Samsun

Yüzde kırk MTV zammı, ekonominin iflası demek

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın, motorlu taşıt vergisinde yüzde 40 artışa gidileceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi

Yüzde kırk MTV zammı,  ekonominin iflası demek

29 Eylül 2017 17:16
-A

+A

Milletin, bu zamların altında ezildiğini söyleyen Tufan Akcagöz, "Yüzde kırk zam, kanunen mümkün değil. Ancak yine Bakan itiraf ediyor ki, torba yasaya bir madde eklemek suretiyle kanun değiştiriliyor. Yani, milletin sırtına daha çok binebilmek için kanun yapılıyor. Dünyanın en pahalı otomobillerine biniyoruz. Çıplak halde 10 bin TL olan araba 70-80 bin TL'ye geliyor. Yakıtı pahalı kullanıyoruz. ÖTV, MTV derken milletin belini büktüler. Dolar, avro patladı patlayacak. Türk parasına faizi pompalayarak dövizi dengede tutmaya çalışıyorlar. Hani her şey yolunda gidiyordu. Hani ekonomi tıkırındaydı. Demek ki hepsi koca bir yalanmış. Ekonomisi iyi olan bir memlekette yüzde kırk vergi zammı olur mu? Kendilerine kışlık, yazlık saray yaptıranlar, gidip Amerika'dan milyarlarca dolar verip bu milletin paralarıyla sefa sürenler bilsinler ki, millet bu zulme en yakın seçimde cevabını verecektir" dedi.

           Yaygın basının, özellikle MTV zammını gündeme taşıdığını, ancak Bakan'ın açıklamaları arasında daha önemli bir bölümün olduğunu da söyleyen Tufan Akcagöz, "Gelir vergisi ve kurumlar vergisinde de ciddi bir artış söz konusu. Bunun üzerinde pek durulmuyor ama bunun kasıtlı olarak yapıldığı belli. Memura, işçiye, emekliye yüzde üç zam; Motorlu Taşıtlara yüzde kırk zam. Normal zamanlarda böyle bir durum, hükümetleri götürürdü. İnsanların üzerine öyle büyük korku salmışlar ki, vatandaş sus pus. 5000 TL brüt maaş alan birisi 3. dilime girdiği Eylül ayından itibaren 1147 TL yerine 1275 TL gelir vergisi ödeyecek. İşler iyi gitmiyor. Ülke iyi yönetilmiyor. MTV zammına, tekil zam olarak bakmak yanlış. Otomotiv, inşaat, tekstil, gıda ve sair her sektör zam görmüş demektir. Tüm hemşehrilerime sesleniyorum. Bu zamlara sessiz kalma. Saray'da sefa sürenlerin keyfi bozulmasın diye ayağına geçirilmek istenen prangayı savur at. Sen sessiz kaldığın için bunca zulüm. Ama artık 'yeter' demenin zamanı" diye konuştu. 
Nesrin HOCAOĞLU
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...