Samsun

Yerli üretimi artırmalıyız

SAMKON yönetimini ağırlayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, tüketen değil, üreten ülkelerin aktör olduğu 3. bin yılda şehir ve ülke olarak yerli üretimin artırılması gerektiğini söyledi

Yerli üretimi artırmalıyız

15 Aralık 2017 17:53
-A

+A

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) Genel Başkanı Sezgin Gümüş ve yönetim kurulu üyeleri, Canik Belediye Başkanı Osman Genç'i makamında ziyaret etti. SAMKON yöneticileriyle sohbet eden Başkan Genç, yerli üretimin önemine dikkat çekti. Türkiye'nin artık rotasını aktör ülke olmaya çevirdiğini belirten Başkan Genç, "Kalkınmanın temel unsurlarından birisi üretimdir. Uluslararası rekabet gücümüzü ancak yerli üretimle artırabiliriz" dedi.
TÜKETEN DEĞiL, ÜRETEN OLMALIYIZ
Türkiye'de her yıl Yerli Malı Haftası'nın kutlandığına vurgu yapan Başkan Genç, "Hep sözleriz, 'Yerli malı, yurdun malı, herkes bunu kullanmalı' diye. Ancak ne var ki yakın zamana kadar üreten değil, tüketen bir Türkiye vardı. Şimdi Yerli Malı Haftası'nı daha anlamlı kılacak şekilde yerli üretimimizi günden güne artırıyoruz ve çeşitlendiriyoruz. Ülkemiz yerli üretimi sayın cumhurbaşkanımızın vizyonuyla yeni yeni artırıyor. Artık ülkemiz kendi tankını, kendi silahını, kendi gemisini, kendi uydusunu ve inşallah kendi otomobilini yapar hale geldi. Bunlar, dünyada söz sahibi ve güçlü olmamız için oldukça önemli" diye konuştu.
SAMSUN AVANTAJLI ŞEHiR
Türkiye'nin büyümesine bağlı olarak Samsun'un da mutlaka yerli üretimi artırması gerektiğine işaret eden Başkan Genç, "Samsun, Anadolu, Karadeniz ülkeleri ve Rusya'nın tam kesişme noktasında, çok önemli bir coğrafyada yer almaktadır. Bu Samsun'un en önemli avantajıdır. Samsun'u çevresindeki şehirlerle kıyasladığımızda, şehrimiz avantajlarıyla ön plana çıkmaktadır. Böyle bir potansiyele sahip olan Samsun'un tek eksiği, üretim noktasındaki eksikliğidir. İşadamlarımız ve yerel yönetimler olarak, bölgesel avantajımızı da ortaya koyarak, mutlaka şehrimize ait marka oluşturacak yerli üretimi şehrimizde de  artırmalıyız" şeklinde konuştu.
YATIRIMA DESTEĞiMiZ DEVAM EDECEK
Yatırımın durduğu yerde istihdamın da duracağını belirten Başkan Genç, "Üretim durursa şehrin rekabet gücü de durur. Durmadan, koşarak Samsun'un dünyadaki ve Türkiye'deki konumunu çok daha güçlü kılmak zorundayız. Şehir dinamikleri ve halkı olarak şehrimizin büyüklüğünün ve potansiyelinin farkında olmalıyız. Biz geçmişi güçlü olan büyük bir şehiriz. Bu nedenle Samsun'u yerli üretimle öne çıkararak, tıpkı geçmişte olduğu gibi bu şehri yeniden ticaret şehri yapabiliriz. Biz yatırım konusunda, yerel yönetim olarak işadamlarımıza ve yatırımcılarımıza bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazırız" ifadelerini kullandı. 

Kaynak : Yusuf Ziya ÇAKIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...