Samsun

Yeni imar planlarında ali cengiz oyunu var

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Depremi fırsat bilip yapılmaya çalışılan yeni imar planı değişikliklerinde ali cengiz oyunu var" dedi

Yeni imar planlarında ali cengiz oyunu var

12 Şubat 2020 06:05
-A

+A

Yaşar, depremi fırsat bilip yapılmaya çalışılan yeni bir İmar Planı Kanununa dahil edilmeye çalışılan imar planı değişikliklerini doğru bulmadığını, adaletsiz bir durumun ortaya çıkacağını meclis gündemine getirdi.
"Geçmişte bu parsel parsel işini çok duyduk. Bakın bugün de yine yeni bir imar planı kanunu çıkmadan önce yapılabilecek ne varsa doğru mu yanlış mı? demeden yapılmaya çalışılıyor" diyen Yaşar, "Ancak yapılmaya çalışılan dar kapsamlı ve sadece belli kişi ya da bölgelere yarayacak, bir çok insanı da mağdur edecek bir çalışma. Yapılmış, planlanmış alanlar üzerinden belli noktalara ya da özel taleplere göre yeni bir tasarruf hakkı kullanılmaya çalışılıyor. Olmaz! Çıkacak olan İmar Planı Kanunun içine dahil edilmeye çalışılan bu uygulamada Ali Cengiz oyunları oynanmaktadır. O sebeple şayet yeni bir imar planlaması yapılacaksa bu belli noktalara ya da özel taleplere göre değil, genel yapı ve durum baz alınarak yapılmalı. Aksi takdirde sıkıntı çıkar, hak kaybına yol açar ve kimseye de bir katkısı-faydası olmaz" dedi.
KiMSE BU DEĞiŞiKLiĞi KABUL ETMEZ
Yaşar, İmar Kanunu'nun içine dahil edilmeye çalışılan yeni imar planlarının yanlış olduğunu vurguladığı meclis konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:
"Yapılmış, planlanmış alanlar üzerinden yeni bir tasarruf hakkı kullanmaya çalışıyorsunuz. Bakın bu düşünce gerçekleşirse çok hatalı ve bedeli ağır bir duruma dönüşür. Bu kanun geçtiği andan itibaren parsel bazında plan uygulaması yapılmayacak ve maalesef doğru olmayan bu çalışma için şu an bütün belediyeler kanuna yetişmek için parsel parsel plan yapıyorlar. Hiçbir özel sektör, hiçbir arsa sahibi, hiçbir kat maliki bu plan değişikliğine gitmez.
PLAN ÜZERiNE PLAN YAPILMAZ
Plan değişikliğine ne zaman gidilir? Deprem dolayısıyla yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için ya da kentsel dönüşüm için yıkılacak binalarla ilgili devlet oturur düşünür. Sonrasında alınacak mantıklı kararlar doğrultusunda hareket edilir. Ama siz daha baştan yapılmış, planlanmış, değerlendirilmiş bir plan üzerinden yeniden bir planlama yapmaya çalışıyorsunuz ki bence bu çok tehlikeli ve de sakıncalıdır. Netice itibarıyla önceki planlara göre şehrin altyapısı dizayn edilmiş, yolu, kanalı, içme suyu, telekomünikasyonu bundan önceki planlara göre planlanmış. Siz bunun üzerine ilave yüklemeler yaptığınızda ne oluyor biliyor musunuz? Şehrin göbeğine sel geliyor ve biz insanlarımızı kaybediyoruz. Tek sebebi de bu çarpık ve plansız planlamalar."  Haber Merkezi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU