Türkiye

Yetki belgesi olmayana etil alkol satılmamalı

Etil alkole internet ve sosyal medya üzerinden ulaşımın bu kadar kolay olmaması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Etil alkol üretim ve ithalatı 2013 ile 2019 yılları arasında tam 3 katına çıktı. İnternetten ve sosyal medyadan yaş aralığı fark etmeksizin kolayca alınabilen etil alkol ile özellikle bu dönemlerde dezenfektan yapımı maksatlı alınarak sahte içki yapılıyor. Bu duruma müdahale edilerek tedbir ve denetimler artırılmalı” dedi.

Yetki belgesi olmayana etil alkol satılmamalı

19 Haziran 2020 02:59
-A

+A

Yetki belgesi olmayanların etil alkole ulaşamaması gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Alkollü içkilerin vergi zamlarının ve dolayısıyla fiyatlarının da artması evde alkollü içki yapımının da artmasına neden oldu. Öyle ki etil alkolün üretim ve ithalatı 2013 yılında 3,1 milyon litre iken bu sayı geçtiğimiz yıl 9,5 milyon litreye çıkarak 3 kat arttı. İnternetten ve çeşitli sosyal medya uygulamalarından, yaş ve litre sınırlaması olmaksızın kolaylıkla temin edilebilen etil alkol şimdilerde ise dezenfektan yapımı nedeniyle de talep ediliyor” diye konuştu.
2,5 MİLYAR VERGİ KAYBI VAR
Etil alkolün bu kadar kolaylıkla temin edilebilir olmaması gerektiğinin altını özenle çizen Palandöken, “Dezenfektan veya alkollü içki yapımı vatandaşların sağlığı açısından tehdit oluştururken, aynı zamanda devletimize de 2,5 milyar lira gibi büyük meblağlarda vergi kaybına neden oluyor. Denetimlerin sıklaştırılarak, yetki belgesi olmayanların etil alkole ulaşması yasaklanmalı. Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar hakkındaki yönetmelik güncellenerek, ‘etil alkolün piyasaya arzı’ maddesine ‘üretim ruhsatına sahip tesisler’ ibaresi ve cezalarla ilgili maddeye ise ağır yaptırımlar içeren cümleler eklenmeli” şeklinde konuştu.
 
Palandöken, “Ülke genelindeki yaklaşık 1.8 milyon öğrenci 20 Haziran Cumartesi günü Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) ter dökecek. Korona virüs nedeniyle örgün eğitime ara vermek zorunda kalan ve uzun süredir evde olan öğrenciler ile velileri sınav günü okul bahçesinde  guruplar halinde bekletilmemeli. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak öğrenciler sınav yerlerine daha erken alınarak bahçede ve kapı önlerinde kümelenme oluşturulmasının önüne geçilmeli. Veliler ve öğrenciler bekleme alanlarında maskesiz dolaşmamalı. Vaka sayısının yeniden artışa geçtiği bu dönemde sınavlardaki tedbirler en üst düzeyde olmalı. Pandemi döneminde daha da hassas olan gençlerimizin dikkatini dağıtmamak için sınav saatlerinde tadilat çalışmalarına ara verilmeli. Özel ve ticari araçlar korna çalmamaya özen göstermeli” dedi.
HİÇBİR ÖĞRENCİ SINAVDA ODAKLANMA SORUNU YAŞAMAMALI
Geleceğin teminatı olan öğrencilerin pandemi sürecindeki sınavlarda odaklanma sorunu yaşaması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yıl yapılacak olan sınavlar ne yazık ki korona virüs salgınına denk geldi. Henüz ortaokul çağında olup liseye adım atacak öğrencilerimiz gürültüden çok fazla etkileniyor. Korona virüs nedeniyle örgün eğitime ara vermek zorunda kalan ve uzun süredir evde olan öğrencilerin çalışmaları yoğunlaşmışken herkes kendi çocuğu sınava girecekmiş gibi davranmalı. Sınava sayılı günler kala gerekli tüm önlemler alınmalı. Geçmiş yıllarda yapılan olumsuzluklar bu yıl tekrarlanmamalı. Sınav saatlerinde okul önlerinde yüksek sesle müzik, korna ve klakson çalınmamalı. Okul çevresindeki inşaat, yol yapımı ve tadilat çalışmalarına sınav günü kesinlikle ara verilmeli. Yüzbinlerce öğrencinin kaderini belirleyen sınav esnasında geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız iyi bir liseye girmek için yarışırken onların dikkatini dağıtacak tüm hareketlerden kaçınmalıyız” şeklinde konuştu.
Haber Merkezi
 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

12 Temmuz Vaka Sayısı

12 Temmuz Vaka Sayısı

23:57 - 12 Temmuz 2020

11 Temmuz Vaka Sayısı

11 Temmuz Vaka Sayısı

22:46 - 11 Temmuz 2020

9 Temmuz Vaka Sayısı

9 Temmuz Vaka Sayısı

00:55 - 10 Temmuz 2020

HAVA DURUMU