Yaşar, engelli öğretmenlerin sesi oldu

Türkiye 12 Ocak 2022 05:55
Videoyu Aç Yaşar, engelli öğretmenlerin sesi oldu
A
a

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 3 Aralık 2021 tarihinde yapılan 750 engelli öğretmen atamasındaki şaibe iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Yaptığı açıklama öğretmen olabilmek için gerekli şartların başında formasyon eğitimi almak olduğunu hatırlatan Bedri Yaşar, 3 Aralık tarihinde yapılan 750 kişilik engelli öğretmen atamalarında formasyon eğitimi almamış öğretmen adaylarının ataması yapıldığı iddialarını verdiği soru önergesi ile Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’e sordu.

Bedri Yaşar konuya ilişkin, “3 Aralık tarihinde yapılan atamalarda formasyon eğitimi almamış kişilerin olduğu bilgisi bizlere ulaşmaktadır. Konuya ilişkin atanamayan öğretmen adaylarımızın sürekli Millî Eğitim Bakanlığını aradıkları, ancak sağlıklı bilgiye ulaşamadıkları tarafımıza iletilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ise konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Yine atanamayan öğretmen adaylarımız tarafından; MEB memurları ile yapılan görüşmelerde formasyonsuz atamaların olduğu kabul edildiği iddia edilmektedir. Bu memurların yaptığı açıklamada İlk başta formasyonsuz 12 kişinin atmasının belirlendiği, ardından düzeltmenin yapıldığı ;12 kişinin ardından da 4 kişinin daha formasyonsuz olarak atandığı iddia edilmektedir. Daha bu şekilde kaç formasyonsuz atanmış olup; MEB tarafından tespit edilen kişi iddiası var bilinmiyor” açıklamasında bulundu.

Atanamayan ve haklarını arayan engelli öğretmenlerin Sesi olan Bedri Yaşar, iddialar ilişkin şu soruları sordu:

*Millî Eğitim Bakanlığı formasyonsuz engelli öğretmen atamaları iddialarına ilişkin bir açıklama yapacak mıdır?

* Formasyonsuz olup ataması yapılan 16 kişiye ilişkin sonradan düzeltme yaparak bunların yerine formasyonluların atandığı iddiaları doğru mudur?

*Bilinen 16 kişi dışında başka tespit edilen formasyonsuz atama var mıdır? Varsa kaç kişidir?

*Formasyonsuz atamalar nasıl gerçekleştirilebilmiştir?

*Bakanlığınız nezdinde Formasyonsuz atamaları yapan memurlar ve bürokratlar için herhangi bir denetim süreci başlatılmış mıdır? Ya da bir hukuki süreç başlatılmış mıdır?

*MEB memurları tarafından yapılan bu düzeltmeler nasıl ve neye göre gerçekleştirilmiştir?

*Düzeltme sonrası belirlenen taban puanlar hale hazırda resmi sitenizde belirtilmemiştir. Bunu ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz?  Haber Merkezi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR