atladı ve ilk ona, ilk beşe girdi. Bizim bu statüyü korumamız açısından Samsun’u bütün ilçeleriyle ele almamız ve her ilçeye belli bir fonksiyon biçmemiz lazım” şeklinde konuştu.
ORTAK AKIL, ORTAK PAYDA SÖYLEMi GELiŞTiRiYORUM
Lâdik Kaymakamı Emrah Uzun’dan, Lâdik Kış Sporları ve Turizm Merkezi, Ladik Gölü ve Ambarköy Açık Hava Müzesi’yle ilgili yoğun çalışma yapmasını istediğini ifade eden Vali Kaymak, “Biz de inşallah el ele verelim kaynak bulalım. Bu üç alan en azından ilçeyi tanıtır. Tanıtma bazen çok şeyin önüne geçer. Göç veren ilçe değil de göç alan ilçe konumuna gelirsiniz. Ben çalıştığım yerlerde ortak akıl, ortak payda söylemi geliştiriyorum. Belediye başkanı, siyasetçi, iktidar, muhalefet, STK’lar, muhtarlar hep bir araya gelip ortak paydalar konusunda el birliği, gönül birliği yapıp, tek ses olursa, herkes sizi dikkate almak durumunda kalır. Herkes farklı bir şey söylerse işler uzar, gider. Bunun hizmetlerin yerine getirilmesinde çok faydası olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
150 YATAKLI KAMP MERKEZiNDE iNCELEMELERDE BULUNDU
Konuşmasının ardından muhtarlarımızın talep, sorun ve önerilerini dinleyen Vali Osman Kaymak, çözüm konusunda kendileriyle istişarede bulunarak, ilgili birim yetkililerine talimat verdi.Muhtarlarımızla buluşmasının ardından Ladik Akdağ Kış Sporları ve Turizm Merkezi’ne geçerek, tesislerde ve Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından yaptırılmakta olan 150 yataklı kamp merkezinde incelemelerde bulundu. Eksikliklerin en kısa sürede tamamlanması ve merkezin vatandaşlarımızın hizmetine sunulması konusunda ilgililere talimat verdi.
AMBARKÖY AÇIK HAVA MÜZESi’Ni ZiYARET ETTi
Lâdik ilçemizdeki ziyaret ve incelemeleri kapsamında son olarak, geçmiş yüzyıllara ait etnografik eserler ile 42 adet geleneksel köy ambarının sergilendiği Ambarköy Açık Hava Müzesi’ni ziyaret etti ve ardından yapımı devam eden Ambarhan’da da inceleme bulundu. Ziyaret ve incelemelerinin sonunda Ladik Kaymakamı Emrah Uzun, geleneksel köy ambarı maketini Vali Osman Kaymak'a verdi. Ziyaret ve incelemeleri sırasında Vali Osman Kaymak’a, Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç ve İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen de eşlik etti. 

Kaynak : Köksal ÖNER

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...