Yiğidi öldür ama hakkını yeme

Samsun 4 Ocak 2018 10:30
Videoyu Aç Yiğidi öldür ama hakkını yeme
A
a

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri tarafından yapılan ve dünya birincisi olan "Motokask" projesinin kendisine ait olduğunu iddia eden Samsunlu Mustafa Yiğit, projenin kullanılması için kendisinden izin alınması gerektiğini belirtti.

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki iki öğrencinin yaptığı "Motokask" projesi, Samsung'un Türkiye'de düzenlediği "Samsung Geleceğin Mucitleri" projesinde birinci ve Samsung'un dünya çapında düzenlediği "Gelecek için Çözüm" programında ABD ve Çin ile beraber en yenilikçi en iyi 3 projeden biri oldu. Projeyi haberlerde gördüğünü belirten Merkezi Samsun'da bulunan Dünya Kaşifleri, Evrensel, Araştırmalar ve Geliştirmeler Derneği Başkanı Mustafa Yiğit, projenin kendisine ait olduğunu ileri sürdü. "Motokask" projesinin kendisinin yaptığı "Konuşan Akıllı Kask" projesiyle aynı özellikleri taşıdığını belirten Yiğit, öğrencilerin dünya birincisi olmasından gururlandığını fakat en azından kendisine haber verilmesi gerektiğini söyledi. 
"Desteğe hazırız"
Projeyle ilgili açıklama yapan Mustafa Yiğit: "'Akıllı Kask' projesini 2013'ün Kasım ayında yaptım. Bursa'da bir okulla bir polemik yaşamıştık. Projemize 2 Ocak 2014'te bir ekleme yaptık. 'Konuşan Akıllı Kask' olarak revize ettik. Niğde'de Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi Okulu öğrencilerimiz 2016'da Türkiye'de düzenlenen projede birinci oldular. 2016'nın 11. ayında da Amerika'da düzenlenen projede de dünya birincisi oldular. Gurur duyduk ama projeyi bizim yaptığımız belli. Bununla ilgili bizden izin alınabilirdi. Bizim birçok projemiz var. Okullar bizden bunları istesinler veririz. Biz yardımcı oluruz. Yeter ki dünya şampiyonu olsunlar. Teknolojide bizim de var olduğumuz bilinsin. Tabii yaptığımız bir projenin dünya birincisi olması bizi gururlandırdı. Ama en azından yiğidi öldüreceksin hakkını yemeyeceksin. Bu şekilde olmaması lazım. Vatandaşlar gelip senin projen birinci olmuş, diyor. Nasıl birinci olmuş benim haberim yok. Açıyorum bizim proje. 'Motokask' adını verdikleri proje bizim projemiz. Biz projenin patentini alamadık ama yazılı ve görsel medyada geçmişte bizim haberlerimiz var. Türkiye'deki bütün öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz böyle bir projelerde bizden yardım isteyebilir. Hiç bir maddi beklentimiz yok. Yeter ki bizden istesinler" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat