Samsun

Yaşar Kuş Cenneti’ndeki ördek katliamını meclise taşıyor!

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinden bulunan Samsun'daki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde, 30 yeşilbaşlı ördeğin avlanması kamuoyunda geniş yer buldu.

Yaşar Kuş Cenneti’ndeki ördek katliamını meclise taşıyor!

1 Ocak 2019 12:57
-A

+A

6 Aralık’ta meydana geldiği belirtilen olayın, dün bir cep telefonu görüntüsü ile sosyal medyada yayılmasıyla gündeme gelen olay hayvan sever vatandaşların da çok fazla tepkisini çekti.
Avlanmanın yasak olduğu Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde, avcılar tarafından yaklaşık 30 yeşilbaşlı ördek vurulduğu belirtildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü görevlilerinin devriyesi sırasında, kaçak avlanan avcılar fark edildi.
Avcıların kimliğinin tespit edilemediğinin de basına yansıması üzerine konuyla ilgili açıklama yapan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; “Konuyu TBMM’de dile getireceğim. Bu elzem olayla ilgili Yazılı Soru Önergesi veriyorum. Böylesi bir olayın üzeri kapanmamalıdır” dedi.
MECLiS’TE DiLE GETiRMiŞTi!
Hayvan Haklarına ilişkin duyarlı çalışmalarıyla sık sık gündeme gelen Yaşar, daha önce Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmalarında da birçok defa “Kuş Cenneti”nin korunması konusunda yetkililere çağrı yapmıştı.
Yaşanan bu olaylara karşı önlem almanın ve bunlara çare üretmenin mümkün olduğunu belirten Yaşar; “bu iradeyi ortaya koymak lazım! Makamında olan, yetkisi olan herkesi buradan bir kez daha görevini yapmaya davet ediyorum.
Biz, bu konularla ilgili atacağınız bütün adımlarda iktidarın yanında olacağımızı defalarca ifade ettik. Biz, gelen konunun kimden geldiğine değil vatandaşın lehine mi aleyhine mi olduğuna bakarız. Olumlu olan her türlü kanunu getirin, biz de sizi destekleyelim” dedi.
HAYVAN HAKLARI KANUNU
Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunduğu Hayvan Hakları Kanun Teklifinin bu gibi konularda oldukça önemli olduğuna değinen Yaşar; “Biz bir kanun teklifi hazırladık. Meclis Başkanlığına sunduk. Hayvanları öldüren kişi/kişilere hapis cezası verilmesini istedik. Hala Mecliste bekliyor. Şimdi bir kez daha soruyorum; bu teklif neden bekletiliyor? Bugün bir kez daha görüyoruz ki bu teklif hayvan hakları açısından da toplum değerlerimiz açısından da oldukça önemli! Bizim getirdiğimiz teklifi kabul etmek istemiyorlarsa onlar getirsinler biz destekleyelim. Önemli olan bu topluma yararlı olmak” sözleriyle, verdikleri kanun teklifinin önemini bir kez daha hatırlattı.
TEMENNiMiZ, BÖYLE OLAYLAR YAŞANMASIN!
30 ördeğin avlanmasıyla ilgili duyduğu üzüntüyü defalarca dile getiren Yaşar; “Dileğimiz böyle olayların yaşanmamasıdır. Konunun takipçisi olacağım ve kamuoyunu da bilgilendireceğim. Yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken böyle olaylarla karşılaşmak çok üzücü. Tekrarının olamaması için bizlere büyük sorumluluk yüklenmiş durumdadır. Farkındayız, elimizden geleni yapacağız” dedi.

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...