SAMDOB ErzinCANFest 2022’yi Arda Boyları ile açtı!

Samsun 24 Haziran 2022 06:40
Videoyu Aç SAMDOB ErzinCANFest 2022’yi Arda Boyları ile açtı!
A
a

Erzincan Valiliği himayesinde Erzincan ilinde başlatılan ve 13 gün sürecek olan “ErzinCANFest 2022” Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü 22 Haziran 2022 akşamı Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof.Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde 1000 kişinin katıldığı Arda Boyları bale eseriyle festivalin açılışını yaptı

Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sahnelediği yöresel bir ziyafet olan “Arda Boyları” adlı bale eserinin 22 Haziran akşamı gerçekleştirilen gösterisine Erzincan Valisi Mehmet Makas ile birlikte Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ve çok sayıda protokol üyesi ile 1000 seyirci katıldı. Sahneye koyulduğu günden beri kapalı gişe oynanan eser Erzincan ilinde de seyircisiyle buluştu.
Trakya yöresine ait çok sevilen türkülerden biri olan Arda Boyları’nın hikâyesinin ve müziğinin modern dansla harmanlandığı eserde, birbirlerine âşık olan iki genç; Halime ve Recep’in hikâyesi anlatıldı.
Koreografi ve rejisi Özgür Adam İnanç’a ait olan Arda Boyları’nın müzikleri İsmail Sezen ve Arda Erdem’e ait.
Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar, Çalın Davulları, Dere Geliyor Dere gibi çok sevilen türküler ve halk oyunu motifleri yer alıyor.
Çok sesli müzik ile halk müziğinin sentezlendiği “Arda Boyları” bale eserinin yaratıcı kadrosunda; libretto Ayşegül Çelik, dekor tasarımı Hakkı Kandır, kostüm tasarımı Gülnur Çağlayan Tuluk gerçekleştirdi. Eserin ışık tasarımı O. Murat Yılmaz’a ait.
Erzincan seyircisinin yoğun ilgisiyle karşılanan eser sonunda Erzincan Valisi Mehmet Makas sanatçılara sahnede çiçek takdim etti.
‘BİR AŞIK VEYSEL HİKAYESİ’ ERZİNCANLI SANATSEVERLERLE BULUŞACAK
ErzinCANFest 2002’de 28 Haziran Salı akşamı saat 20.00’de Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof.Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde değerli halk ozanımız Âşık Veysel’in şiirlerinin Ahmet Murat Gedikli beste ve orkestra düzenlemesi ile seslendirileceği “Dostlar Beni Hatırlasın - Bir Aşık Veysel Hikayesi” anlatımlı konseri sahnede olacak.
Aşık geleneğimizin Anadolu’daki son büyük temsilcilerinden olan Aşık Veysel’in gönüllere taht kurmuş şiirlerinin hikayelerinin solistlerin anlatımları ile seslendirileceği konserde piyanoda Tuğçe Dağlı eşliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçıları Mezzo Soprano Ferda Yetişer, Tenor Ünüşan Kuloğlu ile Samsun Devlet Opera ve Balesi Koro Sanatçısı Hasan Çelik ve bağlama sanatçısı Alper Kıraç olacak. Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrasını şef Ahmet Murat Gedikli yönetecek. Haber Merkezi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat